VFF-direktør kan ikke garantere sikkerhed mod FCM

Fredag aften brager Viborg og FC Midtjylland sammen i et af landets største derbies. Og selvom Viborg-direktør Morten Jensen ikke kan garantere, at én person ødelægger oplevelsen, så sammenligner han det med at invitere til fest.



Når Viborg fredag aften tager imod ærkerivalerne fra FC Midtjylland hjemme på Energi Viborg Arena, så er det med dårlige minder fra sidste møde på selvsamme stadion både på og uden for banen. 

Viborg tabte kampen med 0-1, men alligevel var det ikke dét, der trak overskrifter. Kampen blev nemlig midlertidigt afbrudt i de døende minutter, da der blev kastet et romerlys i retning mod FCM-keeper Jonas Lössl. 

Og derfor er netop sikkerheden på tribunerne et stort samtaleemne frem mod fredagens store kamp. Tipsbladet har talt med direktør i Viborg Morten Jensen, der ikke kan garantere at noget tilsvarende udspiller sig igen.

– Én fejl eller én dårlig hændelse, det kan vi ikke give en ubetinget sikkerhed for ikke sker igen. Det kommer vi aldrig til. Når der er rigtig mange samlet, så kan én person ødelægge det for alle andre. Og det kan vi ikke garantere ikke sker igen. 

– Men vi gør alt, vi kan, i et fint samarbejde med FC Midtjylland. Vi er drevet af et godt værtskab, og det gælder alle, der kommer ind for at se fodbold. Vi har ikke fokus på bekymringen, men på at skabe en god oplevelse for alle. 

Det er altså med andre ord forventningsglæden, der fylder mere end bekymringerne for Morten Jensen, som glæder sig så meget, at han sammenligner hjemmekampen mod FC Midtjylland med at invitere til fest. 

– Er glasset halvt tomt eller halvt fyldt? Det er ligesom at invitere til fest. Det er jo ikke så fedt, hvis der ikke kommer nogen til festen, men man bliver rigtig stolt, hvis der kommer mange.

– En fodboldkamp er noget af det mest følelsesmæssige, og det har man også købt sig ind på. Fodbold skal være et åbent sted for alle under den forudsætning, at man opfører sig ordentligt. Og sidste gang var der én, der ikke opførte sig ordentligt, fortæller Morten Jensen til Tipsbladet. 

Og netop følelserne får som oftest frit løb, når FC Midtjylland tørner sammen med Viborg. Alligevel vil Morten Jensen ikke overgøre opgøret, da han mener, at kampen er lige så vigtig som alle mulige andre kampe. 

– Vi ligger relativt tæt op ad hinanden, og det er jo det, der gør, at det er rigtig stærkt lokalopgør. Jeg har ikke en mening om, hvorvidt det er et større opgør end et opgør som fx. AGF mod Randers. 

– Nu har vi en vigtig kamp mod FC Midtjylland. Den vil vi gerne vinde. Men så kommer der en ny kamp om otte dage. Den vil vi også gerne vinde. Det er ikke en kamp, der giver ni point. Den giver stadig kun tre. 

Viborg går ind til kampen med to nederlag i bagagen og en niendeplads i Superligaen. Opgøret sparkes i gang fredag aften klokken 19:00. 





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Danske stjerner på stribe hepper på OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Målmand på boligjagt i København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Ingen kontakt med AGF

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Medie: Betaler 11 millioner kroner

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Medie: FC København nægter

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Premier League-stjerne knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Kontant transfermelding fra FCK

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

– Et kanon sted for ham

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne