Når Viborg fredag aften tager imod ærkerivalerne fra FC Midtjylland hjemme på Energi Viborg Arena, så er det med dårlige minder fra sidste møde på selvsamme stadion både på og uden for banen.
Viborg tabte kampen med 0-1, men alligevel var det ikke dét, der trak overskrifter. Kampen blev nemlig midlertidigt afbrudt i de døende minutter, da der blev kastet et romerlys i retning mod FCM-keeper Jonas Lössl.
Og derfor er netop sikkerheden på tribunerne et stort samtaleemne frem mod fredagens store kamp. Tipsbladet har talt med direktør i Viborg Morten Jensen, der ikke kan garantere at noget tilsvarende udspiller sig igen.
– Én fejl eller én dårlig hændelse, det kan vi ikke give en ubetinget sikkerhed for ikke sker igen. Det kommer vi aldrig til. Når der er rigtig mange samlet, så kan én person ødelægge det for alle andre. Og det kan vi ikke garantere ikke sker igen.
– Men vi gør alt, vi kan, i et fint samarbejde med FC Midtjylland. Vi er drevet af et godt værtskab, og det gælder alle, der kommer ind for at se fodbold. Vi har ikke fokus på bekymringen, men på at skabe en god oplevelse for alle.
Det er altså med andre ord forventningsglæden, der fylder mere end bekymringerne for Morten Jensen, som glæder sig så meget, at han sammenligner hjemmekampen mod FC Midtjylland med at invitere til fest.
– Er glasset halvt tomt eller halvt fyldt? Det er ligesom at invitere til fest. Det er jo ikke så fedt, hvis der ikke kommer nogen til festen, men man bliver rigtig stolt, hvis der kommer mange.
– En fodboldkamp er noget af det mest følelsesmæssige, og det har man også købt sig ind på. Fodbold skal være et åbent sted for alle under den forudsætning, at man opfører sig ordentligt. Og sidste gang var der én, der ikke opførte sig ordentligt, fortæller Morten Jensen til Tipsbladet.
Og netop følelserne får som oftest frit løb, når FC Midtjylland tørner sammen med Viborg. Alligevel vil Morten Jensen ikke overgøre opgøret, da han mener, at kampen er lige så vigtig som alle mulige andre kampe.
– Vi ligger relativt tæt op ad hinanden, og det er jo det, der gør, at det er rigtig stærkt lokalopgør. Jeg har ikke en mening om, hvorvidt det er et større opgør end et opgør som fx. AGF mod Randers.
– Nu har vi en vigtig kamp mod FC Midtjylland. Den vil vi gerne vinde. Men så kommer der en ny kamp om otte dage. Den vil vi også gerne vinde. Det er ikke en kamp, der giver ni point. Den giver stadig kun tre.
Viborg går ind til kampen med to nederlag i bagagen og en niendeplads i Superligaen. Opgøret sparkes i gang fredag aften klokken 19:00.
LIVE
TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
Her kan du se FC København mod Napoli
INTERVIEW
