Sikkerhedsvagt og politi passer på Kamil Wilczek i FC København

En sikkerhedsvagt følger Kamil Wilczek rundt på FCK’s træningsanlæg, der også patruljeres af politiet.



FC Københavns nye angriber, den tidligere Brøndby-profil Kamil Wilczek, bliver fulgt af en sikkerhedsvagt, når han er på arbejde. Samtidig patruljerer politiet omkring FCK’s træningsanlæg.

Det skriver B.T.

Københavns Politi har således fundet situationen omkring 32-årige Kamil Wilczek så alvorlig, at politiet har mødtes med polakken for at rådgive ham om hans sikkerhed.

Ifølge B.T.’s oplysninger har politiet blandt andet vejledt den tidligere Brøndby-anfører og nu FCK-spiller om, hvor han bør bosætte sig.

Kamil Wilczek bekræfter, at han har holdt møde med politiet.

Til B.T. fortæller han, at han er taknemmelig for, at politiet tager situationen alvorligt, og han erkender, at det er en “speciel” situation.

– Jeg har nogle sikkerhedsforanstaltninger, i tilfælde af at der skulle ske noget. Men det håber jeg ikke sker, for det gør intet godt for nogen. Det kan kun skade både den ene og anden side, siger han til avisen.

Han tilføjer, at han ikke har nogen problemer med at bevæge sig rundt ude i byen, og at han håber, at det fortsætter sådan.

Dog skulle han lige vænne sig til at have en vagt, der følger ham rundt på træningsanlægget, fortæller han.

– Men jeg går rundt i byen uden vagt. Og det har jeg det helt fint med. Jeg føler mig godt tilpas. Der har ikke været nogen problemer, og jeg er ikke bekymret. Jeg har snakket med nogle fans ude i byen, og det har foregået helt stille og roligt, siger han til B.T.

Det vakte stor opsigt i den danske fodboldverden, da Wilczek tiltrådte på en treårig kontrakt i FCK i begyndelsen af august.

Gennem fire år spillede han for ærkerivalen Brøndby, og da han i januar forlod vestegnsklubben til fordel for tyrkiske Göztepe, takkede den suveræne superligatopscorer af med at sige, at Brøndby altid ville være i hans hjerte.

I timerne efter annonceringen af Wilczeks FCK-skifte udtrykte mange Brøndby-fans på sociale medier deres skuffelse over at være blevet svigtet.

Yderligere fjernede ukendte gerningsmænd Kamil Wilczeks navn fra den landsholdsvæg med navne på klubbens landsholdsspillere gennem tiden, der pryder Brøndby Stadion.

I sin tid i Brøndby boede Kamil Wilczek i et hus i Vallensbæk. Men efter skiftet til FCK har han fundet en bolig væk fra Vestegnen med sin hustru og børn.

FCK tager hul på superligasæsonen søndag aften på udebane mod OB, hvor Wilczek altså kan få sin debut.

/ritzau/





Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Det giver håb for fremtiden

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Stor klub bekræfter interesse for dansker