OB har de seneste dage været kraftigt i vælten på grund af en episode ved tirsdagens træning.
Fyens Stiftstidende beskrev et sammenstød mellem Mads Frøkjær og Yankuba Minteh, hvilket klubben kort efter bekræftede overfor Tipsbladet.
Onsdag har OB selv udsendt en pressemeddelelse, hvor det fremgår, at sagen er lagt ned, og hverken Yankuba Minteh eller Mads Frøkjær bliver sanktioneret af OB.
Det er dog ikke første gang, at Yankuba Minteh trækker overskrifter på grund af sin ageren. I forrige spillerunde fik han én spilledags karantæne for at gå i byen kort inden en kamp og i weekenden sparkede han et hjørneflag i stykker mod FC Nordsjælland, hvilket koster to dage i skammekrogen.
Derfor gør man i OB, alt hvad man kan for at få den 18-årige gambier på rette spor igen. Det fortæller fodbolddirektør, Björn Wesström, over telefonen til Tipsbladet.
– Vi taler med ham hver dag. Vi står tæt på ham, og vi arbejder sammen med dem, som også står tæt på ham. Det er de værktøjer, som vi har.

Hvad er det I prøver at hjælpe ham med, mere konkret?
– Det handler om, at når du har en medarbejder, som ikke er glad for sin situation, så handler det om at få personen til at sortere i indtrykkene og håndtere sine reaktioner på de ting som sker. Det er ikke usædvanligt, at man reagerer kraftigere, end man normalt gør, når man ikke er helt i balance.
– Det handler meget om at kunne ræsonnere, og hvordan man håndterer modgang. Noget af det handler også om, at der er nogle frustrationer og et temperament, som har bygget sig op i Minteh.
Efter Yankuba Mintehs brud på klubbens interne regler blev han overfuset med hadbeskeder på sine sociale medier. Efter kampen mod Randers FC blev han også passet op af en gruppe med truende adfærd.
Det fik kantspilleren til at sygemelde sig i tre dage. Björn Wesström forsikrer dog, at man ikke forsøger at beskytte Minteh yderligere ved ikke at sanktionere ham for tirsdagens episode på træningsbanen.
– Nej, det gør vi ikke. Det er kun koblet til den situation, som skete i går [tirsdag, red.], siger fodbolddirektøren, som iøvrigt fortæller, at det her er en lille fisk sammenlignet med andre episoder fra hans lange liv i fodboldverdenen.

Et salgsobjekt i frit fald?
Yankuba Minteh nåede i løbet af syv kampe i efteråret at overbevise Superliga-beundrere og udenlandske klubber om sit talent. Han var en stor åbenbaring på OB's højre kant, hvilket bragte ham i høj kurs under vinterens transfervindue.
Italienske klubber var blandt andre ude efter ham, og det forlød tilmed, at OB havde afvist et stort millionbud på Yankuba Minteh.
Selvom de seneste episoder formentlig vil påvirke hans nuværende markedsværdi, så har man i OB sit fokus på at få Yankuba Minteh tilbage på ret køl igen.
– Jeg tænker på ham som menneske. Det er det, det handler om. Han er ikke et værdipapir eller en aktie. Han er et menneske. Det er ikke noget værd, hvis ikke vi får ham til at føle sig godt tilpas igen. Det er det, vi arbejder med. Vi arbejder med ham som menneske.
Björn Wesström erkender dog, at det påvirker klubben og den øvrige spillertrup, at kræfterne nu skal bruges på at håndtere andre ting end spillet på banen.
– Det er klart, at når vi skal lægge energi i ting, som ikke gør os bedre, så påvirker det alle. Sådan er det. Det bliver ikke bedre, men sådan er det. Vi har hver dag en mulighed for at være en bedre version af os selv. Det synes jeg, at alle skriver under på. Vi har mulighed for selv at gøre det bedre.
Yankuba Minteh er ikke med i søndagens møde mod FC København, da han afsoner to spilledages karantæne for at ødelægge hjørneflaget i Farum. Mads Frøkjær er til gengæld til Andreas Alms rådighed.
Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images.
LIVE
TransferLIVE: Siger nej til AGF
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
Her kan du se FC København mod Napoli
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL