VFF forlænger med to af klubbens egne drenge

Den ene er kommet lidt fra baghjul, men har taget store skridt, lyder det fra Viborg-sportschef Jesper Fredberg.



Viborg har haft lidt af hvert at præsentere onsdag, hvor det først var en ny trøje, hvorefter Nicolas Bürgy blev præsenteret som permanent spiller efter lejeperioden med den nu tidligere Young Boys-spiller er udløbet.

De er dog langt fra færdige, og de har også lavet aftaler med to af klubbens egne drenge i form af Mads Søndergaard og Anton Gaaei, som er kommet på kontrakt frem til 2026. Det skriver VFF på klubbens hjemmeside.

Her glæder Viborg-sportschef Jesper Fredberg sig selvsagt over, at det er lykkes at få skrevet under med de to spillere, ligesom han har godt med ros til de to 19-årige herrer.

– Mads har haft en stærk, opadgående kurve efter han er kommet tilbage fra sin skade, og han er en midtbanespiller, der typemæssigt passer godt ind til vores spillestil. Han er duelstærk og samtidig god med bolden, og så har han et vildt vindergen, som vi sætter stor pris på, siger han og fortsætter:

– Anton er kommet lidt fra baghjul, og har taget store skridt det seneste halve år. Han er beviset på, at hårdt arbejde og ærgerrighed betaler sig, og så har han samtidig nogle stærke kvaliteter til at være en moderne back. Han har fart, power og en rigtig god indlægsfod, og vi glæder os til at fortsætte udviklingen de kommende år, fortæller Fredberg.

Mads Søndergaard har hidtil spillet 13 førsteholdskampe for Viborg, mens det er blevet til syv for Anton Gaaei.

I klubben fra den grønne del af det midtjyske har cheftræner Jacob Friis endvidere blik for, at der skal noget mere til for dem i næste sæson, hvor de ikke længere er ‘den nye dreng i klassen’. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Viborg FF – Sønderjyske

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Køber snart Brøndby-angriber

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Manchester City – Brentford

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild finale-fejring: Prins var med



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Wolfsburg – Bayern

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag