VEJLBY (Tipsbladet): Der var en kæmpe overraskelse hos gæsterne, da startopstillingerne til dagens opgør mellem AGF og FC Nordsjælland tikkede ind.
Her havde FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen nemlig valgt at bænke den bundrutinerede keeper Andreas Hansen til fordel for den blot 20-årige William Lykke, der dermed fik sin Superliga-debut.
Desværre for det unge målmandstalent blev det dog en svær debut, hvor han så uheldig ud ved begge AGF’s scoringer i 2-0-nederlaget. Allerede efter fire minutter fik William Lykke bokset bolden i nakken på Frederik Tingager, hvorefter bolden strøg i mål.
– Først og fremmest cadeau til AGF. Det kan de eddermame finde ud af. Og ja, jeg ser måske dum ud på det første mål. Det er, hvad det er, og jeg prøver at lære fra det, og så må vi se, lød det efterfølgende fra William Lykke, da den unge debutant mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Der blev gået lidt hårdt til FC Nordsjælland-målmanden i situationen, men han ville ikke forholde sig så meget til, om han blev snydt for et frispark.
– Fodbold er en kontaktsport, så det er, hvad det er. Jeg skal selvfølgelig håndtere det bedre.
Hvornår fik du beskeden om, at du skulle starte inde?
– Jeg får den på samme måde som alle andre. Dagen inden den her kamp. Så det var samme tid som alle andre.
Hvilke følelser gik der igennem kroppen dér?
– Det er klart, at der gik et sus igennem kroppen dér. Det er noget, jeg har arbejdet for i lang tid, så jeg var utroligt glad og stolt.
William Lykke ville ikke lægge skjul på, at han blev godt og grundigt overrasket, da han fik beskeden om, at han skulle starte inde.
– Øh ja, det må jeg sgu være ærlig at sige! Jeg holder jo egentlig bare fokus på min træning og holder snuden i sporet der. Så er det jo op til staben og Jens (Olsen, red.) at gøre, hvad de føler er bedst, lød det fra William Lykke, der samtidig slog fast, at han har et rigtigt godt forhold til holdkammeraten og rivalen Andreas Hansen, der altså måtte tage plads på bænken:
– Først og fremmest er Andreas en super god fyr, og han er en, jeg stadig kan lære en helt masse af. Vi hjælper hinanden og gør hinanden bedre på træningsbanen.
FC Nordsjælland spiller igen på næste søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.
Hvem bør starte inde for FC Nordsjælland i næste kamp?
0 Votes
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED