Vestergaard fik Premier Leagues førerhold ned med nakken

Southampton med Jannik Vestergaard sørgede for sæsonens første nederlag til Everton i Premier League.



Everton løb søndag ind i sit første nederlag i denne Premier League-sæson, da udekampen mod Southampton blev tabt med 0-2.

Trods nederlaget holder Everton dog foreløbigt fast i førstepladsen med sine 13 point, mens lokalrivalen, Liverpool, på andenpladsen har samme pointantal.

Med sejren forlængede Southampton, der havde Jannik Vestergaard i midterforsvaret i hele kampen, sin gode stime af resultater.

Efter to indledende nederlag har de seneste fire ligakampe nu budt på tre sejre samt en uafgjort på udebane mod Chelsea, og Southampton ligger nu på femtepladsen med ti point.

I søndagens kamp var Everton ellers i teten i begyndelsen, og Gylfi Sigurdsson var tæt på, da han afsluttede lige uden for feltet og ramte overliggeren.

Southampton bed sig dog bedre fast, og efter 26 minutter kom holdet i front efter et gennemspillet angreb, som James Ward-Prowse afsluttede med et stærkt skud.

Danny Ings stod for oplægget, og han stod for endnu en assist otte minutter senere. Denne gang gik Ings til baglinjen og sendte bolden ind foran mål, hvor Che Adams ved bageste stolpe stod fri og scorede til 2-0.

I anden halvleg skulle Everton mere frem, hvilket gav Southampton gode muligheder for at slå kontraer, og det var tæt på at udløse scoring til 3-0.

I stedet kastede det en Everton-udvisning af sig med 18 minutter tilbage. Lucas Digne jagtede Kyle Walker-Peters over lang afstand, før han stemplede ham bagfra og fik rødt kort.

Derfra var Everton aldrig i nærheden af at skabe spænding om udfaldet.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kræver flere hold i Superligaen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’