OB har de seneste dage været kraftigt i vælten på grund af en episode ved tirsdagens træning.
Fyens Stiftstidende beskrev et sammenstød mellem Mads Frøkjær og Yankuba Minteh, hvilket klubben kort efter bekræftede overfor Tipsbladet.
Onsdag har OB selv udsendt en pressemeddelelse, hvor det fremgår, at sagen er lagt ned, og hverken Yankuba Minteh eller Mads Frøkjær bliver sanktioneret af OB.
Det er dog ikke første gang, at Yankuba Minteh trækker overskrifter på grund af sin ageren. I forrige spillerunde fik han én spilledags karantæne for at gå i byen kort inden en kamp og i weekenden sparkede han et hjørneflag i stykker mod FC Nordsjælland, hvilket koster to dage i skammekrogen.
Derfor gør man i OB, alt hvad man kan for at få den 18-årige gambier på rette spor igen. Det fortæller fodbolddirektør, Björn Wesström, over telefonen til Tipsbladet.
– Vi taler med ham hver dag. Vi står tæt på ham, og vi arbejder sammen med dem, som også står tæt på ham. Det er de værktøjer, som vi har.

Hvad er det I prøver at hjælpe ham med, mere konkret?
– Det handler om, at når du har en medarbejder, som ikke er glad for sin situation, så handler det om at få personen til at sortere i indtrykkene og håndtere sine reaktioner på de ting som sker. Det er ikke usædvanligt, at man reagerer kraftigere, end man normalt gør, når man ikke er helt i balance.
– Det handler meget om at kunne ræsonnere, og hvordan man håndterer modgang. Noget af det handler også om, at der er nogle frustrationer og et temperament, som har bygget sig op i Minteh.
Efter Yankuba Mintehs brud på klubbens interne regler blev han overfuset med hadbeskeder på sine sociale medier. Efter kampen mod Randers FC blev han også passet op af en gruppe med truende adfærd.
Det fik kantspilleren til at sygemelde sig i tre dage. Björn Wesström forsikrer dog, at man ikke forsøger at beskytte Minteh yderligere ved ikke at sanktionere ham for tirsdagens episode på træningsbanen.
– Nej, det gør vi ikke. Det er kun koblet til den situation, som skete i går [tirsdag, red.], siger fodbolddirektøren, som iøvrigt fortæller, at det her er en lille fisk sammenlignet med andre episoder fra hans lange liv i fodboldverdenen.

Et salgsobjekt i frit fald?
Yankuba Minteh nåede i løbet af syv kampe i efteråret at overbevise Superliga-beundrere og udenlandske klubber om sit talent. Han var en stor åbenbaring på OB's højre kant, hvilket bragte ham i høj kurs under vinterens transfervindue.
Italienske klubber var blandt andre ude efter ham, og det forlød tilmed, at OB havde afvist et stort millionbud på Yankuba Minteh.
Selvom de seneste episoder formentlig vil påvirke hans nuværende markedsværdi, så har man i OB sit fokus på at få Yankuba Minteh tilbage på ret køl igen.
– Jeg tænker på ham som menneske. Det er det, det handler om. Han er ikke et værdipapir eller en aktie. Han er et menneske. Det er ikke noget værd, hvis ikke vi får ham til at føle sig godt tilpas igen. Det er det, vi arbejder med. Vi arbejder med ham som menneske.
Björn Wesström erkender dog, at det påvirker klubben og den øvrige spillertrup, at kræfterne nu skal bruges på at håndtere andre ting end spillet på banen.
– Det er klart, at når vi skal lægge energi i ting, som ikke gør os bedre, så påvirker det alle. Sådan er det. Det bliver ikke bedre, men sådan er det. Vi har hver dag en mulighed for at være en bedre version af os selv. Det synes jeg, at alle skriver under på. Vi har mulighed for selv at gøre det bedre.
Yankuba Minteh er ikke med i søndagens møde mod FC København, da han afsoner to spilledages karantæne for at ødelægge hjørneflaget i Farum. Mads Frøkjær er til gengæld til Andreas Alms rådighed.
Fotos: Lars Rønbøg/Getty Images.
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
‘Tæt på ren elendighed’
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Sønderjyske slår FCM i sent drama
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
Slut: FC København vinder intenst derby
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF