Lyngby Boldklub blev tidligere på måneden koblet til Club Brugge, Randers FC nævnes konstant som en klub, der kan blive opkøbt, og Vejle Boldklub er også blandt de klubber, der potentielt kan få ny ejer i 2024.
De to seneste nedrykninger har været dyre i Vejle, hvor hovedaktionær Andrej Zolotko og mindretalsaktionær Klaus Eskildsen har holdt igen med transfers i 2022 og især i 2023, selvom Vejle rykkede tilbage op i Superligaen.
Fredag fortalte BT, at der igen er bud efter Vejle Boldklub, hvilket stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Det er dog ikke første gang, mulige opkøbere banker på Vejle-ejernes dør, og ifølge Tipsbladets oplysninger er den aktuelle interesse for Superliga-klubben endnu ikke på et fremskredent stadie.
Divisionsforeningen indførte i 2022 nye regler for handel med store aktieposter i danske klubber.
Reglerne, der delvist er inspireret af regler i Premier League og de britiske divisioner Championship, League One og League Two, forbyder på papiret agenter og investorer med kobling til nationalstater i at købe kontrollerende ejerandele.
Og reglerne betyder også, at der kommet skærpet oplysningspligt om finansieringen af klubopkøb, og hvor pengene til investering kommer fra.
I et tilfælde som Vejle Boldklubs betyder det, at processen med et opkøb sandsynligvis vil tage adskillige måneder, med mindre alle involverede parter, inklusiv myndighederne, har alle oplysninger klar og haster alle dokumenter, oplysninger og behandlingen af dem igennem.
Vejle hentede sidste sommer en håndfuld udenlandske spillere på fri transfer og fik Denis Kolinger og Hans Høllsberg tilbage fra udleje, efter man i januar havde fået German Onugkha tilbage fra leje i Israel.
Klubbens udlæg på spillere er dog faldet – i Tipsbladets halvårlige vurderinger er VB som den eneste klub gået tilbage i anslået spillerbudget i de seneste år, hvor Superliga-klubberne ellers har skruet voldsomt op.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Colombia – Portugal
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER