‘Cadeau til AGF – det kan de eddermame!’

William Lykke fik en svær debut mod AGF, men den 20-årige FC Nordsjælland-målmand holder hovedet højt og vil lære af sine fejl.



VEJLBY (Tipsbladet): Der var en kæmpe overraskelse hos gæsterne, da startopstillingerne til dagens opgør mellem AGF og FC Nordsjælland tikkede ind.

Her havde FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen nemlig valgt at bænke den bundrutinerede keeper Andreas Hansen til fordel for den blot 20-årige William Lykke, der dermed fik sin Superliga-debut.

Desværre for det unge målmandstalent blev det dog en svær debut, hvor han så uheldig ud ved begge AGF’s scoringer i 2-0-nederlaget. Allerede efter fire minutter fik William Lykke bokset bolden i nakken på Frederik Tingager, hvorefter bolden strøg i mål.

– Først og fremmest cadeau til AGF. Det kan de eddermame finde ud af. Og ja, jeg ser måske dum ud på det første mål. Det er, hvad det er, og jeg prøver at lære fra det, og så må vi se, lød det efterfølgende fra William Lykke, da den unge debutant mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Der blev gået lidt hårdt til FC Nordsjælland-målmanden i situationen, men han ville ikke forholde sig så meget til, om han blev snydt for et frispark.

– Fodbold er en kontaktsport, så det er, hvad det er. Jeg skal selvfølgelig håndtere det bedre.

Hvornår fik du beskeden om, at du skulle starte inde?

– Jeg får den på samme måde som alle andre. Dagen inden den her kamp. Så det var samme tid som alle andre.

Hvilke følelser gik der igennem kroppen dér?

– Det er klart, at der gik et sus igennem kroppen dér. Det er noget, jeg har arbejdet for i lang tid, så jeg var utroligt glad og stolt.

William Lykke ville ikke lægge skjul på, at han blev godt og grundigt overrasket, da han fik beskeden om, at han skulle starte inde.

– Øh ja, det må jeg sgu være ærlig at sige! Jeg holder jo egentlig bare fokus på min træning og holder snuden i sporet der. Så er det jo op til staben og Jens (Olsen, red.) at gøre, hvad de føler er bedst, lød det fra William Lykke, der samtidig slog fast, at han har et rigtigt godt forhold til holdkammeraten og rivalen Andreas Hansen, der altså måtte tage plads på bænken:

– Først og fremmest er Andreas en super god fyr, og han er en, jeg stadig kan lære en helt masse af. Vi hjælper hinanden og gør hinanden bedre på træningsbanen.

FC Nordsjælland spiller igen på næste søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.

Hvem bør starte inde for FC Nordsjælland i næste kamp?

  • William Lykke
  • Andreas Hansen
  • Ved ikke
  • William Lykke
  • Andreas Hansen
  • Ved ikke

0 Votes






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Holland – Marokko

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden