Verdensstjerne besøger FCK med sin søn

Superstjernen Marek Hamsik besøger i denne uge FC København sammen med sin søn.



En vaskeægte verdensstjerne opholder sig lige nu i København.

Det drejer sig om Marek Hamsik, der vel nok er den største spiller, Slovakiet nogensinde har fostret. Hamsik er i Danmark sammen med sin 15-årige søn, Christian Hamsik, der træner med i FC København.

Det fortæller Copenhagen Sundays, der har spottet Marek Hamsik ved FCK’s træningsanlæg på Frederiksberg.

Marek Hamsik er i Danmark sammen med hele familien og agenten Martin Petras, der blandt andre repræsenterer Denis Vavro, men også er agent for Christian Hamsik.

– Mit forhold til FC København er rigtig godt, og jeg nyder at være her igen. Jeg nævnte Christians navn for akademifolkene i FCK for et par måneder siden, og vi blev enige om tage til Danmark. De kan rigtig godt lide Christian, og han er bestemt også en dygtig spiller, foræller Martin Petras til Tipsbladet.

– Det er jo en god mulighed for alle for at lære hinanden at kende. Her til morgen talte vi med Jacob Neestrup, og vi så træningen. Som jeg også har fortalt Marek, er FC København en klub, der er virkelig dygtige til at arbejde med unge spillere.

Så der er tale om et venskabeligt besøg, men kan det komme på tale, at Christian Hamsik skal til FCK?

– Ja, helt sikkert. Derfor er jeg jo også glad for, vi er her nu. Christian træner med hele ugen, og på lørdag er han med i en testkamp mod Malmö. Det bliver spændende.

Christian Hamsik er central midtbanespiller ligesom farmand, men det er naturligvis umuligt at spå om, hvorvidt talentet rækker lige så langt. 15-årige Hamsik er i øjeblikket tilknyttet en klub i Slovakiet og kan først tage til udlandet, når han er fyldt 16, hvilket ikke sker før i januar 2026. Derfor er et skifte til FC København ikke aktuelt på den korte bane.

– Men FC København er jo smarte, og de ved godt, at man er nødt til at gøre sit forarbejde i god tid. Hvis de først begynder at se ham an i slutningen af året, er det for sent, for så er andre klubber langt foran, siger Martin Petras.

Eufori i lufthavnen
Skulle man nu have lyst til at spekulere i, om 37-årige Marek Hamsik mon er på vej til FC København, så kan den spøjse tanke begraves med det samme. Den slovakiske stjerne indstillede sin karriere i 2023 og nyder tilværelsen som en mere anonym fodboldpensionist.

Men helt anonym er han bestemt ikke.

– Marek er blevet genkendt rigtig mange gange, mens vi har været i Danmark. Det startede faktisk allerede i lufthavnen, hvor betjentene ville hen og hilse på ham. Det er sjovt. Jeg skulle hilse og sige, at Marek synes rigtig godt om Danmark. Det er første gang, han er her, fortæller Martin Petras.

Som aktiv spillede Hamsik over 500 kampe for Napoli, og han scorede præcis 100 mål i Serie A. Inden sit karrierestop havde slovakken et kort ophold i IFK Göteborg.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Markant udmelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han