VFF forlænger med to af klubbens egne drenge

Den ene er kommet lidt fra baghjul, men har taget store skridt, lyder det fra Viborg-sportschef Jesper Fredberg.



Viborg har haft lidt af hvert at præsentere onsdag, hvor det først var en ny trøje, hvorefter Nicolas Bürgy blev præsenteret som permanent spiller efter lejeperioden med den nu tidligere Young Boys-spiller er udløbet.

De er dog langt fra færdige, og de har også lavet aftaler med to af klubbens egne drenge i form af Mads Søndergaard og Anton Gaaei, som er kommet på kontrakt frem til 2026. Det skriver VFF på klubbens hjemmeside.

Her glæder Viborg-sportschef Jesper Fredberg sig selvsagt over, at det er lykkes at få skrevet under med de to spillere, ligesom han har godt med ros til de to 19-årige herrer.

– Mads har haft en stærk, opadgående kurve efter han er kommet tilbage fra sin skade, og han er en midtbanespiller, der typemæssigt passer godt ind til vores spillestil. Han er duelstærk og samtidig god med bolden, og så har han et vildt vindergen, som vi sætter stor pris på, siger han og fortsætter:

– Anton er kommet lidt fra baghjul, og har taget store skridt det seneste halve år. Han er beviset på, at hårdt arbejde og ærgerrighed betaler sig, og så har han samtidig nogle stærke kvaliteter til at være en moderne back. Han har fart, power og en rigtig god indlægsfod, og vi glæder os til at fortsætte udviklingen de kommende år, fortæller Fredberg.

Mads Søndergaard har hidtil spillet 13 førsteholdskampe for Viborg, mens det er blevet til syv for Anton Gaaei.

I klubben fra den grønne del af det midtjyske har cheftræner Jacob Friis endvidere blik for, at der skal noget mere til for dem i næste sæson, hvor de ikke længere er ‘den nye dreng i klassen’. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu kæft, hvor er han god!

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Teaser for ny AGF-aftale

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ny offensiv transfer i FCN?

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Så er det officielt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Salah sender særlig besked