Sikkerhedsvagt og politi passer på Kamil Wilczek i FC København

En sikkerhedsvagt følger Kamil Wilczek rundt på FCK’s træningsanlæg, der også patruljeres af politiet.



FC Københavns nye angriber, den tidligere Brøndby-profil Kamil Wilczek, bliver fulgt af en sikkerhedsvagt, når han er på arbejde. Samtidig patruljerer politiet omkring FCK’s træningsanlæg.

Det skriver B.T.

Københavns Politi har således fundet situationen omkring 32-årige Kamil Wilczek så alvorlig, at politiet har mødtes med polakken for at rådgive ham om hans sikkerhed.

Ifølge B.T.’s oplysninger har politiet blandt andet vejledt den tidligere Brøndby-anfører og nu FCK-spiller om, hvor han bør bosætte sig.

Kamil Wilczek bekræfter, at han har holdt møde med politiet.

Til B.T. fortæller han, at han er taknemmelig for, at politiet tager situationen alvorligt, og han erkender, at det er en “speciel” situation.

– Jeg har nogle sikkerhedsforanstaltninger, i tilfælde af at der skulle ske noget. Men det håber jeg ikke sker, for det gør intet godt for nogen. Det kan kun skade både den ene og anden side, siger han til avisen.

Han tilføjer, at han ikke har nogen problemer med at bevæge sig rundt ude i byen, og at han håber, at det fortsætter sådan.

Dog skulle han lige vænne sig til at have en vagt, der følger ham rundt på træningsanlægget, fortæller han.

– Men jeg går rundt i byen uden vagt. Og det har jeg det helt fint med. Jeg føler mig godt tilpas. Der har ikke været nogen problemer, og jeg er ikke bekymret. Jeg har snakket med nogle fans ude i byen, og det har foregået helt stille og roligt, siger han til B.T.

Det vakte stor opsigt i den danske fodboldverden, da Wilczek tiltrådte på en treårig kontrakt i FCK i begyndelsen af august.

Gennem fire år spillede han for ærkerivalen Brøndby, og da han i januar forlod vestegnsklubben til fordel for tyrkiske Göztepe, takkede den suveræne superligatopscorer af med at sige, at Brøndby altid ville være i hans hjerte.

I timerne efter annonceringen af Wilczeks FCK-skifte udtrykte mange Brøndby-fans på sociale medier deres skuffelse over at være blevet svigtet.

Yderligere fjernede ukendte gerningsmænd Kamil Wilczeks navn fra den landsholdsvæg med navne på klubbens landsholdsspillere gennem tiden, der pryder Brøndby Stadion.

I sin tid i Brøndby boede Kamil Wilczek i et hus i Vallensbæk. Men efter skiftet til FCK har han fundet en bolig væk fra Vestegnen med sin hustru og børn.

FCK tager hul på superligasæsonen søndag aften på udebane mod OB, hvor Wilczek altså kan få sin debut.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Transferbombe i Manchester United

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er jeg træt af’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

17-årig som starter? ‘Super spændende’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’