OB har de seneste dage været kraftigt i vælten på grund af en episode ved tirsdagens træning.
Fyens Stiftstidende beskrev et sammenstød mellem Mads Frøkjær og Yankuba Minteh, hvilket klubben kort efter bekræftede overfor Tipsbladet.
Onsdag har OB selv udsendt en pressemeddelelse, hvor det fremgår, at sagen er lagt ned, og hverken Yankuba Minteh eller Mads Frøkjær bliver sanktioneret af OB.
Det er dog ikke første gang, at Yankuba Minteh trækker overskrifter på grund af sin ageren. I forrige spillerunde fik han én spilledags karantæne for at gå i byen kort inden en kamp og i weekenden sparkede han et hjørneflag i stykker mod FC Nordsjælland, hvilket koster to dage i skammekrogen.
Derfor gør man i OB, alt hvad man kan for at få den 18-årige gambier på rette spor igen. Det fortæller fodbolddirektør, Björn Wesström, over telefonen til Tipsbladet.
– Vi taler med ham hver dag. Vi står tæt på ham, og vi arbejder sammen med dem, som også står tæt på ham. Det er de værktøjer, som vi har.

Hvad er det I prøver at hjælpe ham med, mere konkret?
– Det handler om, at når du har en medarbejder, som ikke er glad for sin situation, så handler det om at få personen til at sortere i indtrykkene og håndtere sine reaktioner på de ting som sker. Det er ikke usædvanligt, at man reagerer kraftigere, end man normalt gør, når man ikke er helt i balance.
– Det handler meget om at kunne ræsonnere, og hvordan man håndterer modgang. Noget af det handler også om, at der er nogle frustrationer og et temperament, som har bygget sig op i Minteh.
Efter Yankuba Mintehs brud på klubbens interne regler blev han overfuset med hadbeskeder på sine sociale medier. Efter kampen mod Randers FC blev han også passet op af en gruppe med truende adfærd.
Det fik kantspilleren til at sygemelde sig i tre dage. Björn Wesström forsikrer dog, at man ikke forsøger at beskytte Minteh yderligere ved ikke at sanktionere ham for tirsdagens episode på træningsbanen.
– Nej, det gør vi ikke. Det er kun koblet til den situation, som skete i går [tirsdag, red.], siger fodbolddirektøren, som iøvrigt fortæller, at det her er en lille fisk sammenlignet med andre episoder fra hans lange liv i fodboldverdenen.

Et salgsobjekt i frit fald?
Yankuba Minteh nåede i løbet af syv kampe i efteråret at overbevise Superliga-beundrere og udenlandske klubber om sit talent. Han var en stor åbenbaring på OB's højre kant, hvilket bragte ham i høj kurs under vinterens transfervindue.
Italienske klubber var blandt andre ude efter ham, og det forlød tilmed, at OB havde afvist et stort millionbud på Yankuba Minteh.
Selvom de seneste episoder formentlig vil påvirke hans nuværende markedsværdi, så har man i OB sit fokus på at få Yankuba Minteh tilbage på ret køl igen.
– Jeg tænker på ham som menneske. Det er det, det handler om. Han er ikke et værdipapir eller en aktie. Han er et menneske. Det er ikke noget værd, hvis ikke vi får ham til at føle sig godt tilpas igen. Det er det, vi arbejder med. Vi arbejder med ham som menneske.
Björn Wesström erkender dog, at det påvirker klubben og den øvrige spillertrup, at kræfterne nu skal bruges på at håndtere andre ting end spillet på banen.
– Det er klart, at når vi skal lægge energi i ting, som ikke gør os bedre, så påvirker det alle. Sådan er det. Det bliver ikke bedre, men sådan er det. Vi har hver dag en mulighed for at være en bedre version af os selv. Det synes jeg, at alle skriver under på. Vi har mulighed for selv at gøre det bedre.
Yankuba Minteh er ikke med i søndagens møde mod FC København, da han afsoner to spilledages karantæne for at ødelægge hjørneflaget i Farum. Mads Frøkjær er til gengæld til Andreas Alms rådighed.
Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
OPTAKT