Vejle Boldklub tager mandag aften hul på Superliga-sæsonen med et alt overskyggende mål: overlevelse.
Men det bliver ikke nogen nem målsætning at indfri, siger klubbens tekniske chef, Jacob Krüger. Superligaen har været på slankekur og består nu af 12 hold, og de to dårligste hold rykker direkte ud.
I de seneste fire sæsoner har man skullet være blandt de 11 bedste hold for at overleve, nu skal man være blandt de ti bedste hold i Danmark for at få en sæson mere i Superligaen. Og man kan ikke sætte sin lid til playoffkampe.
– Den nye struktur er mere retfærdig, men den gør det også vanskeligere for os at overleve, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef for Superliga-oprykkeren, Vejle Boldklub.
– Da vi rykkede op i 2018, var det sammen med to andre hold, som vi betragtede som ligesindede. Nu kommer vi i stedet op til 11 hold med Superliga-erfaring.
– Det gør det sværere, for der er færre hold, vi kan hænge vores hat på, bliver en del af bundstriden, end senest vi var i Superligaen, siger han.
Læs også:Fem spillere kan få Vejle-debut mod AGF
Den tekniske chef påpeger, at Vejle har lært af sit seneste ophold i Superligaen for to år siden, at sæsonen er et maraton, ikke en spurt.
– Da vi rykkede op sidste gang, spillede vi rigtig god fodbold til at starte med, og vi var godt med i rigtig mange kampe, men vi døde lidt ud, som sæsonen skred frem.
– Den her gang skal vi se, om vi ikke kan bevare et højt niveau igennem hele sæsonen. Det har vi haft fokus på.
– Og så tror jeg, at vi har fået noget af den kvalitet, vi manglede sidste gang, på nogle nøglepositioner. Derfor tror jeg, vi har en større chance for at overleve den her gang. Vi har en stærk central akse op i banen, siger Jacob Krüger.
Vejle er rykket op i Superligaen fire gange tidligere i dette årtusind, og alle fire gange er endt med direkte nedrykning igen.
Fælles for klubbens seneste tre sæsoner i landets bedste række, 2006/07, 2008/09 og 2018/19, er, at klubben i hver af de sæsoner har oprustet med en lang stribe af udenlandske spillere fra mere eller mindre eksotiske egne.
Læs også:Vejle må undvære coronaramt albaner mod AGF
Det har Vejle gjort igen denne sommer, hvor man blandt andet finder en svensk-serber, en brasiliansk-italiener, en englænder, en tysker, en finne, en ghaneser og en iraner blandt truppens nye spillere.
Men sporene af tidligere tiders begræsede succesrate på transfermarkedet skræmmer ikke. De nye spillere er nemlig snuppet på en høj hylde, lover Krüger.
– Der er ikke nogen spor, som skræmmer os. Det er nogle rigtige dygtige spillere, vi har fået ind – og så har vi fået Allan Sousa tilbage fra et lejeophold.
– Vores nye spillere har tidligere vist, at de har et rigtig højt topniveau. Vi ville selvfølgelig gerne have haft, at det var spillere, som havde fået 30 kampe i sidste sæson og gjort det blændende, men så var det nok ikke realistisk, at de var endt her.
– Vi er gået efter spillere med et højt kvalitetsniveau, og så håber vi, at de hurtigst muligt kommer op på deres højeste niveau, så de kan yde vigtige bidrag til holdet, siger den tekniske chef.
Mandag aften kommer Vejle og klubbens nye spillere på en vanskelig opgave. Her venter sidste sæsons bronzevinder, AGF, på udebane.
/ritzau/
Læs også:Optakt: AGF – Vejle Boldklub
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
CUSTOM
Brighton – Liverpool
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Benhård Brian Riemer-melding
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
‘Det er dramatisk!’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
OPTAKT
