En vaskeægte verdensstjerne opholder sig lige nu i København.
Det drejer sig om Marek Hamsik, der vel nok er den største spiller, Slovakiet nogensinde har fostret. Hamsik er i Danmark sammen med sin 15-årige søn, Christian Hamsik, der træner med i FC København.
Det fortæller Copenhagen Sundays, der har spottet Marek Hamsik ved FCK’s træningsanlæg på Frederiksberg.
Marek Hamsik er i Danmark sammen med hele familien og agenten Martin Petras, der blandt andre repræsenterer Denis Vavro, men også er agent for Christian Hamsik.
– Mit forhold til FC København er rigtig godt, og jeg nyder at være her igen. Jeg nævnte Christians navn for akademifolkene i FCK for et par måneder siden, og vi blev enige om tage til Danmark. De kan rigtig godt lide Christian, og han er bestemt også en dygtig spiller, foræller Martin Petras til Tipsbladet.
– Det er jo en god mulighed for alle for at lære hinanden at kende. Her til morgen talte vi med Jacob Neestrup, og vi så træningen. Som jeg også har fortalt Marek, er FC København en klub, der er virkelig dygtige til at arbejde med unge spillere.
Så der er tale om et venskabeligt besøg, men kan det komme på tale, at Christian Hamsik skal til FCK?
– Ja, helt sikkert. Derfor er jeg jo også glad for, vi er her nu. Christian træner med hele ugen, og på lørdag er han med i en testkamp mod Malmö. Det bliver spændende.
Christian Hamsik er central midtbanespiller ligesom farmand, men det er naturligvis umuligt at spå om, hvorvidt talentet rækker lige så langt. 15-årige Hamsik er i øjeblikket tilknyttet en klub i Slovakiet og kan først tage til udlandet, når han er fyldt 16, hvilket ikke sker før i januar 2026. Derfor er et skifte til FC København ikke aktuelt på den korte bane.
– Men FC København er jo smarte, og de ved godt, at man er nødt til at gøre sit forarbejde i god tid. Hvis de først begynder at se ham an i slutningen af året, er det for sent, for så er andre klubber langt foran, siger Martin Petras.
Eufori i lufthavnen
Skulle man nu have lyst til at spekulere i, om 37-årige Marek Hamsik mon er på vej til FC København, så kan den spøjse tanke begraves med det samme. Den slovakiske stjerne indstillede sin karriere i 2023 og nyder tilværelsen som en mere anonym fodboldpensionist.
Men helt anonym er han bestemt ikke.
– Marek er blevet genkendt rigtig mange gange, mens vi har været i Danmark. Det startede faktisk allerede i lufthavnen, hvor betjentene ville hen og hilse på ham. Det er sjovt. Jeg skulle hilse og sige, at Marek synes rigtig godt om Danmark. Det er første gang, han er her, fortæller Martin Petras.
Som aktiv spillede Hamsik over 500 kampe for Napoli, og han scorede præcis 100 mål i Serie A. Inden sit karrierestop havde slovakken et kort ophold i IFK Göteborg.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
BIZART