Vestergaard fik Premier Leagues førerhold ned med nakken

Southampton med Jannik Vestergaard sørgede for sæsonens første nederlag til Everton i Premier League.



Everton løb søndag ind i sit første nederlag i denne Premier League-sæson, da udekampen mod Southampton blev tabt med 0-2.

Trods nederlaget holder Everton dog foreløbigt fast i førstepladsen med sine 13 point, mens lokalrivalen, Liverpool, på andenpladsen har samme pointantal.

Med sejren forlængede Southampton, der havde Jannik Vestergaard i midterforsvaret i hele kampen, sin gode stime af resultater.

Efter to indledende nederlag har de seneste fire ligakampe nu budt på tre sejre samt en uafgjort på udebane mod Chelsea, og Southampton ligger nu på femtepladsen med ti point.

I søndagens kamp var Everton ellers i teten i begyndelsen, og Gylfi Sigurdsson var tæt på, da han afsluttede lige uden for feltet og ramte overliggeren.

Southampton bed sig dog bedre fast, og efter 26 minutter kom holdet i front efter et gennemspillet angreb, som James Ward-Prowse afsluttede med et stærkt skud.

Danny Ings stod for oplægget, og han stod for endnu en assist otte minutter senere. Denne gang gik Ings til baglinjen og sendte bolden ind foran mål, hvor Che Adams ved bageste stolpe stod fri og scorede til 2-0.

I anden halvleg skulle Everton mere frem, hvilket gav Southampton gode muligheder for at slå kontraer, og det var tæt på at udløse scoring til 3-0.

I stedet kastede det en Everton-udvisning af sig med 18 minutter tilbage. Lucas Digne jagtede Kyle Walker-Peters over lang afstand, før han stemplede ham bagfra og fik rødt kort.

Derfra var Everton aldrig i nærheden af at skabe spænding om udfaldet.

/ritzau/





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Ghana – Panama

Succestræner død af kræft

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Her er FCM’s Europa League-modstander