Vejle-spiller slår 33-årig gammel rekord

Viljormur Davidsen har slået en rekord, der har stået siden 1987 i Vejle Boldklub.



Færingen Viljormur Davidsen var end ikke født, da engelske Julian Barnett spillede sin sidste kamp for Vejle Boldklub. Det fjorde angriberen tilbage i 1987, og siden har han stået noteret for flest kampe af en udlænding i Vejle Boldklub. Frem til i går.

Onsdag slog 29-årige Viljormur Davidsen rekorden, da han spillede sin kamp nummer 182 for Vejle Boldklub, og dermed er han noteret for én kamp mere end den nu 61-årige englænder.

– Selvfølgelig er jeg utrolig stolt over at opnå den titel, sagde Viljormur Davidsen efter opgøret onsdag, som, Vejle tabte til FC København med 1-2.

Lige i øjeblikket efter opgøret var det mest ærgrelse over, at han ikke havde fået point med fra opgøret mod FCK.

– Jeg er træt af at tabe. Jeg ville helst vinde og som minimum have uafgjort. Om et par dage vil det været meget stort for mig at have skrevet mig i historiebøgerne.

Og hvorfor er det så, at Viljormur Davidsen i en tid, hvor spillere ofte skifter klub, har været i VB i snart otte år?

– Jeg er faldet godt til i Vejle, og klubben har hele tiden troet på mig, og jeg har også troet på det projekt. Jeg var den eneste, der fik forlænget, efter vi fik vores nye ejere. De troede på, at jeg var en kulturbærer for deres nye projekt, og det er jeg utroligt stolt over. Jeg har også haft muligheder for at komme væk, men jeg er faldet godt til, og jeg kan lide at være i Vejle. Vejle er min klub i Danmark, og så længe jeg er i Danmark, er jeg i Vejle, siger Viljormur Davidsen, der også havde en reaktion på Mohamed Daramys sejrsmål:

– Det er sådan et pismål. Vi spiller en god anden halvleg og har en kontra, hvor vi kan spille chancen større, og så scorer de til sidst. Pismål.

Viljormur Davidsen har kontrakt med Vejle Boldklub frem til sommeren 2022, så han får mange muligheder for at udbygge sin rekord. Vejle ligger nummer 10 i Superligaen med 10 point ned til Lyngby og Horsens. Lyngby møder torsdag aften FC Midtjylland, og du kan læse optakten til den kamp her.





FC København scorer millionbeløb

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Stort spansk medie fremhæver William Clem

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

FC København interesseret i denne angriber

Vild med ny Eriksen-løsning

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Køber sig ind i dansk klub

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Trist Kvistgaarden-melding

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Peger på mulig gave til FCK

Rigtig dårlig melding

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

FCM-stjerne færdig for i år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub