Vejle Boldklub – Randers FC

Randers er uden nederlag i de seneste 13 betydende møder med Vejle. Fortsætter tendensen, når de to klubber søndag tager hul på en ny sæson?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16:00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV2 Sport X

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det var ikke længe Vejle lå på den rigtige side af nedrykningsstregen i sidste sæson, men de lå der til gengæld på det helt rigtige tidspunkt.

Ivan Prelec og co. viste sig igennem hele 23/24 som et yderst besværligt mandskab at besejre. Til gengæld havde de selv store problemer med at veksle de mange tætte kampe til fuldt udbytte.

I 11. time begyndte det hele dog at gå op i en højere enhed, og med fire sejre i sæsonens sidste fem kampe endte vejlenserne således fire point over nedrykningsstregen. Ja, de nåede sågar at snuse til kvalifikationsspillets førsteplads…

Endnu en Superliga-sæson er reddet, men spørgsmålet er, om klubben fra Nørreskoven kan gentage bedriften?

Nathan Trott og Raul Albentosa, som var helt afgørende brikker i redningsmissionen, er fortid i klubben, mens to af holdets største profiler i sidste sæsons Superliga-topscorer German Onughka og Oliver Provstgaard ligeledes kan stå overfor et skifte væk fra klubben.

Ydermere er Lind og Francois fortid i Nørreskoven efter endt lejeaftale. Omvendt er David Colina tilbage på endnu en lejeaftale – denne gang også med en købsoption.

Der er også kommet andet nyt blod til truppen. Anders K. Jakobsen har vekslet sit lejeophold til en permanent aftale, og så er Damian van Bruggen og Luka Hujber hentet ind som forstærkninger til bagkæden.

Man skal som regel passe på med at lægge for meget i testkampe, men ikke desto mindre har Vejle vist sig fornemt frem med sejre mod Fredericia, Brøndby og OB.

Marius Elvius er i karantæne efter rødt kort i sidste sæsons sidste kamp mod netop Randers, mens Thomas Gundelund meldes tvivlsom til premieren. 

Randers FC:
Kronjyderne kommer fra en sæson på det jævne, hvor de efter tre sæsoner i streg med mesterskabsspil, måtte tage til takke med at spille i den nederste halvdel af Superligaen i foråret.

Her viste Bertelsens tropper sig til gengæld som det bedste hold, og sikrede sig fortjent syvendepladsen efter flere forrygende kampe med masser af mål undervejs.

Den placering kastede en playoff-kamp om europæisk deltagelse af sig mod FCK, som Randers tabte 2-1 på trods af en fin indsats og et tidligt føringsmål.

Målet i denne sæson må være at finde tilbage i Superligaens top-seks, men det kan vise sig nemmere sagt end gjort.

To af Randers’ mest lysende profiler i foråret, Mohamed Fuseini og Lasso Coulibaly, er nemlig fortid i klubben efter endt lejeophold, og samme fart og flair kan være svær at støve op andetsteds. Ydermere er Carlgren og Kallesøe også fortid i klubben.

Sportsdirektør Søren Pedersen har dog allerede gjort et forsøg på at finde afløserne med indkøbene af Florian Danho og Norman Campbell, som sammen med målmand Izzo, Mohamed Touré og Nikolas Dyhr udgør de nye ansigter i det kronjyske.

Randers tabte første testkamp til Viborg, men har siden besejret Arka Gdynia og Hansa Rostock med mål fra nyindkøbte Danho i begge opgør. 

Til opgøret mod Vejle må man undvære Edgar Babayan og Noah Shamoun på grund af skader. Oliver Zandén og Ernest Agyiri er heller ikke med.

Karantæner:
Vejle Boldklub: Marius Elvius
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Haahr – Velkov, van Bruggen, Provstgaard – Hujber, Barry, Lauritsen, Albornoz – Ngbakoto, Onughka, Juwara

Randers FC (4-4-2): Izzo – Olsen, Dammers, Høegh, Dyhr – Campbell, Björkengren, Enggård, Nordli – Themsen, Danho

Dom:
Der er lidt tvivlsspørgsmål omkring Vejle og Randers inden Superligastarten.

Værterne har sagt farvel til to af holdets grundpiller i defensiven, mens gæsterne er uden to af sidste sæsons to bedste offensivspillere.

Alle fire indbyrdes opgør fra seneste sæson var helt tætte med 0-0, og tre etmålssejre til Randers på 1-0 og to gange 2-1, og med de to mandskabers målform i de seneste testkamp, dufter det mest af et jævnbyrdigt opgør med mål i denne gang. 

2-1 til Randers. 

Spilforslag:
Begge hold scorer til odds 1.75 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende. 







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Mere aktivitet på vej i FC København

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Hemmelig samtale med storklub

Rekordtransfer?

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

– Det er meget svært for Nørgaard

Stor profil skifter til FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Kontramelding om transfer

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dyr dansk bomber til Everton?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

FCM uden syv mand mod Brann

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy