Ifølge både danske og svenske medier er Sunderland-angriber Rade Prica kun formaliteter fra at skifte til FC København, men selv om transferen på mange måder er oplagt – FCK har længe ledt efter en stor angriber til det fysiske spil i boksen og den 185 centimeter høje og 80 kilo tunge Prica er kørt helt ud på et sidespor i Sunderland – er den ikke lige op over.
Tværtimod erfarer tipsbladet.dk, at der lige nu ikke er noget, der tyder på, at transferen når at falde i hak, inden markedet lukker natten mellem søndag og mandag.
Hvad der stopper aftalen er uvist, men det kunne være de økonomiske mellemspil, som Ekstra Bladet i dag beskriver. Klubberne skulle være blevet enige om en transfersum omkring de 20 millioner kroner, men Prica vil også have noget for at vinke farvel til en god Sunderland-kontrakt, der faktisk løber frem til sommeren 2011, og det beløb på angiveligt fire-fem millioner kroner skulle der lige nu ikke være enighed om mellem den engelske klub og den svenske landsholdsreserve.
Rade Prica, der blev SAS Liga-topscorer for AaB i 06/07-sæsonen med 19 mål, har ikke haft særlig stor succes på Wearside, hvor manager Roy Keane kun har brugt den 28-årige angriber seks gange som indskifter med et enkelt mål til følge, hvilket nu ikke har forhindret flere klubber i at vise interesse for Prica ifølge spillerens agent Roger Ljung, der har talt med svenske Expressen.
Så FCK er heller ikke alene på banen i kampen om Rade Prica.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– Vi har alle fejlet
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TRANSFER