Undskyld, Thomasberg – I sprudlede jo!

Tipsbladet sætter fokus på kampen mellem AaB og FC Midtjylland.



AaB – FC Midtjylland 1-4 (1-2)

Oliver Sørensen 0-1 (11)
Victor Bak 0-2 (23)
Kasper Jørgensen 1-2 (45+)
Dario Osorio 1-3 (78)
Oliver Sørensen 1-4 (89)

Kampens bedste:

AaB
Kasper Jørgensen var rigtig stærk i løbet af kampen, hvor der hvilede et kæmpe ansvar på backen i begge ender af banen. Efter flere muligheder i løbet af sæsonen fik han endelig scoret det forløsende mål, som var flot klasket ind bag en chanceløs Elías Ólafsson i Midtjylland-målet. I sidste sæson blev det til intet mindre end syv scoringer i 1. division, så det var længe ventet, at han kom på tavlen i denne sæson, hvor han har spillet næsten samtlige minutter for oprykkerne.

FC Midtjylland
Mesterskabskandidaterne får tit på puklen for, at de spiller kedeligt og beregnende fodbold, men det var bestemt ikke tilfældet mod AaB. Det er ligefør, at der skal undskyldes overfor Thomas Thomasberg, hvis mandskab decideret sprudlede mod dagens modstander. Flere gange spillede de sindsoprivende offensivspil, hvor der blev sat sammen førstagangsafleveringer, der mindede om noget tiki-taka fra de største tider hos det spanske landshold.

Dario Osorio spillede en kæmpe kamp og fremviste, hvorfor han, på trods af flere skuffende præstationer, fortsat skal betragtes som en af ligaens helt store spillere.

Kampens værste:
Mathias Jørgensen er inde i en stor målkrise, da han ikke har scoret i Superligaen siden november. Søndag eftermiddag fik han et gigantisk tilbud, da han flot blev sendt i dybden mod FC Midtjyllands mål. Først gik han forbi udeholdets keeper, men vinklen endte med at være så spids, at han måtte se den modsatte stolpe afvise hans forsøg, der ellers var på vej mod et tomt mål. Den slags skal der scores på, når FC Midtjylland er på besøg, og der skal sikres point i en svær hjemmekamp.

Kampens detalje:
Sikke en måde at score karrierens første mål for FC Midtjylland på! Nordjyden Victor Bak spillede en solid kamp på venstrebacken og sendte bolden flot i kassen med en flugter fra resterne af et langt indkast. Han sendte i dag Paulinho på bænken og Christian Sørensen endnu en tur på tribunen, hvilket han i den grad retfærdiggjorde på flotteste vis.

FC Midtjylland havde også 60 vanvittige sekunder i forbindelse med den sidste scoring: et vildt frispark af Dario Osorio, en kæmpe redning af Vincent Müller, Adam Buksa sparker på stolpen, derefter sparker Edward Chilufya midt i målet, og bliver reddet. 20 sekunder senere laver Dario Osorio et ægte drømmemål, hvor han smaskede den op i hjørnet. Tak for kaffe!

Du kan se det sidste mål i kampen i videoen over artiklen.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

De vil have Victor Nelsson



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Spottet i København

AGF køber ham

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Elfenbenskysten – Ecuador

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Han tager hjem fra VM

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Chok – henter første VM-point nogensinde

Brøndby henter Alexander Drexel

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Tyskland – Curacao

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny kontrakt før VM-åbner

Holland – Japan