Sikkerhedsvagt og politi passer på Kamil Wilczek i FC København

En sikkerhedsvagt følger Kamil Wilczek rundt på FCK’s træningsanlæg, der også patruljeres af politiet.



FC Københavns nye angriber, den tidligere Brøndby-profil Kamil Wilczek, bliver fulgt af en sikkerhedsvagt, når han er på arbejde. Samtidig patruljerer politiet omkring FCK’s træningsanlæg.

Det skriver B.T.

Københavns Politi har således fundet situationen omkring 32-årige Kamil Wilczek så alvorlig, at politiet har mødtes med polakken for at rådgive ham om hans sikkerhed.

Ifølge B.T.’s oplysninger har politiet blandt andet vejledt den tidligere Brøndby-anfører og nu FCK-spiller om, hvor han bør bosætte sig.

Kamil Wilczek bekræfter, at han har holdt møde med politiet.

Til B.T. fortæller han, at han er taknemmelig for, at politiet tager situationen alvorligt, og han erkender, at det er en “speciel” situation.

– Jeg har nogle sikkerhedsforanstaltninger, i tilfælde af at der skulle ske noget. Men det håber jeg ikke sker, for det gør intet godt for nogen. Det kan kun skade både den ene og anden side, siger han til avisen.

Han tilføjer, at han ikke har nogen problemer med at bevæge sig rundt ude i byen, og at han håber, at det fortsætter sådan.

Dog skulle han lige vænne sig til at have en vagt, der følger ham rundt på træningsanlægget, fortæller han.

– Men jeg går rundt i byen uden vagt. Og det har jeg det helt fint med. Jeg føler mig godt tilpas. Der har ikke været nogen problemer, og jeg er ikke bekymret. Jeg har snakket med nogle fans ude i byen, og det har foregået helt stille og roligt, siger han til B.T.

Det vakte stor opsigt i den danske fodboldverden, da Wilczek tiltrådte på en treårig kontrakt i FCK i begyndelsen af august.

Gennem fire år spillede han for ærkerivalen Brøndby, og da han i januar forlod vestegnsklubben til fordel for tyrkiske Göztepe, takkede den suveræne superligatopscorer af med at sige, at Brøndby altid ville være i hans hjerte.

I timerne efter annonceringen af Wilczeks FCK-skifte udtrykte mange Brøndby-fans på sociale medier deres skuffelse over at være blevet svigtet.

Yderligere fjernede ukendte gerningsmænd Kamil Wilczeks navn fra den landsholdsvæg med navne på klubbens landsholdsspillere gennem tiden, der pryder Brøndby Stadion.

I sin tid i Brøndby boede Kamil Wilczek i et hus i Vallensbæk. Men efter skiftet til FCK har han fundet en bolig væk fra Vestegnen med sin hustru og børn.

FCK tager hul på superligasæsonen søndag aften på udebane mod OB, hvor Wilczek altså kan få sin debut.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Falsk transferhistorie i omløb

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Trænerlegende stopper

Rasmus Højlund har ikke set det før

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Mål i Madrid

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Henter FC København-spiller

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid