Vejle Boldklub sikrede sig i sidste sæson oprykning til Superligaen, og det har betydet stor aktivitet på transfermarkedet.
Otte spillere er kommet til klubben, mens endnu flere har forladt den, og nu hvor transfervinduet er lukket igen, er teknisk chef Jacob Krüger godt tilfreds med, hvordan man kom igennem det.
– Man kan nok aldrig sige, et transfervindue har været 100 procent vellykket, men med det nyligt overståede vindue, har vi nået meget af det, vi på forhånd gerne ville. Vores trup var entydigt for stor – ikke mindst med den nye turneringsstruktur med kun 32 kampe.
Læs også:Hjalte Nørregaard udtager første trup: Zanka og Rasmus Falk er med
– Vi er kommet af med en 15-16 mand ved salg, udleje, kontraktophævelse eller -ophør. Ind kom otte spillere, så vi nu har 24 i alt. En tilpas og kompetitiv trupstørrelse med konkurrence om pladserne og et højt træningsniveau. Vi har en ung gennemsnitsalder og en fornuftig fordeling af danske og udenlandske spillere, skriver han på klubbens hjemmeside.
Blandt de 15-16 mand, klubben har skilt sig, finder man imidlertid ikke nogen af holdets profiler. Topscoreren fra sidste sæson, Kjartan Finnbogasson, er ganske vist fortid i Vejle, men han var ikke tiltænkt samme afgørende rolle som i NordicBet Ligaen.
Når transfervinduet åbner igen til januar og næste sommer, er det derimod muligt, at vigtige spillere forlader klubben.
Læs også:OB-træner vil hente flere point: Ikke fået det, vi har fortjent
– Der har med vores gode start selvfølgelig været interesse fra andre klubber for nogle af vore spillere, bl.a. naturligvis Wahid Faghir.
– Vi var ganske stålsatte på at bevare truppen intakt med henblik på projekt overlevelse, så de priser, der blev sat på vore spillere, var tilpas høje. Så vi har ikke solgt nogen i dette vindue, men gør det jo muligvis i vintervinduet eller til sommer.
Vejle har syv point for fire kampe inden søndagens møde med Lyngby.
Læs også:Vejles Dwamena er sprogbegavet: Vigtigt at kunne landets sprog
Læs også:Iransk profil gik voldsomt ned i løn med sit skifte til Vejle
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub
LIVE
TransferLIVE: Storklub jagter Mason Greenwood
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
