Vejle Boldklub – Randers FC

Randers er uden nederlag i de seneste 13 betydende møder med Vejle. Fortsætter tendensen, når de to klubber søndag tager hul på en ny sæson?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det var ikke længe Vejle lå på den rigtige side af nedrykningsstregen i sidste sæson, men de lå der til gengæld på det helt rigtige tidspunkt.

Ivan Prelec og co. viste sig igennem hele 23/24 som et yderst besværligt mandskab at besejre. Til gengæld havde de selv store problemer med at veksle de mange tætte kampe til fuldt udbytte.

I 11. time begyndte det hele dog at gå op i en højere enhed, og med fire sejre i sæsonens sidste fem kampe endte vejlenserne således fire point over nedrykningsstregen. Ja, de nåede sågar at snuse til kvalifikationsspillets førsteplads…

Endnu en Superliga-sæson er reddet, men spørgsmålet er, om klubben fra Nørreskoven kan gentage bedriften?

Nathan Trott og Raul Albentosa, som var helt afgørende brikker i redningsmissionen, er fortid i klubben, mens to af holdets største profiler i sidste sæsons Superliga-topscorer German Onughka og Oliver Provstgaard ligeledes kan stå overfor et skifte væk fra klubben.

Ydermere er Lind og Francois fortid i Nørreskoven efter endt lejeaftale. Omvendt er David Colina tilbage på endnu en lejeaftale – denne gang også med en købsoption.

Der er også kommet andet nyt blod til truppen. Anders K. Jakobsen har vekslet sit lejeophold til en permanent aftale, og så er Damian van Bruggen og Luka Hujber hentet ind som forstærkninger til bagkæden.

Man skal som regel passe på med at lægge for meget i testkampe, men ikke desto mindre har Vejle vist sig fornemt frem med sejre mod Fredericia, Brøndby og OB.

Marius Elvius er i karantæne efter rødt kort i sidste sæsons sidste kamp mod netop Randers, mens Thomas Gundelund meldes tvivlsom til premieren. 

Randers FC:
Kronjyderne kommer fra en sæson på det jævne, hvor de efter tre sæsoner i streg med mesterskabsspil, måtte tage til takke med at spille i den nederste halvdel af Superligaen i foråret.

Her viste Bertelsens tropper sig til gengæld som det bedste hold, og sikrede sig fortjent syvendepladsen efter flere forrygende kampe med masser af mål undervejs.

Den placering kastede en playoff-kamp om europæisk deltagelse af sig mod FCK, som Randers tabte 2-1 på trods af en fin indsats og et tidligt føringsmål.

Målet i denne sæson må være at finde tilbage i Superligaens top-seks, men det kan vise sig nemmere sagt end gjort.

To af Randers’ mest lysende profiler i foråret, Mohamed Fuseini og Lasso Coulibaly, er nemlig fortid i klubben efter endt lejeophold, og samme fart og flair kan være svær at støve op andetsteds. Ydermere er Carlgren og Kallesøe også fortid i klubben.

Sportsdirektør Søren Pedersen har dog allerede gjort et forsøg på at finde afløserne med indkøbene af Florian Danho og Norman Campbell, som sammen med målmand Izzo, Mohamed Touré og Nikolas Dyhr udgør de nye ansigter i det kronjyske.

Randers tabte første testkamp til Viborg, men har siden besejret Arka Gdynia og Hansa Rostock med mål fra nyindkøbte Danho i begge opgør. 

Til opgøret mod Vejle må man undvære Edgar Babayan og Noah Shamoun på grund af skader. Oliver Zandén og Ernest Agyiri er heller ikke med.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Marius Elvius
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Haahr – Velkov, van Bruggen, Provstgaard – Hujber, Barry, Lauritsen, Albornoz – Ngbakoto, Onughka, Juwara

Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Themsen, Danho

Dom:
Der er lidt tvivlsspørgsmål omkring Vejle og Randers inden Superligastarten.

Værterne har sagt farvel til to af holdets grundpiller i defensiven, mens gæsterne er uden to af sidste sæsons to bedste offensivspillere.

Alle fire indbyrdes opgør fra seneste sæson var helt tætte med 0-0, og tre etmålssejre til Randers på 1-0 og to gange 2-1, og med de to mandskabers målform i de seneste testkamp, dufter det mest af et jævnbyrdigt opgør med mål i denne gang. 

2-1 til Randers. 

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 





Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

En kæmpe sejr

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Jubler over dansker: Dette er bare starten

– Det vil være fuldstændigt magisk

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

De er 2025-mestre i Superligaen

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!