Vejle dropper jagt på offensiv forstærkning: For svært at få en ny i form

Vejle har på det seneste ledt efter en ny angriber, men klubben kommer ikke til at gøre noget før nytår.



Vejle Boldklub er tyndt besat i offensiven, efter at Luis Henrique er skadet, og Raphael Dwamena er blevet taget af banen grundet hjerteproblemer.

I slutningen af oktober udtalte teknisk chef Jacob Krüger, at superligaoprykkerne kiggede på mulig forstærkning blandt transferfrie spillere, men den jagt efter nu udskudt til januar.

– Vi har kigget, og vi kan godt finde nogle, der måske kunne forstærke os, men vi har vurderet, at det vil være for svært at få en, som vi kan nå at få i form på så kort tid.

– Derfor kommer vi ikke til at gøre noget på denne side af nytår, siger Jacob Krüger.

B.T. skrev for nylig, at den tidligere Premier League-angriber Collin Quaner har besøgt Vejle Boldklub, men den historie vil Jacob Krüger ikke kommentere på.

I skrivende stund er blot 17-årige Wahid Faghir Vejles eneste rigtige angriber, og søndag gjorde stortalentet positivt opmærksom på sig selv ved at score sit første superligamål i 1-1-kampen mod FC Nordsjælland.

Wahid Faghir jubler over sin scoring i Danmarks bedste række og er godt klar over, at Vejle er ganske afhængige af ham for tiden.

– Selvfølgelig er der et pres på mig, når der ikke er så mange alternativer, men det tænker jeg ikke over. Jeg skal bare fortsætte med at gøre mit bedste.

– Jeg fik ikke scoret i de første kampe, men det gjorde jeg nu, og det var dejligt. Forhåbentlig er det den første af mange, siger Wahid Faghir.

Vejle-træner Constantin Galca glæder sig over, at Wahid Faghir fik hul på bylden, men savner også alternativer.

– Det var rigtig vigtigt for ham at få scoret, selvom han godt kunne have scoret flere, men han spillede godt og arbejdede hårdt for holdet. Han har en god personlighed og stor kvalitet som fodboldspiller.

– Wahid er en dygtig og ung angriber, men på sigt har vi brug for endnu en angriber, lyder det fra Galca.

Transfervinduet åbner igen til januar, og her forventer Jacob Krüger at hente en angriber ind.

– Til januar skal vi ud og se, om vi kan finde noget til at supplere Wahid. Han er en af Superligaens mest spændende angribere, men han er selvfølgelig kun 17.

– Vi har ikke så meget bredde på toppen, så det er klart, at vi til januar skal kigge efter noget offensivt, siger Jacob Krüger.

Vejle har efter søndagens pointdeling i Farum hæderlige 14 point efter otte kampe.

/ritzau/



Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her kan du se VM-lodtrækningen

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC Fredericia – OB

Ikke sket siden Kamil Wilczek

De er klar til at købe Mohamed Salah

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

– Det har man nok aldrig set før

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Saver United-stjerne over

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Griner af AaB-rygte

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

DBU giver fans fem års karantæne

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Rigmand vild med FC København-aftale

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

– Det var vanvittigt brutalt!

Stor derby-bøde til FC København

Froholdt får kæmpe hæder

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen