AaB – FC Midtjylland 1-4 (1-2)
Oliver Sørensen 0-1 (11)
Victor Bak 0-2 (23)
Kasper Jørgensen 1-2 (45+)
Dario Osorio 1-3 (78)
Oliver Sørensen 1-4 (89)
Kampens bedste:
AaB
Kasper Jørgensen var rigtig stærk i løbet af kampen, hvor der hvilede et kæmpe ansvar på backen i begge ender af banen. Efter flere muligheder i løbet af sæsonen fik han endelig scoret det forløsende mål, som var flot klasket ind bag en chanceløs Elías Ólafsson i Midtjylland-målet. I sidste sæson blev det til intet mindre end syv scoringer i 1. division, så det var længe ventet, at han kom på tavlen i denne sæson, hvor han har spillet næsten samtlige minutter for oprykkerne.
FC Midtjylland
Mesterskabskandidaterne får tit på puklen for, at de spiller kedeligt og beregnende fodbold, men det var bestemt ikke tilfældet mod AaB. Det er ligefør, at der skal undskyldes overfor Thomas Thomasberg, hvis mandskab decideret sprudlede mod dagens modstander. Flere gange spillede de sindsoprivende offensivspil, hvor der blev sat sammen førstagangsafleveringer, der mindede om noget tiki-taka fra de største tider hos det spanske landshold.
Dario Osorio spillede en kæmpe kamp og fremviste, hvorfor han, på trods af flere skuffende præstationer, fortsat skal betragtes som en af ligaens helt store spillere.
Kampens værste:
Mathias Jørgensen er inde i en stor målkrise, da han ikke har scoret i Superligaen siden november. Søndag eftermiddag fik han et gigantisk tilbud, da han flot blev sendt i dybden mod FC Midtjyllands mål. Først gik han forbi udeholdets keeper, men vinklen endte med at være så spids, at han måtte se den modsatte stolpe afvise hans forsøg, der ellers var på vej mod et tomt mål. Den slags skal der scores på, når FC Midtjylland er på besøg, og der skal sikres point i en svær hjemmekamp.
Kampens detalje:
Sikke en måde at score karrierens første mål for FC Midtjylland på! Nordjyden Victor Bak spillede en solid kamp på venstrebacken og sendte bolden flot i kassen med en flugter fra resterne af et langt indkast. Han sendte i dag Paulinho på bænken og Christian Sørensen endnu en tur på tribunen, hvilket han i den grad retfærdiggjorde på flotteste vis.
FC Midtjylland havde også 60 vanvittige sekunder i forbindelse med den sidste scoring: et vildt frispark af Dario Osorio, en kæmpe redning af Vincent Müller, Adam Buksa sparker på stolpen, derefter sparker Edward Chilufya midt i målet, og bliver reddet. 20 sekunder senere laver Dario Osorio et ægte drømmemål, hvor han smaskede den op i hjørnet. Tak for kaffe!
Du kan se det sidste mål i kampen i videoen over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
England – DR Congo
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
Mexico er klar til ottendedelsfinalen
Ellevild Haaland: Det er sindssygt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker