Vejle-boss: Vi prøvede at hente disse to angribere

Vejle Boldklubs sportschef sætter navn på to spillere, som klubben forsøgte at hente tidligere på sommeren.



Der er særligt én position, hvor Vejle Boldklub gerne vil forstærke sig, og det er angriberposten. Det gjorde sportschef Marius Nicolae klart over for Discovery+ i pausen af søndagens kamp mellem Vejle Boldklub og FC Midtjylland.

Men det er nemmere sagt end gjort, fordi det selvsagt skal være den rigtige spiller til den rigtige pris, og derfor må Superliga-oprykkerne væbne sig med tålmodighed og håbe på, at noget falder på plads her sent i transfervinduet.

Marius Nicolae forklarer ellers, at man allerede tidligt i preseason forsøgte sig med navnligt to spillere. Begge valgte dog at skifte andetsteds. 

– Vi havde to spændende angribere, vi ville hente i preseason. Den ene skiftede til Kina og gør det godt der. Det er Tyrone Conraad, der er en hollandsk angriber og var topscorer i den montenegrinske liga (med 26 mål i 33 kampe, red.).

– Og den anden var from Willem II, men han skiftede til Union Saint-Gilloise. Det var Elton Kabangu (25 år, belgier, red.).

– Det var spillere, som, tror jeg, havde været gode for os og Superligaen, men det lykkedes ikke, sagde Marius Nicolae til Discovery+.

Vejle Boldklubs startende angriber er German Onughka, der har scoret to mål i fire kampe i Superliga-sæsonen. Det har imidlertid ikke været nok til at sikre VB point, og klubben er sidst med nul point. 





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Afslører dansk toptræners millionløn

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

De lurer på Vejle-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Han var i spil som Brøndby-træner