Ung FCM-back: Har vist Bo at jeg har niveauet

Nikolas Dyhr glæder sig over sit indhop mod Viborg lørdag eftermiddag.



I sidste sæson blev Nikolas Dyhr sendt på et lejeophold i AC Horsens, men i denne sæson ser det ud til, at der er udsigt til en rolle på FCM-holdet som backup på venstre wingback for Paulinho.

Netop Paulinho måtte også forlade banen i pausen til fordel for Dyhr i lørdagens kamp mod Viborg. I et interview på FCM’s hjemmeside kommer Dyhr ind på, hvordan indsatsen var.

– Det er altid dejligt at komme ind og få vist holdkammeraterne og Bo, at jeg har niveauet. Jeg føler, at jeg er klar til at bidrage endnu mere, og det er bare med at klø på, når jeg får chancen, forklarer Nikolas Dyhr.

Undervejs i kampen havde han endda muligheden for at få scoret, da den 20-årige FCM’er blev spillet helt fri foran mål. Dog blev han forhindret i sidste øjeblik af en Viborg-spiller.

– Jeg skulle ind og bidrage med noget power og energi. Vi skulle frem og ud over stepperne, og det føler jeg også, at jeg fik bevist. Det er selvfølgelig ærgerligt, at jeg ikke lige fik scoret, men alt i alt var det et fint indhop, lyder det fra wingbacken.

I sidste sæson valgte FCM selv at leje brasilianeren Ailton, mens Dyhr blev sendt til Horsens, hvor den brasilianske erstatning slet ikke slog til og er ude af klubben igen.

Midtjyderne har dog stadigvæk masser af smag for brassere, da man har hentet både Juninho og Charles denne sommer. Det er dog muligt, at der kommer mindst en mere. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Arsenal er i Champions League-finalen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Bo Svensson med hård kritik

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!