‘Cadeau til AGF – det kan de eddermame!’

William Lykke fik en svær debut mod AGF, men den 20-årige FC Nordsjælland-målmand holder hovedet højt og vil lære af sine fejl.



VEJLBY (Tipsbladet): Der var en kæmpe overraskelse hos gæsterne, da startopstillingerne til dagens opgør mellem AGF og FC Nordsjælland tikkede ind.

Her havde FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen nemlig valgt at bænke den bundrutinerede keeper Andreas Hansen til fordel for den blot 20-årige William Lykke, der dermed fik sin Superliga-debut.

Desværre for det unge målmandstalent blev det dog en svær debut, hvor han så uheldig ud ved begge AGF’s scoringer i 2-0-nederlaget. Allerede efter fire minutter fik William Lykke bokset bolden i nakken på Frederik Tingager, hvorefter bolden strøg i mål.

– Først og fremmest cadeau til AGF. Det kan de eddermame finde ud af. Og ja, jeg ser måske dum ud på det første mål. Det er, hvad det er, og jeg prøver at lære fra det, og så må vi se, lød det efterfølgende fra William Lykke, da den unge debutant mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Der blev gået lidt hårdt til FC Nordsjælland-målmanden i situationen, men han ville ikke forholde sig så meget til, om han blev snydt for et frispark.

– Fodbold er en kontaktsport, så det er, hvad det er. Jeg skal selvfølgelig håndtere det bedre.

Hvornår fik du beskeden om, at du skulle starte inde?

– Jeg får den på samme måde som alle andre. Dagen inden den her kamp. Så det var samme tid som alle andre.

Hvilke følelser gik der igennem kroppen dér?

– Det er klart, at der gik et sus igennem kroppen dér. Det er noget, jeg har arbejdet for i lang tid, så jeg var utroligt glad og stolt.

William Lykke ville ikke lægge skjul på, at han blev godt og grundigt overrasket, da han fik beskeden om, at han skulle starte inde.

– Øh ja, det må jeg sgu være ærlig at sige! Jeg holder jo egentlig bare fokus på min træning og holder snuden i sporet der. Så er det jo op til staben og Jens (Olsen, red.) at gøre, hvad de føler er bedst, lød det fra William Lykke, der samtidig slog fast, at han har et rigtigt godt forhold til holdkammeraten og rivalen Andreas Hansen, der altså måtte tage plads på bænken:

– Først og fremmest er Andreas en super god fyr, og han er en, jeg stadig kan lære en helt masse af. Vi hjælper hinanden og gør hinanden bedre på træningsbanen.

FC Nordsjælland spiller igen på næste søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.

Hvem bør starte inde for FC Nordsjælland i næste kamp?

  • William Lykke
  • Andreas Hansen
  • Ved ikke
  • William Lykke
  • Andreas Hansen
  • Ved ikke

0 Votes





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

AGF – Viborg FF



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

FC Midtjylland – Brøndby IF

Froholdt med vild hæder i Portugal

Transferbombe i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Manchester City vinder FA Cup



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FC København – Randers FC

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’