Undskyld, Thomasberg – I sprudlede jo!

Tipsbladet sætter fokus på kampen mellem AaB og FC Midtjylland.



AaB – FC Midtjylland 1-4 (1-2)

Oliver Sørensen 0-1 (11)
Victor Bak 0-2 (23)
Kasper Jørgensen 1-2 (45+)
Dario Osorio 1-3 (78)
Oliver Sørensen 1-4 (89)

Kampens bedste:

AaB
Kasper Jørgensen var rigtig stærk i løbet af kampen, hvor der hvilede et kæmpe ansvar på backen i begge ender af banen. Efter flere muligheder i løbet af sæsonen fik han endelig scoret det forløsende mål, som var flot klasket ind bag en chanceløs Elías Ólafsson i Midtjylland-målet. I sidste sæson blev det til intet mindre end syv scoringer i 1. division, så det var længe ventet, at han kom på tavlen i denne sæson, hvor han har spillet næsten samtlige minutter for oprykkerne.

FC Midtjylland
Mesterskabskandidaterne får tit på puklen for, at de spiller kedeligt og beregnende fodbold, men det var bestemt ikke tilfældet mod AaB. Det er ligefør, at der skal undskyldes overfor Thomas Thomasberg, hvis mandskab decideret sprudlede mod dagens modstander. Flere gange spillede de sindsoprivende offensivspil, hvor der blev sat sammen førstagangsafleveringer, der mindede om noget tiki-taka fra de største tider hos det spanske landshold.

Dario Osorio spillede en kæmpe kamp og fremviste, hvorfor han, på trods af flere skuffende præstationer, fortsat skal betragtes som en af ligaens helt store spillere.

Kampens værste:
Mathias Jørgensen er inde i en stor målkrise, da han ikke har scoret i Superligaen siden november. Søndag eftermiddag fik han et gigantisk tilbud, da han flot blev sendt i dybden mod FC Midtjyllands mål. Først gik han forbi udeholdets keeper, men vinklen endte med at være så spids, at han måtte se den modsatte stolpe afvise hans forsøg, der ellers var på vej mod et tomt mål. Den slags skal der scores på, når FC Midtjylland er på besøg, og der skal sikres point i en svær hjemmekamp.

Kampens detalje:
Sikke en måde at score karrierens første mål for FC Midtjylland på! Nordjyden Victor Bak spillede en solid kamp på venstrebacken og sendte bolden flot i kassen med en flugter fra resterne af et langt indkast. Han sendte i dag Paulinho på bænken og Christian Sørensen endnu en tur på tribunen, hvilket han i den grad retfærdiggjorde på flotteste vis.

FC Midtjylland havde også 60 vanvittige sekunder i forbindelse med den sidste scoring: et vildt frispark af Dario Osorio, en kæmpe redning af Vincent Müller, Adam Buksa sparker på stolpen, derefter sparker Edward Chilufya midt i målet, og bliver reddet. 20 sekunder senere laver Dario Osorio et ægte drømmemål, hvor han smaskede den op i hjørnet. Tak for kaffe!

Du kan se det sidste mål i kampen i videoen over artiklen.







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCM’s Europa League-modstander



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Rangerer AGF over Lech Poznan

Denne klub drømmer om Højbjerg

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

England – Kroatien

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Vilde Messi tangerer VM-rekord