– Jeg synes, vi bringer en masse til den her kamp, men det er aldrig sjovt at tabe. Slet ikke 2-0 på hjemmebane til dem ovre fra heden af. Det er en rigtig dårlig fornemmelse, jeg står med.
Sådan siger en bitter Christian Sørensen til TV3 Sport, kort efter at kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland blev fløjtet af.
Sørensen er ikke af den overbevisning, at Viborg blev kørt ud af banen, selv om størstedelen af chancerne tilfald midtjyderne. Ifølge venstrebacken er det, hvad der kan ske, når de man møder et af de bedste hold i Danmark.
– Jeg synes, vi bringer noget energi i kampen og at vi kan være vores indsats bekendt, men den individuelle kvalitet er udslagsgivende i dag. Vi forsvarer på vores måde, hvor vi presser dem højt. Stiller vi os ned, så bliver vi kørt ud af brættet, siger Sørensen.
Viborg formåede at holde nullet indtil det 71. minut, hvor Evander på flot vis skød bolden ind over stregen lidt uden for feltet. Målmand Lucas Lund så dog ikke for heldig ud i situationen, men meget skal også klappe, hvis Viborg skal have point på en dag som i dag.
– Vi skal spille op til vores allerbedste, hvis vi skal have point mod et godt hold som Midtjylland, siger Sørensen.
Anders Dreyer scorede kampens andet mål kort efter det første, og lukkede reelt kampen et lille kvarter før slutfløjt.
Viborg har dermed fire point efter tre kampe – alle mod hold fra seneste sæsons top seks. I næste kamp møder klubben den anden oprykker fra Silkeborg.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
