Det var ikke bare to tilfældige kroater, Vejle Boldklub hentede i januar.
Denis Kolinger og Dominik Kovacic er så gode venner, at de nogle gange afslutter hinandens sætninger. Man fornemmer, at det kun delvist er for at hjælpe hinanden med engelsk og delvist, fordi de har så mange fælles oplevelser og referencepunkter, at den ene ved, hvad den anden vil sige.
– Jeg kom først hertil. Efter 20 dage kom Dominik, og det var en stor overraskelse for mig, siger Kolinger med et grin.
– Det er sjældent, at to bedste venner spiller sammen i den tredje klub i…
– Karrieren, hjælper Kovacic.
– Karrieren!
Dominik Kovacic blev født den 5. januar 1994, og ni dage senere kom Denis Kolinger til verden. Da de var 15-16 år, mødtes de første gang. Det var som ungdomsspillere i NK Zagreb, og siden fulgtes de ad i 10 år, indtil Kovacic videre til klubber i Schweiz, Moldova og Bosnien.
I januar 2020 blev pseudotvillingerne så genforenet, denne gang i Lokomotiva Zagreb. Et år senere sidder de sammen i Vejle. I alle tre klubber var det Kolinger, der kom først.
– Ja, det er faktisk rigtig. Han kom først, og jeg fulgte efter, fordi jeg ville være som ham, griner Kovacic.
Så når Denis skifter klub, ved du, hvor du skal spille næste gang.
– Selvfølgelig. Jeg vil forsøge at følge ham.
Sammen hver dag
Det er helt tilfældigt, siger Kolinger og Kovacic, at de nu spiller sammen for tredje gang. ”Lucky for us”, som førstnævnte betegner det. Men lighederne stopper ikke ved deres karriereforløb og fødselsdatoer.
De er begge over 190 centimeter høje, har spillet utallige kampe sammen i midterforsvaret, nogle gange i en trebackkæde, de deler endda initialer, og så er de altid sammen.
– Vi hænger ud hver dag uden for banen, så det er ikke kun fodbolddelen, der fungerer godt for os. Selv i Zagreb var vi sammen hver dag, fortæller Dominik Kovacic.
Den slags kan holdkammerater ikke undgå at lægge mærke til, og i Vejle laver de andre spillere da også sjov med de kroatiske kammerater, siger de. Men den slags hører sig til. Desuden er det godt at have hinanden, når man flytter til et fremmed land.
Og så var det vist ikke helt så overraskende for Denis Kolinger, som han gav udtryk for i begyndelsen, at han fik selskab i Danmark af sin ven.
– Træneren og sportschefen spurgte mig om Dominik. Jeg kender Dominik, og jeg kunne sige de bedste ting om ham som person og som fodboldspiller. Jeg synes, han er en rigtig god spiller og person. Og en god ven, siger han med et grin.
En god årgang
Det var et stærkt ungdomshold, som Denis Kolinger og Dominik Kovacic spillede på i slutningen af 00’erne. Blandt holdkammeraterne var også Dominik Livakovic, der er første målmand i Dinamo Zagreb og på det kroatiske landshold, samt Filip Krovinović, der er udlejet fra Benfica til Nottingham Forest.
Men NK Zagreb er også, fortæller de, kendt for sit ungdomsarbejde.
– Hvert år bliver to-tre spillere solgt til bedre hold som Dinamo, Hajduk, Rijeka, siger Kolinger.
Kovacic supplerer:
– Ja, Zagreb har et rigtig godt akademi. Det er meget ærgerligt med Zagreb i dag, for de er nede i…
– Nu er det 4. division. Men NK Zagreb er et af de eneste fire hold, der har vundet det kroatiske mesterskab i historien, byder Kolinger ind.
Mesterskabet i 2001/02-sæsonen var det første, som ikke gik til Dinamo eller Hajduk Split, siden Kroatien blev uafhængigt i 1992. Kun Rijeka, i 2016/17, har sidenhen gjort kunsten efter.
De eneste fans er familien
Helt så store bedrifter har de to nuværende Vejle-spillere ikke været med til, men i 2020 kvalificerede Lokomotiva sig til Champions League-kvalifikationen. Det var første gang i klubbens historie, og det var en stor oplevelse at dele den med hinanden. Også selv om de tabte pokalfinalen til Rijeka få dage senere.
Vejle møder Randers FC i returkampen i kvartfinalen i den danske pokalturnering til marts, men inden da venter fredagskampen mod lokalrivalerne AC Horsens. Der bliver dog ikke meget Balkan-stemning over det opgør, eftersom fans stadig er udelukket fra Superliga-kampe.
Det gør nu ikke Vejles to kroatiske tårne noget. Det er de vant til.
Kolinger:
– Der kommer ikke mange fans og ser Lokomotiva. Når vi spillede i Rijeka, Hajduk eller Osijek, kom der mange mennesker på stadion. Men når Lokomotiva spiller hjemme…”
Kovacic:
– Vi har ingen fans. De eneste fans er vores mødre, fædre og søskende.
Denis Kolinger griner for gud ved hvilken gang af sin ven.
– 500-1000 maksimum!, tilføjer han.
På den måde er fodbold under corona på sin vis velkendt for Kolinger og Kovacic. Ligesom selskabet er.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Tilbage efter regelbrud
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
FC København – Randers FC
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
OPTAKT
Sønderjyske – OB
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
Bayern München besejrer Dortmund i drama
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
