VEJLBY (Tipsbladet): Der var en kæmpe overraskelse hos gæsterne, da startopstillingerne til dagens opgør mellem AGF og FC Nordsjælland tikkede ind.
Her havde FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen nemlig valgt at bænke den bundrutinerede keeper Andreas Hansen til fordel for den blot 20-årige William Lykke, der dermed fik sin Superliga-debut.
Desværre for det unge målmandstalent blev det dog en svær debut, hvor han så uheldig ud ved begge AGF’s scoringer i 2-0-nederlaget. Allerede efter fire minutter fik William Lykke bokset bolden i nakken på Frederik Tingager, hvorefter bolden strøg i mål.
– Først og fremmest cadeau til AGF. Det kan de eddermame finde ud af. Og ja, jeg ser måske dum ud på det første mål. Det er, hvad det er, og jeg prøver at lære fra det, og så må vi se, lød det efterfølgende fra William Lykke, da den unge debutant mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.
Der blev gået lidt hårdt til FC Nordsjælland-målmanden i situationen, men han ville ikke forholde sig så meget til, om han blev snydt for et frispark.
– Fodbold er en kontaktsport, så det er, hvad det er. Jeg skal selvfølgelig håndtere det bedre.
Hvornår fik du beskeden om, at du skulle starte inde?
– Jeg får den på samme måde som alle andre. Dagen inden den her kamp. Så det var samme tid som alle andre.
Hvilke følelser gik der igennem kroppen dér?
– Det er klart, at der gik et sus igennem kroppen dér. Det er noget, jeg har arbejdet for i lang tid, så jeg var utroligt glad og stolt.
William Lykke ville ikke lægge skjul på, at han blev godt og grundigt overrasket, da han fik beskeden om, at han skulle starte inde.
– Øh ja, det må jeg sgu være ærlig at sige! Jeg holder jo egentlig bare fokus på min træning og holder snuden i sporet der. Så er det jo op til staben og Jens (Olsen, red.) at gøre, hvad de føler er bedst, lød det fra William Lykke, der samtidig slog fast, at han har et rigtigt godt forhold til holdkammeraten og rivalen Andreas Hansen, der altså måtte tage plads på bænken:
– Først og fremmest er Andreas en super god fyr, og han er en, jeg stadig kan lære en helt masse af. Vi hjælper hinanden og gør hinanden bedre på træningsbanen.
FC Nordsjælland spiller igen på næste søndag, hvor FC København kommer på besøg på Right To Dream Park.
Hvem bør starte inde for FC Nordsjælland i næste kamp?
0 Votes
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Magiske Messi slår til igen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL