Verdensstjerne besøger FCK med sin søn

Superstjernen Marek Hamsik besøger i denne uge FC København sammen med sin søn.



En vaskeægte verdensstjerne opholder sig lige nu i København.

Det drejer sig om Marek Hamsik, der vel nok er den største spiller, Slovakiet nogensinde har fostret. Hamsik er i Danmark sammen med sin 15-årige søn, Christian Hamsik, der træner med i FC København.

Det fortæller Copenhagen Sundays, der har spottet Marek Hamsik ved FCK’s træningsanlæg på Frederiksberg.

Marek Hamsik er i Danmark sammen med hele familien og agenten Martin Petras, der blandt andre repræsenterer Denis Vavro, men også er agent for Christian Hamsik.

– Mit forhold til FC København er rigtig godt, og jeg nyder at være her igen. Jeg nævnte Christians navn for akademifolkene i FCK for et par måneder siden, og vi blev enige om tage til Danmark. De kan rigtig godt lide Christian, og han er bestemt også en dygtig spiller, foræller Martin Petras til Tipsbladet.

– Det er jo en god mulighed for alle for at lære hinanden at kende. Her til morgen talte vi med Jacob Neestrup, og vi så træningen. Som jeg også har fortalt Marek, er FC København en klub, der er virkelig dygtige til at arbejde med unge spillere.

Så der er tale om et venskabeligt besøg, men kan det komme på tale, at Christian Hamsik skal til FCK?

– Ja, helt sikkert. Derfor er jeg jo også glad for, vi er her nu. Christian træner med hele ugen, og på lørdag er han med i en testkamp mod Malmö. Det bliver spændende.

Christian Hamsik er central midtbanespiller ligesom farmand, men det er naturligvis umuligt at spå om, hvorvidt talentet rækker lige så langt. 15-årige Hamsik er i øjeblikket tilknyttet en klub i Slovakiet og kan først tage til udlandet, når han er fyldt 16, hvilket ikke sker før i januar 2026. Derfor er et skifte til FC København ikke aktuelt på den korte bane.

– Men FC København er jo smarte, og de ved godt, at man er nødt til at gøre sit forarbejde i god tid. Hvis de først begynder at se ham an i slutningen af året, er det for sent, for så er andre klubber langt foran, siger Martin Petras.

Eufori i lufthavnen
Skulle man nu have lyst til at spekulere i, om 37-årige Marek Hamsik mon er på vej til FC København, så kan den spøjse tanke begraves med det samme. Den slovakiske stjerne indstillede sin karriere i 2023 og nyder tilværelsen som en mere anonym fodboldpensionist.

Men helt anonym er han bestemt ikke.

– Marek er blevet genkendt rigtig mange gange, mens vi har været i Danmark. Det startede faktisk allerede i lufthavnen, hvor betjentene ville hen og hilse på ham. Det er sjovt. Jeg skulle hilse og sige, at Marek synes rigtig godt om Danmark. Det er første gang, han er her, fortæller Martin Petras.

Som aktiv spillede Hamsik over 500 kampe for Napoli, og han scorede præcis 100 mål i Serie A. Inden sit karrierestop havde slovakken et kort ophold i IFK Göteborg.







INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Viborg FF – AGF



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Kasper Dolberg i choktransfer?

Færdig i Manchester City

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Simeone fatter det ikke

Langer ud efter Superliga-stjerne

Blandt dette årtusindes bedste

OB – FC Fredericia

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Jakob Poulsen med dyster melding

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback