Vejle-boss: Vi prøvede at hente disse to angribere

Vejle Boldklubs sportschef sætter navn på to spillere, som klubben forsøgte at hente tidligere på sommeren.



Der er særligt én position, hvor Vejle Boldklub gerne vil forstærke sig, og det er angriberposten. Det gjorde sportschef Marius Nicolae klart over for Discovery+ i pausen af søndagens kamp mellem Vejle Boldklub og FC Midtjylland.

Men det er nemmere sagt end gjort, fordi det selvsagt skal være den rigtige spiller til den rigtige pris, og derfor må Superliga-oprykkerne væbne sig med tålmodighed og håbe på, at noget falder på plads her sent i transfervinduet.

Marius Nicolae forklarer ellers, at man allerede tidligt i preseason forsøgte sig med navnligt to spillere. Begge valgte dog at skifte andetsteds. 

– Vi havde to spændende angribere, vi ville hente i preseason. Den ene skiftede til Kina og gør det godt der. Det er Tyrone Conraad, der er en hollandsk angriber og var topscorer i den montenegrinske liga (med 26 mål i 33 kampe, red.).

– Og den anden var from Willem II, men han skiftede til Union Saint-Gilloise. Det var Elton Kabangu (25 år, belgier, red.).

– Det var spillere, som, tror jeg, havde været gode for os og Superligaen, men det lykkedes ikke, sagde Marius Nicolae til Discovery+.

Vejle Boldklubs startende angriber er German Onughka, der har scoret to mål i fire kampe i Superliga-sæsonen. Det har imidlertid ikke været nok til at sikre VB point, og klubben er sidst med nul point. 





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Manchester City – Brentford

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott