Niels Frederiksens panderynker har været dybere og mere tydelige dette efterår end i resten af hans tid i Brøndby, som strakte sig over tre et halvt år.
En tiendeplads i tabellen, et elendigt pokalexit og et europæisk eventyr, som ikke engang H.C. Andersen kunne have slået stort op er facit for klubben. Derfor er han nu også færdig som cheftræner, efter han og sportsdirektør Carsten V. Jensen efter søndagens nederlag til Viborg blev enige om at sige tak for denne gang.
Til den fremmødte presse på Brøndby Stadion erkender Niels Frederiksen, at den modgang, han har oplevet med svigtende resultater, har slidt på ham. Derfor sætter han også streg under, at det er det rigtige tidspunkt at forlade klubben, som han vandt et dansk mesterskab med i 2021.
– Der har været mange opture, men også en del nedture, og det slider selvfølgelig. Og der tror jeg også, det er vigtigt i det her job, at man er i stand til selv at kigge indad og spørge, om det er den rigtige timing nu. Brøndby står over for at skulle igangsætte et nyt projekt med nye ejere og så videre, og noget der løber ud over den kontrakt, jeg har indtil nu. Derfor synes jeg, at timingen er god, og at det er det rigtige tidspunkt.
– Vi ved godt i den her branche, at på et eller andet tidspunkt, så skal det ikke vare længere. Sådan er det jo. For mig er det egentlig bare vigtigt, at jeg kan stå her i dag og med stolthed sige, at det stykke arbejde, som vi i fællesskab har gjort i klubben, de sidste tre et halvt år har jeg været stolt over, og jeg har været glad for at være her. Jeg synes, vi har opnået rigtig mange fine ting.
– Derfor er det ikke noget med, at jeg lusker ud af bagdøren – det har jeg ikke noget behov for. Jeg står her med åben pande og er glad og tilfreds for det forløb, vi har haft. Det er altid vemodigt, når sådan noget slutter – selvfølgelig er det det. Men vi ved også, at den tid kommer på et tidspunkt, og i enighed står vi egentlig her og siger, at det her er den rigtige timing, forklarer han.
Niels Frederiksen afviser samtidig, at han skulle være lettet over ikke længere at være en del af Brøndby, hvor presset bare er tungere end i andre danske klubber. Her siger han nærmere, at det er vemodigt at sige farvel til den stab og de spillere, han har arbejdet så tæt sammen med de senere år.
Niels Frederiksen skal nu fremover følge Brøndby på afstand. Her vil han kunne se en klub, der går en spændende fremtid i møde med det nye ejerskifte. Global Football Holdings (GFH) køber Jan Bech Andersens aktiemajoritet i klubben, og derfor vil der utvivlsomt være nye vinde, der kommer til at blæse på Vestegnen.
Han er dog yderst optimistisk på Brøndbys vegne under det nye ejerskab.
– Jeg synes, jeg har givet det til Brøndby, som jeg har, og at Brøndby har givet det til mig, som de skulle. Derfor er jeg helt afklaret med, at det er sådan, det er. Jeg håber alt det bedste for Brøndby i fremtiden, og jeg er sikker på, at det bliver godt, at der er kommet nye mennesker ind både med noget økonomi og noget knowhow, som jeg tror, at klubben kommer til at drage gavn af. Så det glæder jeg mig egentlig til at følge. Det bliver så ikke som cheftræner, men som fodboldinteresseret, lyder punktummet fra Niels Frederiksen.
Først og fremmest skal Brøndby have fundet sig en ny cheftræner. Tipsbladet gav tidligere på dagen seks bud på en ny træner. Sportschef Carsten V. Jensen fortalte også mandag, hvilken type trænerprofil, som Brøndby kigger efter.
LIVE
LIVE: Vil med til VM
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Benhård Brian Riemer-melding
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
‘Det er dramatisk!’
Så blev det officielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
