Når Viborg fredag aften tager imod ærkerivalerne fra FC Midtjylland hjemme på Energi Viborg Arena, så er det med dårlige minder fra sidste møde på selvsamme stadion både på og uden for banen.
Viborg tabte kampen med 0-1, men alligevel var det ikke dét, der trak overskrifter. Kampen blev nemlig midlertidigt afbrudt i de døende minutter, da der blev kastet et romerlys i retning mod FCM-keeper Jonas Lössl.
Og derfor er netop sikkerheden på tribunerne et stort samtaleemne frem mod fredagens store kamp. Tipsbladet har talt med direktør i Viborg Morten Jensen, der ikke kan garantere at noget tilsvarende udspiller sig igen.
– Én fejl eller én dårlig hændelse, det kan vi ikke give en ubetinget sikkerhed for ikke sker igen. Det kommer vi aldrig til. Når der er rigtig mange samlet, så kan én person ødelægge det for alle andre. Og det kan vi ikke garantere ikke sker igen.
– Men vi gør alt, vi kan, i et fint samarbejde med FC Midtjylland. Vi er drevet af et godt værtskab, og det gælder alle, der kommer ind for at se fodbold. Vi har ikke fokus på bekymringen, men på at skabe en god oplevelse for alle.
Det er altså med andre ord forventningsglæden, der fylder mere end bekymringerne for Morten Jensen, som glæder sig så meget, at han sammenligner hjemmekampen mod FC Midtjylland med at invitere til fest.
– Er glasset halvt tomt eller halvt fyldt? Det er ligesom at invitere til fest. Det er jo ikke så fedt, hvis der ikke kommer nogen til festen, men man bliver rigtig stolt, hvis der kommer mange.
– En fodboldkamp er noget af det mest følelsesmæssige, og det har man også købt sig ind på. Fodbold skal være et åbent sted for alle under den forudsætning, at man opfører sig ordentligt. Og sidste gang var der én, der ikke opførte sig ordentligt, fortæller Morten Jensen til Tipsbladet.
Og netop følelserne får som oftest frit løb, når FC Midtjylland tørner sammen med Viborg. Alligevel vil Morten Jensen ikke overgøre opgøret, da han mener, at kampen er lige så vigtig som alle mulige andre kampe.
– Vi ligger relativt tæt op ad hinanden, og det er jo det, der gør, at det er rigtig stærkt lokalopgør. Jeg har ikke en mening om, hvorvidt det er et større opgør end et opgør som fx. AGF mod Randers.
– Nu har vi en vigtig kamp mod FC Midtjylland. Den vil vi gerne vinde. Men så kommer der en ny kamp om otte dage. Den vil vi også gerne vinde. Det er ikke en kamp, der giver ni point. Den giver stadig kun tre.
Viborg går ind til kampen med to nederlag i bagagen og en niendeplads i Superligaen. Opgøret sparkes i gang fredag aften klokken 19:00.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop
