Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det var ikke længe Vejle lå på den rigtige side af nedrykningsstregen i sidste sæson, men de lå der til gengæld på det helt rigtige tidspunkt.
Ivan Prelec og co. viste sig igennem hele 23/24 som et yderst besværligt mandskab at besejre. Til gengæld havde de selv store problemer med at veksle de mange tætte kampe til fuldt udbytte.
I 11. time begyndte det hele dog at gå op i en højere enhed, og med fire sejre i sæsonens sidste fem kampe endte vejlenserne således fire point over nedrykningsstregen. Ja, de nåede sågar at snuse til kvalifikationsspillets førsteplads…
Endnu en Superliga-sæson er reddet, men spørgsmålet er, om klubben fra Nørreskoven kan gentage bedriften?
Nathan Trott og Raul Albentosa, som var helt afgørende brikker i redningsmissionen, er fortid i klubben, mens to af holdets største profiler i sidste sæsons Superliga-topscorer German Onughka og Oliver Provstgaard ligeledes kan stå overfor et skifte væk fra klubben.
Ydermere er Lind og Francois fortid i Nørreskoven efter endt lejeaftale. Omvendt er David Colina tilbage på endnu en lejeaftale – denne gang også med en købsoption.
Der er også kommet andet nyt blod til truppen. Anders K. Jakobsen har vekslet sit lejeophold til en permanent aftale, og så er Damian van Bruggen og Luka Hujber hentet ind som forstærkninger til bagkæden.
Man skal som regel passe på med at lægge for meget i testkampe, men ikke desto mindre har Vejle vist sig fornemt frem med sejre mod Fredericia, Brøndby og OB.
Marius Elvius er i karantæne efter rødt kort i sidste sæsons sidste kamp mod netop Randers, mens Thomas Gundelund meldes tvivlsom til premieren.
Randers FC:
Kronjyderne kommer fra en sæson på det jævne, hvor de efter tre sæsoner i streg med mesterskabsspil, måtte tage til takke med at spille i den nederste halvdel af Superligaen i foråret.
Her viste Bertelsens tropper sig til gengæld som det bedste hold, og sikrede sig fortjent syvendepladsen efter flere forrygende kampe med masser af mål undervejs.
Den placering kastede en playoff-kamp om europæisk deltagelse af sig mod FCK, som Randers tabte 2-1 på trods af en fin indsats og et tidligt føringsmål.
Målet i denne sæson må være at finde tilbage i Superligaens top-seks, men det kan vise sig nemmere sagt end gjort.
To af Randers’ mest lysende profiler i foråret, Mohamed Fuseini og Lasso Coulibaly, er nemlig fortid i klubben efter endt lejeophold, og samme fart og flair kan være svær at støve op andetsteds. Ydermere er Carlgren og Kallesøe også fortid i klubben.
Sportsdirektør Søren Pedersen har dog allerede gjort et forsøg på at finde afløserne med indkøbene af Florian Danho og Norman Campbell, som sammen med målmand Izzo, Mohamed Touré og Nikolas Dyhr udgør de nye ansigter i det kronjyske.
Randers tabte første testkamp til Viborg, men har siden besejret Arka Gdynia og Hansa Rostock med mål fra nyindkøbte Danho i begge opgør.
Til opgøret mod Vejle må man undvære Edgar Babayan og Noah Shamoun på grund af skader. Oliver Zandén og Ernest Agyiri er heller ikke med.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Marius Elvius
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Haahr – Velkov, van Bruggen, Provstgaard – Hujber, Barry, Lauritsen, Albornoz – Ngbakoto, Onughka, Juwara
Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Themsen, Danho
Dom:
Der er lidt tvivlsspørgsmål omkring Vejle og Randers inden Superligastarten.
Værterne har sagt farvel til to af holdets grundpiller i defensiven, mens gæsterne er uden to af sidste sæsons to bedste offensivspillere.
Alle fire indbyrdes opgør fra seneste sæson var helt tætte med 0-0, og tre etmålssejre til Randers på 1-0 og to gange 2-1, og med de to mandskabers målform i de seneste testkamp, dufter det mest af et jævnbyrdigt opgør med mål i denne gang.
2-1 til Randers.
Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
TransferLIVE: Klar transfermelding fra AGF
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER