Undskyld, Thomasberg – I sprudlede jo!

Tipsbladet sætter fokus på kampen mellem AaB og FC Midtjylland.



AaB – FC Midtjylland 1-4 (1-2)

Oliver Sørensen 0-1 (11)
Victor Bak 0-2 (23)
Kasper Jørgensen 1-2 (45+)
Dario Osorio 1-3 (78)
Oliver Sørensen 1-4 (89)

Kampens bedste:

AaB
Kasper Jørgensen var rigtig stærk i løbet af kampen, hvor der hvilede et kæmpe ansvar på backen i begge ender af banen. Efter flere muligheder i løbet af sæsonen fik han endelig scoret det forløsende mål, som var flot klasket ind bag en chanceløs Elías Ólafsson i Midtjylland-målet. I sidste sæson blev det til intet mindre end syv scoringer i 1. division, så det var længe ventet, at han kom på tavlen i denne sæson, hvor han har spillet næsten samtlige minutter for oprykkerne.

FC Midtjylland
Mesterskabskandidaterne får tit på puklen for, at de spiller kedeligt og beregnende fodbold, men det var bestemt ikke tilfældet mod AaB. Det er ligefør, at der skal undskyldes overfor Thomas Thomasberg, hvis mandskab decideret sprudlede mod dagens modstander. Flere gange spillede de sindsoprivende offensivspil, hvor der blev sat sammen førstagangsafleveringer, der mindede om noget tiki-taka fra de største tider hos det spanske landshold.

Dario Osorio spillede en kæmpe kamp og fremviste, hvorfor han, på trods af flere skuffende præstationer, fortsat skal betragtes som en af ligaens helt store spillere.

Kampens værste:
Mathias Jørgensen er inde i en stor målkrise, da han ikke har scoret i Superligaen siden november. Søndag eftermiddag fik han et gigantisk tilbud, da han flot blev sendt i dybden mod FC Midtjyllands mål. Først gik han forbi udeholdets keeper, men vinklen endte med at være så spids, at han måtte se den modsatte stolpe afvise hans forsøg, der ellers var på vej mod et tomt mål. Den slags skal der scores på, når FC Midtjylland er på besøg, og der skal sikres point i en svær hjemmekamp.

Kampens detalje:
Sikke en måde at score karrierens første mål for FC Midtjylland på! Nordjyden Victor Bak spillede en solid kamp på venstrebacken og sendte bolden flot i kassen med en flugter fra resterne af et langt indkast. Han sendte i dag Paulinho på bænken og Christian Sørensen endnu en tur på tribunen, hvilket han i den grad retfærdiggjorde på flotteste vis.

FC Midtjylland havde også 60 vanvittige sekunder i forbindelse med den sidste scoring: et vildt frispark af Dario Osorio, en kæmpe redning af Vincent Müller, Adam Buksa sparker på stolpen, derefter sparker Edward Chilufya midt i målet, og bliver reddet. 20 sekunder senere laver Dario Osorio et ægte drømmemål, hvor han smaskede den op i hjørnet. Tak for kaffe!

Du kan se det sidste mål i kampen i videoen over artiklen.






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Ståle Solbakken i stort forsvar

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Panama – England

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM