• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mads Bye Marboe

Ung ACH-keeper får toårig aftale: Ser ham som fremtidens målmand

Foto: Getty Images

AC Horsens har lavet en toårig aftale med Anders Hoff.

Af Mads Bye Marboe

Anders Hoff har i enkelte kampe været med på bænken til AC Horsens' Superliga-kampe, og der kommer man nok til at se ham igen. I fremtiden bliver det måske endda til spilletid for klubbens bedste mandskab.

Den Gule Fare har i hvert fald høje forventninger den 16-årige målmand, som normalvis slår sine folder på U19-holdet, og han er tirsdag blevet belønnet med en toårig aftale.

Det oplyser klubben i en pressemeddelelse.

Læs også:Målkonger: Kamil Wilczek skal fange Dame N'Doye

- Anders Hoff er kommet lidt fra baghjul, men han har udviklet sig sindssygt meget de senere to-tre sæsoner, hvor han ikke mindst er blevet markant stærkere mentalt. Han har arbejdet intenst med Peder Hansen og Rasmus Horup, hvilket har gavnet ham rigtig meget og givet ham et højere bundniveau.

- Han er en målmand, der mestrer det meste; han er god med fødderne, reaktionsstærk, målmandsteknisk dygtig og han har kampafgørende redninger. Fremadrettet skal han videreudvikle sig på U19, ved træning med superligatruppen og i kampene i reserveligaen. Vi ser ham som fremtidens målmand, fortæller talentchef Claus Troelsen.

Hoff drømmer også selv om at slå igennem på klubbens Superliga-mandskab.

Læs også:Medie: Bo Henriksen vil have 22 millioner for Horsens-juvel

- Jeg er rigtig glad for at skrive under, for jeg har det rigtig godt i AC Horsens, hvor jeg har de bedste forudsætninger for at udvikle mig. Vi har et godt træningsmiljø, der er med til at skærpe os, og det har været lærerigt og fedt for mig at blive matchet opad og mærke den fysiske forskel, når jeg har trænet med superligatruppen.

- Jeg er glad for, at jeg kan fortsætte i mit vante miljø på U19 og fortsætte med at blive matchet opad. Mit kortsigtede mål er at præstere godt i U19 Ligaen og vise mig frem der og til træning med superligatruppen, og lidt mere langsigtet vil det være en kæmpe drøm at slå igennem i superligatruppen, lyder det fra unge Hoff.

Anders Hoff skiftede til AC Horsens om U13-spiller.

Læs også:AC Horsens lejer angriber i FC Midtjylland

Læs også:FCM er tilbage på træningsbanen: Et af de store mål er lige om hjørnet

Læs også:Vendsyssel henter ny assistenttræner i AC Horsens

---------------------------

Se SønderjyskE - AaB og Brøndby IF - AC Horsens på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AC Horsens

Efter sejre i de første to runder i Superligaen venter nu en helt anden type modstander for Brøndby IF - kan klubben gøre det til alle gode gange tre?

Optakt: AGF - OB

Der venter et traditionsrigt opgør søndag eftermiddag. Kan OB gøre op med sin dårlige AGF-statistik?

Optakt: FC Midtjylland - Randers FC

Midt mellem de to Champions League-playoffkampe skal FC Midtjylland passe sine pligter i Superligaen. Lørdag venter Randers, der har fået en god sæsonstart.