Vejle Boldklub tager mandag aften hul på Superliga-sæsonen med et alt overskyggende mål: overlevelse.
Men det bliver ikke nogen nem målsætning at indfri, siger klubbens tekniske chef, Jacob Krüger. Superligaen har været på slankekur og består nu af 12 hold, og de to dårligste hold rykker direkte ud.
I de seneste fire sæsoner har man skullet være blandt de 11 bedste hold for at overleve, nu skal man være blandt de ti bedste hold i Danmark for at få en sæson mere i Superligaen. Og man kan ikke sætte sin lid til playoffkampe.
– Den nye struktur er mere retfærdig, men den gør det også vanskeligere for os at overleve, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef for Superliga-oprykkeren, Vejle Boldklub.
– Da vi rykkede op i 2018, var det sammen med to andre hold, som vi betragtede som ligesindede. Nu kommer vi i stedet op til 11 hold med Superliga-erfaring.
– Det gør det sværere, for der er færre hold, vi kan hænge vores hat på, bliver en del af bundstriden, end senest vi var i Superligaen, siger han.
Læs også:Fem spillere kan få Vejle-debut mod AGF
Den tekniske chef påpeger, at Vejle har lært af sit seneste ophold i Superligaen for to år siden, at sæsonen er et maraton, ikke en spurt.
– Da vi rykkede op sidste gang, spillede vi rigtig god fodbold til at starte med, og vi var godt med i rigtig mange kampe, men vi døde lidt ud, som sæsonen skred frem.
– Den her gang skal vi se, om vi ikke kan bevare et højt niveau igennem hele sæsonen. Det har vi haft fokus på.
– Og så tror jeg, at vi har fået noget af den kvalitet, vi manglede sidste gang, på nogle nøglepositioner. Derfor tror jeg, vi har en større chance for at overleve den her gang. Vi har en stærk central akse op i banen, siger Jacob Krüger.
Vejle er rykket op i Superligaen fire gange tidligere i dette årtusind, og alle fire gange er endt med direkte nedrykning igen.
Fælles for klubbens seneste tre sæsoner i landets bedste række, 2006/07, 2008/09 og 2018/19, er, at klubben i hver af de sæsoner har oprustet med en lang stribe af udenlandske spillere fra mere eller mindre eksotiske egne.
Læs også:Vejle må undvære coronaramt albaner mod AGF
Det har Vejle gjort igen denne sommer, hvor man blandt andet finder en svensk-serber, en brasiliansk-italiener, en englænder, en tysker, en finne, en ghaneser og en iraner blandt truppens nye spillere.
Men sporene af tidligere tiders begræsede succesrate på transfermarkedet skræmmer ikke. De nye spillere er nemlig snuppet på en høj hylde, lover Krüger.
– Der er ikke nogen spor, som skræmmer os. Det er nogle rigtige dygtige spillere, vi har fået ind – og så har vi fået Allan Sousa tilbage fra et lejeophold.
– Vores nye spillere har tidligere vist, at de har et rigtig højt topniveau. Vi ville selvfølgelig gerne have haft, at det var spillere, som havde fået 30 kampe i sidste sæson og gjort det blændende, men så var det nok ikke realistisk, at de var endt her.
– Vi er gået efter spillere med et højt kvalitetsniveau, og så håber vi, at de hurtigst muligt kommer op på deres højeste niveau, så de kan yde vigtige bidrag til holdet, siger den tekniske chef.
Mandag aften kommer Vejle og klubbens nye spillere på en vanskelig opgave. Her venter sidste sæsons bronzevinder, AGF, på udebane.
/ritzau/
Læs også:Optakt: AGF – Vejle Boldklub
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Medier fælder hård dom
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
Stjernetransfer på plads alligevel
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
