VFF forlænger med to af klubbens egne drenge

Den ene er kommet lidt fra baghjul, men har taget store skridt, lyder det fra Viborg-sportschef Jesper Fredberg.



Viborg har haft lidt af hvert at præsentere onsdag, hvor det først var en ny trøje, hvorefter Nicolas Bürgy blev præsenteret som permanent spiller efter lejeperioden med den nu tidligere Young Boys-spiller er udløbet.

De er dog langt fra færdige, og de har også lavet aftaler med to af klubbens egne drenge i form af Mads Søndergaard og Anton Gaaei, som er kommet på kontrakt frem til 2026. Det skriver VFF på klubbens hjemmeside.

Her glæder Viborg-sportschef Jesper Fredberg sig selvsagt over, at det er lykkes at få skrevet under med de to spillere, ligesom han har godt med ros til de to 19-årige herrer.

– Mads har haft en stærk, opadgående kurve efter han er kommet tilbage fra sin skade, og han er en midtbanespiller, der typemæssigt passer godt ind til vores spillestil. Han er duelstærk og samtidig god med bolden, og så har han et vildt vindergen, som vi sætter stor pris på, siger han og fortsætter:

– Anton er kommet lidt fra baghjul, og har taget store skridt det seneste halve år. Han er beviset på, at hårdt arbejde og ærgerrighed betaler sig, og så har han samtidig nogle stærke kvaliteter til at være en moderne back. Han har fart, power og en rigtig god indlægsfod, og vi glæder os til at fortsætte udviklingen de kommende år, fortæller Fredberg.

Mads Søndergaard har hidtil spillet 13 førsteholdskampe for Viborg, mens det er blevet til syv for Anton Gaaei.

I klubben fra den grønne del af det midtjyske har cheftræner Jacob Friis endvidere blik for, at der skal noget mere til for dem i næste sæson, hvor de ikke længere er ‘den nye dreng i klassen’. Læs mere om det her.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik af Danmark

Manchester United afbryder forhandlingerne

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Liverpool præsenterer succestræner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Jess Thorup fyret

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner