Vejle-direktør om mistede indtægter: Det er blodig alvor

Det kan angiveligt koste Superliga- og 1. divisionsklubberne 850 millioner kroner at spille stort set uden tilskuere. Det vidner om en alvorlig situation, lyder det fra Vejle Boldklub.



Det koster de danske fodboldklubber dyrt, at de i øjeblikket stort set ikke kan byde tilskuere indenfor til kampe. De manglende indtægter gør situationen alvorlig, siger Henrik Tønder, der er administrerende direktør i Vejle Boldklub, til Vejle Amts Folkeblad.

Klubberne og DBU har fået revisionsfirmaet Deloitte til at regne på konsekvenserne af de nuværende restriktioner. Deloitte er nået frem til, at klubberne i Superligaen og 1. division risikerer at miste “op mod 850 millioner kroner.” DBU går glip af 20-25 millioner på grund af de manglende tilskuere til efterårets kampe.

Læs også:Blev skadet mod FCK: Vejle-spiller er foran tidsplanen i genoptræningen

Det er altså den situation, som Henrik Tønder bekymrer sig for.

– Det tal viser, at situationen er dybt alvorlig, ja det er blodig alvor, siger han til Vejle Amts Folkeblad.

DBU og de danske topklubber har torsdag morgen lanceret en kampagne for at få genindført den såkaldte Superliga-ordning. Det var den, der sikrede, at tusindvis af tilskuere kunne komme på de danske stadioner hen over sommeren.

Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Regeringen suspenderede den dog i midten af september som en del af tiltagene mod de dengang stigende smittetal. Foreløbig gælder suspenderingen og de andre restriktioner resten af oktober.

I sin nuværende form må der maksimalt være 500 mennesker til en Superliga- eller landskamp, inklusiv spillere, trænere, ledere, tv-folk og kontrollører. Det betyder, at klubberne oftest kan lukke 200-300 tilskuere ind.

Med Superliga-ordningen blev stadionerne delt ind i sektioner, hvor der ligeledes må være maksimalt 500 personer. Sektionerne har egne indgange, toiletter og boder.

Læs også:Hele Superligaen var i bowlen: Dem skal de møde i pokalturneringen
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet






LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC København – Vejle Boldklub

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sønderjyske – Brøndby IF

Sprudler i MLS

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Sender stikpille til FC København-flop

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’