I sidste sæson blev Nikolas Dyhr sendt på et lejeophold i AC Horsens, men i denne sæson ser det ud til, at der er udsigt til en rolle på FCM-holdet som backup på venstre wingback for Paulinho.
Netop Paulinho måtte også forlade banen i pausen til fordel for Dyhr i lørdagens kamp mod Viborg. I et interview på FCM’s hjemmeside kommer Dyhr ind på, hvordan indsatsen var.
– Det er altid dejligt at komme ind og få vist holdkammeraterne og Bo, at jeg har niveauet. Jeg føler, at jeg er klar til at bidrage endnu mere, og det er bare med at klø på, når jeg får chancen, forklarer Nikolas Dyhr.
Undervejs i kampen havde han endda muligheden for at få scoret, da den 20-årige FCM’er blev spillet helt fri foran mål. Dog blev han forhindret i sidste øjeblik af en Viborg-spiller.
– Jeg skulle ind og bidrage med noget power og energi. Vi skulle frem og ud over stepperne, og det føler jeg også, at jeg fik bevist. Det er selvfølgelig ærgerligt, at jeg ikke lige fik scoret, men alt i alt var det et fint indhop, lyder det fra wingbacken.
I sidste sæson valgte FCM selv at leje brasilianeren Ailton, mens Dyhr blev sendt til Horsens, hvor den brasilianske erstatning slet ikke slog til og er ude af klubben igen.
Midtjyderne har dog stadigvæk masser af smag for brassere, da man har hentet både Juninho og Charles denne sommer. Det er dog muligt, at der kommer mindst en mere. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Millionregn over ‘PC’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
HELT VILDT
