FC Københavns nye angriber, den tidligere Brøndby-profil Kamil Wilczek, bliver fulgt af en sikkerhedsvagt, når han er på arbejde. Samtidig patruljerer politiet omkring FCK’s træningsanlæg.
Københavns Politi har således fundet situationen omkring 32-årige Kamil Wilczek så alvorlig, at politiet har mødtes med polakken for at rådgive ham om hans sikkerhed.
Ifølge B.T.’s oplysninger har politiet blandt andet vejledt den tidligere Brøndby-anfører og nu FCK-spiller om, hvor han bør bosætte sig.
Kamil Wilczek bekræfter, at han har holdt møde med politiet.
Til B.T. fortæller han, at han er taknemmelig for, at politiet tager situationen alvorligt, og han erkender, at det er en “speciel” situation.
– Jeg har nogle sikkerhedsforanstaltninger, i tilfælde af at der skulle ske noget. Men det håber jeg ikke sker, for det gør intet godt for nogen. Det kan kun skade både den ene og anden side, siger han til avisen.
Han tilføjer, at han ikke har nogen problemer med at bevæge sig rundt ude i byen, og at han håber, at det fortsætter sådan.
Dog skulle han lige vænne sig til at have en vagt, der følger ham rundt på træningsanlægget, fortæller han.
– Men jeg går rundt i byen uden vagt. Og det har jeg det helt fint med. Jeg føler mig godt tilpas. Der har ikke været nogen problemer, og jeg er ikke bekymret. Jeg har snakket med nogle fans ude i byen, og det har foregået helt stille og roligt, siger han til B.T.
Det vakte stor opsigt i den danske fodboldverden, da Wilczek tiltrådte på en treårig kontrakt i FCK i begyndelsen af august.
Gennem fire år spillede han for ærkerivalen Brøndby, og da han i januar forlod vestegnsklubben til fordel for tyrkiske Göztepe, takkede den suveræne superligatopscorer af med at sige, at Brøndby altid ville være i hans hjerte.
I timerne efter annonceringen af Wilczeks FCK-skifte udtrykte mange Brøndby-fans på sociale medier deres skuffelse over at være blevet svigtet.
Yderligere fjernede ukendte gerningsmænd Kamil Wilczeks navn fra den landsholdsvæg med navne på klubbens landsholdsspillere gennem tiden, der pryder Brøndby Stadion.
I sin tid i Brøndby boede Kamil Wilczek i et hus i Vallensbæk. Men efter skiftet til FCK har han fundet en bolig væk fra Vestegnen med sin hustru og børn.
FCK tager hul på superligasæsonen søndag aften på udebane mod OB, hvor Wilczek altså kan få sin debut.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
MEDIE
631 millioner kroner
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Medier revser Real Madrid-træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
