Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det var ikke længe Vejle lå på den rigtige side af nedrykningsstregen i sidste sæson, men de lå der til gengæld på det helt rigtige tidspunkt.
Ivan Prelec og co. viste sig igennem hele 23/24 som et yderst besværligt mandskab at besejre. Til gengæld havde de selv store problemer med at veksle de mange tætte kampe til fuldt udbytte.
I 11. time begyndte det hele dog at gå op i en højere enhed, og med fire sejre i sæsonens sidste fem kampe endte vejlenserne således fire point over nedrykningsstregen. Ja, de nåede sågar at snuse til kvalifikationsspillets førsteplads…
Endnu en Superliga-sæson er reddet, men spørgsmålet er, om klubben fra Nørreskoven kan gentage bedriften?
Nathan Trott og Raul Albentosa, som var helt afgørende brikker i redningsmissionen, er fortid i klubben, mens to af holdets største profiler i sidste sæsons Superliga-topscorer German Onughka og Oliver Provstgaard ligeledes kan stå overfor et skifte væk fra klubben.
Ydermere er Lind og Francois fortid i Nørreskoven efter endt lejeaftale. Omvendt er David Colina tilbage på endnu en lejeaftale – denne gang også med en købsoption.
Der er også kommet andet nyt blod til truppen. Anders K. Jakobsen har vekslet sit lejeophold til en permanent aftale, og så er Damian van Bruggen og Luka Hujber hentet ind som forstærkninger til bagkæden.
Man skal som regel passe på med at lægge for meget i testkampe, men ikke desto mindre har Vejle vist sig fornemt frem med sejre mod Fredericia, Brøndby og OB.
Marius Elvius er i karantæne efter rødt kort i sidste sæsons sidste kamp mod netop Randers, mens Thomas Gundelund meldes tvivlsom til premieren.
Randers FC:
Kronjyderne kommer fra en sæson på det jævne, hvor de efter tre sæsoner i streg med mesterskabsspil, måtte tage til takke med at spille i den nederste halvdel af Superligaen i foråret.
Her viste Bertelsens tropper sig til gengæld som det bedste hold, og sikrede sig fortjent syvendepladsen efter flere forrygende kampe med masser af mål undervejs.
Den placering kastede en playoff-kamp om europæisk deltagelse af sig mod FCK, som Randers tabte 2-1 på trods af en fin indsats og et tidligt føringsmål.
Målet i denne sæson må være at finde tilbage i Superligaens top-seks, men det kan vise sig nemmere sagt end gjort.
To af Randers’ mest lysende profiler i foråret, Mohamed Fuseini og Lasso Coulibaly, er nemlig fortid i klubben efter endt lejeophold, og samme fart og flair kan være svær at støve op andetsteds. Ydermere er Carlgren og Kallesøe også fortid i klubben.
Sportsdirektør Søren Pedersen har dog allerede gjort et forsøg på at finde afløserne med indkøbene af Florian Danho og Norman Campbell, som sammen med målmand Izzo, Mohamed Touré og Nikolas Dyhr udgør de nye ansigter i det kronjyske.
Randers tabte første testkamp til Viborg, men har siden besejret Arka Gdynia og Hansa Rostock med mål fra nyindkøbte Danho i begge opgør.
Til opgøret mod Vejle må man undvære Edgar Babayan og Noah Shamoun på grund af skader. Oliver Zandén og Ernest Agyiri er heller ikke med.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Marius Elvius
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Haahr – Velkov, van Bruggen, Provstgaard – Hujber, Barry, Lauritsen, Albornoz – Ngbakoto, Onughka, Juwara
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Themsen, Danho
Dom:
Der er lidt tvivlsspørgsmål omkring Vejle og Randers inden Superligastarten.
Værterne har sagt farvel til to af holdets grundpiller i defensiven, mens gæsterne er uden to af sidste sæsons to bedste offensivspillere.
Alle fire indbyrdes opgør fra seneste sæson var helt tætte med 0-0, og tre etmålssejre til Randers på 1-0 og to gange 2-1, og med de to mandskabers målform i de seneste testkamp, dufter det mest af et jævnbyrdigt opgør med mål i denne gang.
2-1 til Randers.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Legende scorer landstrænerjob
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE