Ifølge både danske og svenske medier er Sunderland-angriber Rade Prica kun formaliteter fra at skifte til FC København, men selv om transferen på mange måder er oplagt – FCK har længe ledt efter en stor angriber til det fysiske spil i boksen og den 185 centimeter høje og 80 kilo tunge Prica er kørt helt ud på et sidespor i Sunderland – er den ikke lige op over.
Tværtimod erfarer tipsbladet.dk, at der lige nu ikke er noget, der tyder på, at transferen når at falde i hak, inden markedet lukker natten mellem søndag og mandag.
Hvad der stopper aftalen er uvist, men det kunne være de økonomiske mellemspil, som Ekstra Bladet i dag beskriver. Klubberne skulle være blevet enige om en transfersum omkring de 20 millioner kroner, men Prica vil også have noget for at vinke farvel til en god Sunderland-kontrakt, der faktisk løber frem til sommeren 2011, og det beløb på angiveligt fire-fem millioner kroner skulle der lige nu ikke være enighed om mellem den engelske klub og den svenske landsholdsreserve.
Rade Prica, der blev SAS Liga-topscorer for AaB i 06/07-sæsonen med 19 mål, har ikke haft særlig stor succes på Wearside, hvor manager Roy Keane kun har brugt den 28-årige angriber seks gange som indskifter med et enkelt mål til følge, hvilket nu ikke har forhindret flere klubber i at vise interesse for Prica ifølge spillerens agent Roger Ljung, der har talt med svenske Expressen.
Så FCK er heller ikke alene på banen i kampen om Rade Prica.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT