Vejle Boldklub sikrede sig i sidste sæson oprykning til Superligaen, og det har betydet stor aktivitet på transfermarkedet.
Otte spillere er kommet til klubben, mens endnu flere har forladt den, og nu hvor transfervinduet er lukket igen, er teknisk chef Jacob Krüger godt tilfreds med, hvordan man kom igennem det.
– Man kan nok aldrig sige, et transfervindue har været 100 procent vellykket, men med det nyligt overståede vindue, har vi nået meget af det, vi på forhånd gerne ville. Vores trup var entydigt for stor – ikke mindst med den nye turneringsstruktur med kun 32 kampe.
Læs også:Hjalte Nørregaard udtager første trup: Zanka og Rasmus Falk er med
– Vi er kommet af med en 15-16 mand ved salg, udleje, kontraktophævelse eller -ophør. Ind kom otte spillere, så vi nu har 24 i alt. En tilpas og kompetitiv trupstørrelse med konkurrence om pladserne og et højt træningsniveau. Vi har en ung gennemsnitsalder og en fornuftig fordeling af danske og udenlandske spillere, skriver han på klubbens hjemmeside.
Blandt de 15-16 mand, klubben har skilt sig, finder man imidlertid ikke nogen af holdets profiler. Topscoreren fra sidste sæson, Kjartan Finnbogasson, er ganske vist fortid i Vejle, men han var ikke tiltænkt samme afgørende rolle som i NordicBet Ligaen.
Når transfervinduet åbner igen til januar og næste sommer, er det derimod muligt, at vigtige spillere forlader klubben.
Læs også:OB-træner vil hente flere point: Ikke fået det, vi har fortjent
– Der har med vores gode start selvfølgelig været interesse fra andre klubber for nogle af vore spillere, bl.a. naturligvis Wahid Faghir.
– Vi var ganske stålsatte på at bevare truppen intakt med henblik på projekt overlevelse, så de priser, der blev sat på vore spillere, var tilpas høje. Så vi har ikke solgt nogen i dette vindue, men gør det jo muligvis i vintervinduet eller til sommer.
Vejle har syv point for fire kampe inden søndagens møde med Lyngby.
Læs også:Vejles Dwamena er sprogbegavet: Vigtigt at kunne landets sprog
Læs også:Iransk profil gik voldsomt ned i løn med sit skifte til Vejle
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
England – Argentina
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
Frankrig – Spanien
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
