Vejle-boss før Superliga-premiere: Ny struktur gør det sværere at overleve

Jacob Krüger håber, at Vejle med hjælp fra indkøb vil gøre det bedre, end senest holdet var i Superligaen.



Vejle Boldklub tager mandag aften hul på Superliga-sæsonen med et alt overskyggende mål: overlevelse.

Men det bliver ikke nogen nem målsætning at indfri, siger klubbens tekniske chef, Jacob Krüger. Superligaen har været på slankekur og består nu af 12 hold, og de to dårligste hold rykker direkte ud.

I de seneste fire sæsoner har man skullet være blandt de 11 bedste hold for at overleve, nu skal man være blandt de ti bedste hold i Danmark for at få en sæson mere i Superligaen. Og man kan ikke sætte sin lid til playoffkampe.

– Den nye struktur er mere retfærdig, men den gør det også vanskeligere for os at overleve, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef for Superliga-oprykkeren, Vejle Boldklub.

– Da vi rykkede op i 2018, var det sammen med to andre hold, som vi betragtede som ligesindede. Nu kommer vi i stedet op til 11 hold med Superliga-erfaring.

– Det gør det sværere, for der er færre hold, vi kan hænge vores hat på, bliver en del af bundstriden, end senest vi var i Superligaen, siger han.

Læs også:Fem spillere kan få Vejle-debut mod AGF

Den tekniske chef påpeger, at Vejle har lært af sit seneste ophold i Superligaen for to år siden, at sæsonen er et maraton, ikke en spurt.

– Da vi rykkede op sidste gang, spillede vi rigtig god fodbold til at starte med, og vi var godt med i rigtig mange kampe, men vi døde lidt ud, som sæsonen skred frem.

– Den her gang skal vi se, om vi ikke kan bevare et højt niveau igennem hele sæsonen. Det har vi haft fokus på.

– Og så tror jeg, at vi har fået noget af den kvalitet, vi manglede sidste gang, på nogle nøglepositioner. Derfor tror jeg, vi har en større chance for at overleve den her gang. Vi har en stærk central akse op i banen, siger Jacob Krüger.

Vejle er rykket op i Superligaen fire gange tidligere i dette årtusind, og alle fire gange er endt med direkte nedrykning igen.

Fælles for klubbens seneste tre sæsoner i landets bedste række, 2006/07, 2008/09 og 2018/19, er, at klubben i hver af de sæsoner har oprustet med en lang stribe af udenlandske spillere fra mere eller mindre eksotiske egne.

Læs også:Vejle må undvære coronaramt albaner mod AGF

Det har Vejle gjort igen denne sommer, hvor man blandt andet finder en svensk-serber, en brasiliansk-italiener, en englænder, en tysker, en finne, en ghaneser og en iraner blandt truppens nye spillere.

Men sporene af tidligere tiders begræsede succesrate på transfermarkedet skræmmer ikke. De nye spillere er nemlig snuppet på en høj hylde, lover Krüger.

– Der er ikke nogen spor, som skræmmer os. Det er nogle rigtige dygtige spillere, vi har fået ind – og så har vi fået Allan Sousa tilbage fra et lejeophold.

– Vores nye spillere har tidligere vist, at de har et rigtig højt topniveau. Vi ville selvfølgelig gerne have haft, at det var spillere, som havde fået 30 kampe i sidste sæson og gjort det blændende, men så var det nok ikke realistisk, at de var endt her.

– Vi er gået efter spillere med et højt kvalitetsniveau, og så håber vi, at de hurtigst muligt kommer op på deres højeste niveau, så de kan yde vigtige bidrag til holdet, siger den tekniske chef.

Mandag aften kommer Vejle og klubbens nye spillere på en vanskelig opgave. Her venter sidste sæsons bronzevinder, AGF, på udebane.

/ritzau/

Læs også:Optakt: AGF – Vejle Boldklub
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?




LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



LIVE

LIVE: Derfor var Roony Bardghji ude af truppen

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

En historisk katastrofe for Danmark

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Undskylder efter italiensk fiasko



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Melder ud om Kasper Hjulmand

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Er det her Danmarks hemmelige våben?