Vejle Boldklub sikrede sig i sidste sæson oprykning til Superligaen, og det har betydet stor aktivitet på transfermarkedet.
Otte spillere er kommet til klubben, mens endnu flere har forladt den, og nu hvor transfervinduet er lukket igen, er teknisk chef Jacob Krüger godt tilfreds med, hvordan man kom igennem det.
– Man kan nok aldrig sige, et transfervindue har været 100 procent vellykket, men med det nyligt overståede vindue, har vi nået meget af det, vi på forhånd gerne ville. Vores trup var entydigt for stor – ikke mindst med den nye turneringsstruktur med kun 32 kampe.
Læs også:Hjalte Nørregaard udtager første trup: Zanka og Rasmus Falk er med
– Vi er kommet af med en 15-16 mand ved salg, udleje, kontraktophævelse eller -ophør. Ind kom otte spillere, så vi nu har 24 i alt. En tilpas og kompetitiv trupstørrelse med konkurrence om pladserne og et højt træningsniveau. Vi har en ung gennemsnitsalder og en fornuftig fordeling af danske og udenlandske spillere, skriver han på klubbens hjemmeside.
Blandt de 15-16 mand, klubben har skilt sig, finder man imidlertid ikke nogen af holdets profiler. Topscoreren fra sidste sæson, Kjartan Finnbogasson, er ganske vist fortid i Vejle, men han var ikke tiltænkt samme afgørende rolle som i NordicBet Ligaen.
Når transfervinduet åbner igen til januar og næste sommer, er det derimod muligt, at vigtige spillere forlader klubben.
Læs også:OB-træner vil hente flere point: Ikke fået det, vi har fortjent
– Der har med vores gode start selvfølgelig været interesse fra andre klubber for nogle af vore spillere, bl.a. naturligvis Wahid Faghir.
– Vi var ganske stålsatte på at bevare truppen intakt med henblik på projekt overlevelse, så de priser, der blev sat på vore spillere, var tilpas høje. Så vi har ikke solgt nogen i dette vindue, men gør det jo muligvis i vintervinduet eller til sommer.
Vejle har syv point for fire kampe inden søndagens møde med Lyngby.
Læs også:Vejles Dwamena er sprogbegavet: Vigtigt at kunne landets sprog
Læs også:Iransk profil gik voldsomt ned i løn med sit skifte til Vejle
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Panama – England
OPTAKT
Senegal – Irak
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
NYHEDER
