Verdensstjerne besøger FCK med sin søn

Superstjernen Marek Hamsik besøger i denne uge FC København sammen med sin søn.



En vaskeægte verdensstjerne opholder sig lige nu i København.

Det drejer sig om Marek Hamsik, der vel nok er den største spiller, Slovakiet nogensinde har fostret. Hamsik er i Danmark sammen med sin 15-årige søn, Christian Hamsik, der træner med i FC København.

Det fortæller Copenhagen Sundays, der har spottet Marek Hamsik ved FCK’s træningsanlæg på Frederiksberg.

Marek Hamsik er i Danmark sammen med hele familien og agenten Martin Petras, der blandt andre repræsenterer Denis Vavro, men også er agent for Christian Hamsik.

– Mit forhold til FC København er rigtig godt, og jeg nyder at være her igen. Jeg nævnte Christians navn for akademifolkene i FCK for et par måneder siden, og vi blev enige om tage til Danmark. De kan rigtig godt lide Christian, og han er bestemt også en dygtig spiller, foræller Martin Petras til Tipsbladet.

– Det er jo en god mulighed for alle for at lære hinanden at kende. Her til morgen talte vi med Jacob Neestrup, og vi så træningen. Som jeg også har fortalt Marek, er FC København en klub, der er virkelig dygtige til at arbejde med unge spillere.

Så der er tale om et venskabeligt besøg, men kan det komme på tale, at Christian Hamsik skal til FCK?

– Ja, helt sikkert. Derfor er jeg jo også glad for, vi er her nu. Christian træner med hele ugen, og på lørdag er han med i en testkamp mod Malmö. Det bliver spændende.

Christian Hamsik er central midtbanespiller ligesom farmand, men det er naturligvis umuligt at spå om, hvorvidt talentet rækker lige så langt. 15-årige Hamsik er i øjeblikket tilknyttet en klub i Slovakiet og kan først tage til udlandet, når han er fyldt 16, hvilket ikke sker før i januar 2026. Derfor er et skifte til FC København ikke aktuelt på den korte bane.

– Men FC København er jo smarte, og de ved godt, at man er nødt til at gøre sit forarbejde i god tid. Hvis de først begynder at se ham an i slutningen af året, er det for sent, for så er andre klubber langt foran, siger Martin Petras.

Eufori i lufthavnen
Skulle man nu have lyst til at spekulere i, om 37-årige Marek Hamsik mon er på vej til FC København, så kan den spøjse tanke begraves med det samme. Den slovakiske stjerne indstillede sin karriere i 2023 og nyder tilværelsen som en mere anonym fodboldpensionist.

Men helt anonym er han bestemt ikke.

– Marek er blevet genkendt rigtig mange gange, mens vi har været i Danmark. Det startede faktisk allerede i lufthavnen, hvor betjentene ville hen og hilse på ham. Det er sjovt. Jeg skulle hilse og sige, at Marek synes rigtig godt om Danmark. Det er første gang, han er her, fortæller Martin Petras.

Som aktiv spillede Hamsik over 500 kampe for Napoli, og han scorede præcis 100 mål i Serie A. Inden sit karrierestop havde slovakken et kort ophold i IFK Göteborg.





Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Chokerende, FCK – den er helt gal

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Roony Bardghji med drømmekamp

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Dansker med kongemål mod Napoli

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Liverpool-træner er ked af prædikat

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted