AARHUS (Tipsbladet): Uwe Rösler har god grund til at være glad i disse dage.
Som fodboldtræner kan han glæde sig over, at AGF søndag vandt over Lyngby Boldklub efter en dramatisk afslutning, og at han kan se frem til kampe mod Skive IK i pokalen og FC København i Superligaen i denne uge.
Og som far kan han glæde sig over, at sønnen Colin Rösler tirsdag blev udtaget til det norske landshold for første gange.
Den udtagelse kom kort før, at Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse til tirsdagens træning i AGF taler med Uwe Rösler.
– Det er virkelig fantastisk. Det er ikke noget, jeg har haft i tankerne. Han har gjort sig fortjent til det.
– Det handler ikke om mig. Jeg var gobsmacked (målløs, red.), da jeg så det. Det er virkelig positivt, siger en afdæmpet Uwe Rösler og understreger, at sønnen har skabt sin egen karriere, og at det udelukkende er hans fortjeneste, at han nu er på Norges landshold.
Colin Rösler er 24 år og gør sig som centerback for Malmö FF.
I sin tid gjorde Uwe Rösler sig også som landsholdsspiller, dog for Østtyskland i 1990. Han har dog tilbragt en stor del af sin trænerkarriere i Norge og har en norsk kone, hvor sønnen altså kan repræsentere det norske landshold.
Colin Rösler har en fortid i Manchester Citys ungdomsafdeling, men han forlod klubben i 2019 og har siden været forbi NAC Breda, Lillestrøm, Mjällby AIF og nu Malmö FF.
I forbindelse med udtagelsen tirsdag fik han stor ros af Ståle Solbakken.
– Colin er en ledertype, der har haft en god udvikling det seneste år, efter han skiftede fra Mjällby til Malmø. Han har spillet en del europæiske kampe nu og har gjort det godt. Han er pasningssikker og har lederegenskaber. Han er ikke den hurtigste, men skjuler det godt, sagde Solbakken til det norske landsholds hjemmeside.
Så må tiden vise, om Colin Rösler også får spilletid i de kommende kampe, hvor Norge skal møde Slovenien og Kasakhstan. Mon ikke, at Uwe Rösler følger de kampe tæt.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
– Han har en “grim” side
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
MEDIE