Van Dijk kunne være død som 20-årig: Kom svækket tilbage

Virgil Van Dijk kunne være død af sygdom, da han i 2011/12-sæsonen spillede sin første sæson for førsteholdet i Groningen.



Virgil Van Dijk fylder godt på fodboldbanen den dag i dag, men den hollandske forsvarsklippe skrumpede ind til en skygge af sig selv, da han for en årrække tilbage blev alvorligt syg.

Det fortæller hans tidligere træner fra hollandske Groningen, Dick Lukkien, i et interview med FourFourTwo.

Kalenderåret var 2012, og Virgil Van Dijk havde en fremragende første sæson som professionel for Groningen i Æresdivisionen, men efter at have spillet 90 minutter i en 1-0 sejr over Excelsior blev Van Dijk syg.

– Virgil blev syg, men vi kendte ikke omfanget. Først troede vi, at han havde fået influenza, så han blev sendt hjem, selvom han var i store smerter.  Det fik ham til at opsøge det lokale hospital, men de kunne ikke spore noget slemt, så han blev sendt hjem igen, fortæller Dick Lukkien om episoden.

Men smerterne aftog ikke for Van Dijk. Tværtimod blev de værre, hvilket heldigvis fik hans mor til at reagere. Hun slæbte sin store forsvarer af en søn til et andet hospital, og det er ikke til at sige, hvad der var sket, hvis ikke hun havde gjort det.

Van Dijk led nemlig af blindtarmsbetændelse, bughindebetændelse og nyreinfektion, hvilket fik sundhedspersonalet til at operere ham akut.

Operationen var vellykket, men Van Dijk måtte bruge to måneder i sygesengen, inden han atter kunne vende tilbage til fodboldbanen. Det var dog en ændret mand, som vendte tilbage til Groningen. 

– Jeg var chokeret. Da han vendte tilbage, var han gået fra at være en stor mand til at være en svækket person. Heldigvis kom han sig hurtigt over det, fortæller Dick Lukkien.

Van Dijk har også tidligere selv talt om den potentielt livsfarlige situation kort efter operationen i 2012.

– Jeg kan stadig huske, da jeg lå i sengen.  Jeg kunne kun se slangerne stikke ud af mig, min krop var ødelagt, og jeg kunne ikke gøre noget. På det tidspunkt tænkte jeg kun de værst tænkelige scenarier, fortalte Van Dijk kort tid efter operatonen ifølge FourFourTwo.

– Mit liv var i fare. Min mor og jeg bad til gud og diskuterede forskellige udfald. På et tidspunkt blev jeg nødt til at underskrive nogle papirer, som mindede om et testamente, så hvis jeg døde, ville en del af mine penge gå til min mor.  Vi ville selvfølgelig ikke snakke om døden som et muligt udfald, men vi blev nødt til det, for det hele kunne være sluttet dengang. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

I svime over Morten Hjulmand



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Håber på FC København-exit

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Nu forklarer Noah Nartey

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Liverpool vender dobbeltopgøret

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Presset træner vil rotere mod FCM

Enorme Superliga-talenter udtaget

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Barcelona – Newcastle United

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’