Når Viborg fredag aften tager imod ærkerivalerne fra FC Midtjylland hjemme på Energi Viborg Arena, så er det med dårlige minder fra sidste møde på selvsamme stadion både på og uden for banen.
Viborg tabte kampen med 0-1, men alligevel var det ikke dét, der trak overskrifter. Kampen blev nemlig midlertidigt afbrudt i de døende minutter, da der blev kastet et romerlys i retning mod FCM-keeper Jonas Lössl.
Og derfor er netop sikkerheden på tribunerne et stort samtaleemne frem mod fredagens store kamp. Tipsbladet har talt med direktør i Viborg Morten Jensen, der ikke kan garantere at noget tilsvarende udspiller sig igen.
– Én fejl eller én dårlig hændelse, det kan vi ikke give en ubetinget sikkerhed for ikke sker igen. Det kommer vi aldrig til. Når der er rigtig mange samlet, så kan én person ødelægge det for alle andre. Og det kan vi ikke garantere ikke sker igen.
– Men vi gør alt, vi kan, i et fint samarbejde med FC Midtjylland. Vi er drevet af et godt værtskab, og det gælder alle, der kommer ind for at se fodbold. Vi har ikke fokus på bekymringen, men på at skabe en god oplevelse for alle.
Det er altså med andre ord forventningsglæden, der fylder mere end bekymringerne for Morten Jensen, som glæder sig så meget, at han sammenligner hjemmekampen mod FC Midtjylland med at invitere til fest.
– Er glasset halvt tomt eller halvt fyldt? Det er ligesom at invitere til fest. Det er jo ikke så fedt, hvis der ikke kommer nogen til festen, men man bliver rigtig stolt, hvis der kommer mange.
– En fodboldkamp er noget af det mest følelsesmæssige, og det har man også købt sig ind på. Fodbold skal være et åbent sted for alle under den forudsætning, at man opfører sig ordentligt. Og sidste gang var der én, der ikke opførte sig ordentligt, fortæller Morten Jensen til Tipsbladet.
Og netop følelserne får som oftest frit løb, når FC Midtjylland tørner sammen med Viborg. Alligevel vil Morten Jensen ikke overgøre opgøret, da han mener, at kampen er lige så vigtig som alle mulige andre kampe.
– Vi ligger relativt tæt op ad hinanden, og det er jo det, der gør, at det er rigtig stærkt lokalopgør. Jeg har ikke en mening om, hvorvidt det er et større opgør end et opgør som fx. AGF mod Randers.
– Nu har vi en vigtig kamp mod FC Midtjylland. Den vil vi gerne vinde. Men så kommer der en ny kamp om otte dage. Den vil vi også gerne vinde. Det er ikke en kamp, der giver ni point. Den giver stadig kun tre.
Viborg går ind til kampen med to nederlag i bagagen og en niendeplads i Superligaen. Opgøret sparkes i gang fredag aften klokken 19:00.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
Benhård Brian Riemer-melding
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
Presset træner vil rotere mod FCM
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Liverpool vender dobbeltopgøret
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
