Vestergaard fik Premier Leagues førerhold ned med nakken

Southampton med Jannik Vestergaard sørgede for sæsonens første nederlag til Everton i Premier League.



Everton løb søndag ind i sit første nederlag i denne Premier League-sæson, da udekampen mod Southampton blev tabt med 0-2.

Trods nederlaget holder Everton dog foreløbigt fast i førstepladsen med sine 13 point, mens lokalrivalen, Liverpool, på andenpladsen har samme pointantal.

Med sejren forlængede Southampton, der havde Jannik Vestergaard i midterforsvaret i hele kampen, sin gode stime af resultater.

Efter to indledende nederlag har de seneste fire ligakampe nu budt på tre sejre samt en uafgjort på udebane mod Chelsea, og Southampton ligger nu på femtepladsen med ti point.

I søndagens kamp var Everton ellers i teten i begyndelsen, og Gylfi Sigurdsson var tæt på, da han afsluttede lige uden for feltet og ramte overliggeren.

Southampton bed sig dog bedre fast, og efter 26 minutter kom holdet i front efter et gennemspillet angreb, som James Ward-Prowse afsluttede med et stærkt skud.

Danny Ings stod for oplægget, og han stod for endnu en assist otte minutter senere. Denne gang gik Ings til baglinjen og sendte bolden ind foran mål, hvor Che Adams ved bageste stolpe stod fri og scorede til 2-0.

I anden halvleg skulle Everton mere frem, hvilket gav Southampton gode muligheder for at slå kontraer, og det var tæt på at udløse scoring til 3-0.

I stedet kastede det en Everton-udvisning af sig med 18 minutter tilbage. Lucas Digne jagtede Kyle Walker-Peters over lang afstand, før han stemplede ham bagfra og fik rødt kort.

Derfra var Everton aldrig i nærheden af at skabe spænding om udfaldet.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Det var en af de værste dage

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Køber snart Brøndby-angriber

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Peter Schmeichel lander stort job

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Afsløring: Færdig i Silkeborg

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Manchester City – Brentford

Premier League-klub går all-in

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Liverpool – Chelsea

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’