Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det var ikke længe Vejle lå på den rigtige side af nedrykningsstregen i sidste sæson, men de lå der til gengæld på det helt rigtige tidspunkt.
Ivan Prelec og co. viste sig igennem hele 23/24 som et yderst besværligt mandskab at besejre. Til gengæld havde de selv store problemer med at veksle de mange tætte kampe til fuldt udbytte.
I 11. time begyndte det hele dog at gå op i en højere enhed, og med fire sejre i sæsonens sidste fem kampe endte vejlenserne således fire point over nedrykningsstregen. Ja, de nåede sågar at snuse til kvalifikationsspillets førsteplads…
Endnu en Superliga-sæson er reddet, men spørgsmålet er, om klubben fra Nørreskoven kan gentage bedriften?
Nathan Trott og Raul Albentosa, som var helt afgørende brikker i redningsmissionen, er fortid i klubben, mens to af holdets største profiler i sidste sæsons Superliga-topscorer German Onughka og Oliver Provstgaard ligeledes kan stå overfor et skifte væk fra klubben.
Ydermere er Lind og Francois fortid i Nørreskoven efter endt lejeaftale. Omvendt er David Colina tilbage på endnu en lejeaftale – denne gang også med en købsoption.
Der er også kommet andet nyt blod til truppen. Anders K. Jakobsen har vekslet sit lejeophold til en permanent aftale, og så er Damian van Bruggen og Luka Hujber hentet ind som forstærkninger til bagkæden.
Man skal som regel passe på med at lægge for meget i testkampe, men ikke desto mindre har Vejle vist sig fornemt frem med sejre mod Fredericia, Brøndby og OB.
Marius Elvius er i karantæne efter rødt kort i sidste sæsons sidste kamp mod netop Randers, mens Thomas Gundelund meldes tvivlsom til premieren.
Randers FC:
Kronjyderne kommer fra en sæson på det jævne, hvor de efter tre sæsoner i streg med mesterskabsspil, måtte tage til takke med at spille i den nederste halvdel af Superligaen i foråret.
Her viste Bertelsens tropper sig til gengæld som det bedste hold, og sikrede sig fortjent syvendepladsen efter flere forrygende kampe med masser af mål undervejs.
Den placering kastede en playoff-kamp om europæisk deltagelse af sig mod FCK, som Randers tabte 2-1 på trods af en fin indsats og et tidligt føringsmål.
Målet i denne sæson må være at finde tilbage i Superligaens top-seks, men det kan vise sig nemmere sagt end gjort.
To af Randers’ mest lysende profiler i foråret, Mohamed Fuseini og Lasso Coulibaly, er nemlig fortid i klubben efter endt lejeophold, og samme fart og flair kan være svær at støve op andetsteds. Ydermere er Carlgren og Kallesøe også fortid i klubben.
Sportsdirektør Søren Pedersen har dog allerede gjort et forsøg på at finde afløserne med indkøbene af Florian Danho og Norman Campbell, som sammen med målmand Izzo, Mohamed Touré og Nikolas Dyhr udgør de nye ansigter i det kronjyske.
Randers tabte første testkamp til Viborg, men har siden besejret Arka Gdynia og Hansa Rostock med mål fra nyindkøbte Danho i begge opgør.
Til opgøret mod Vejle må man undvære Edgar Babayan og Noah Shamoun på grund af skader. Oliver Zandén og Ernest Agyiri er heller ikke med.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Marius Elvius
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Haahr – Velkov, van Bruggen, Provstgaard – Hujber, Barry, Lauritsen, Albornoz – Ngbakoto, Onughka, Juwara
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Themsen, Danho
Dom:
Der er lidt tvivlsspørgsmål omkring Vejle og Randers inden Superligastarten.
Værterne har sagt farvel til to af holdets grundpiller i defensiven, mens gæsterne er uden to af sidste sæsons to bedste offensivspillere.
Alle fire indbyrdes opgør fra seneste sæson var helt tætte med 0-0, og tre etmålssejre til Randers på 1-0 og to gange 2-1, og med de to mandskabers målform i de seneste testkamp, dufter det mest af et jævnbyrdigt opgør med mål i denne gang.
2-1 til Randers.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
FANKLUBBEN
‘Han har været en stærk signing for AGF’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Sænker prisen mod Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Tullberg tror på overraskelsen
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER