VFF-spiller: Individuel kvalitet blev afgørende

Christian Sørensen synes, at Viborg kan være deres indsats bekendt, men at der stadig er et stykke vej op til sølvvinderne fra Midtjyllands niveau.



– Jeg synes, vi bringer en masse til den her kamp, men det er aldrig sjovt at tabe. Slet ikke 2-0 på hjemmebane til dem ovre fra heden af. Det er en rigtig dårlig fornemmelse, jeg står med.

Sådan siger en bitter Christian Sørensen til TV3 Sport, kort efter at kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland blev fløjtet af.

Sørensen er ikke af den overbevisning, at Viborg blev kørt ud af banen, selv om størstedelen af chancerne tilfald midtjyderne. Ifølge venstrebacken er det, hvad der kan ske, når de man møder et af de bedste hold i Danmark. 

– Jeg synes, vi bringer noget energi i kampen og at vi kan være vores indsats bekendt, men den individuelle kvalitet er udslagsgivende i dag. Vi forsvarer på vores måde, hvor vi presser dem højt. Stiller vi os ned, så bliver vi kørt ud af brættet, siger Sørensen. 

Viborg formåede at holde nullet indtil det 71. minut, hvor Evander på flot vis skød bolden ind over stregen lidt uden for feltet. Målmand Lucas Lund så dog ikke for heldig ud i situationen, men meget skal også klappe, hvis Viborg skal have point på en dag som i dag. 

– Vi skal spille op til vores allerbedste, hvis vi skal have point mod et godt hold som Midtjylland, siger Sørensen. 

Anders Dreyer scorede kampens andet mål kort efter det første, og lukkede reelt kampen et lille kvarter før slutfløjt.

Viborg har dermed fire point efter tre kampe – alle mod hold fra seneste sæsons top seks. I næste kamp møder klubben den anden oprykker fra Silkeborg. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Magiske Messi slår til igen

Ruben Amorim favorit til dette job

Tragiske omstændigheder inden El Clásico



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Disse to er færdige i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

Monstersalg: FC København-boss jubler

Brøndby IF – AGF

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

FCK kørte Silkeborg over