Viborg har haft lidt af hvert at præsentere onsdag, hvor det først var en ny trøje, hvorefter Nicolas Bürgy blev præsenteret som permanent spiller efter lejeperioden med den nu tidligere Young Boys-spiller er udløbet.
De er dog langt fra færdige, og de har også lavet aftaler med to af klubbens egne drenge i form af Mads Søndergaard og Anton Gaaei, som er kommet på kontrakt frem til 2026. Det skriver VFF på klubbens hjemmeside.
Her glæder Viborg-sportschef Jesper Fredberg sig selvsagt over, at det er lykkes at få skrevet under med de to spillere, ligesom han har godt med ros til de to 19-årige herrer.
– Mads har haft en stærk, opadgående kurve efter han er kommet tilbage fra sin skade, og han er en midtbanespiller, der typemæssigt passer godt ind til vores spillestil. Han er duelstærk og samtidig god med bolden, og så har han et vildt vindergen, som vi sætter stor pris på, siger han og fortsætter:
– Anton er kommet lidt fra baghjul, og har taget store skridt det seneste halve år. Han er beviset på, at hårdt arbejde og ærgerrighed betaler sig, og så har han samtidig nogle stærke kvaliteter til at være en moderne back. Han har fart, power og en rigtig god indlægsfod, og vi glæder os til at fortsætte udviklingen de kommende år, fortæller Fredberg.
Mads Søndergaard har hidtil spillet 13 førsteholdskampe for Viborg, mens det er blevet til syv for Anton Gaaei.
I klubben fra den grønne del af det midtjyske har cheftræner Jacob Friis endvidere blik for, at der skal noget mere til for dem i næste sæson, hvor de ikke længere er ‘den nye dreng i klassen’. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
VM-spiller alvorligt skadet
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
OPTAKT
