En vaskeægte verdensstjerne opholder sig lige nu i København.
Det drejer sig om Marek Hamsik, der vel nok er den største spiller, Slovakiet nogensinde har fostret. Hamsik er i Danmark sammen med sin 15-årige søn, Christian Hamsik, der træner med i FC København.
Det fortæller Copenhagen Sundays, der har spottet Marek Hamsik ved FCK’s træningsanlæg på Frederiksberg.
Marek Hamsik er i Danmark sammen med hele familien og agenten Martin Petras, der blandt andre repræsenterer Denis Vavro, men også er agent for Christian Hamsik.
– Mit forhold til FC København er rigtig godt, og jeg nyder at være her igen. Jeg nævnte Christians navn for akademifolkene i FCK for et par måneder siden, og vi blev enige om tage til Danmark. De kan rigtig godt lide Christian, og han er bestemt også en dygtig spiller, foræller Martin Petras til Tipsbladet.
– Det er jo en god mulighed for alle for at lære hinanden at kende. Her til morgen talte vi med Jacob Neestrup, og vi så træningen. Som jeg også har fortalt Marek, er FC København en klub, der er virkelig dygtige til at arbejde med unge spillere.
Så der er tale om et venskabeligt besøg, men kan det komme på tale, at Christian Hamsik skal til FCK?
– Ja, helt sikkert. Derfor er jeg jo også glad for, vi er her nu. Christian træner med hele ugen, og på lørdag er han med i en testkamp mod Malmö. Det bliver spændende.
Christian Hamsik er central midtbanespiller ligesom farmand, men det er naturligvis umuligt at spå om, hvorvidt talentet rækker lige så langt. 15-årige Hamsik er i øjeblikket tilknyttet en klub i Slovakiet og kan først tage til udlandet, når han er fyldt 16, hvilket ikke sker før i januar 2026. Derfor er et skifte til FC København ikke aktuelt på den korte bane.
– Men FC København er jo smarte, og de ved godt, at man er nødt til at gøre sit forarbejde i god tid. Hvis de først begynder at se ham an i slutningen af året, er det for sent, for så er andre klubber langt foran, siger Martin Petras.
Eufori i lufthavnen
Skulle man nu have lyst til at spekulere i, om 37-årige Marek Hamsik mon er på vej til FC København, så kan den spøjse tanke begraves med det samme. Den slovakiske stjerne indstillede sin karriere i 2023 og nyder tilværelsen som en mere anonym fodboldpensionist.
Men helt anonym er han bestemt ikke.
– Marek er blevet genkendt rigtig mange gange, mens vi har været i Danmark. Det startede faktisk allerede i lufthavnen, hvor betjentene ville hen og hilse på ham. Det er sjovt. Jeg skulle hilse og sige, at Marek synes rigtig godt om Danmark. Det er første gang, han er her, fortæller Martin Petras.
Som aktiv spillede Hamsik over 500 kampe for Napoli, og han scorede præcis 100 mål i Serie A. Inden sit karrierestop havde slovakken et kort ophold i IFK Göteborg.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED