VFF-spiller: Individuel kvalitet blev afgørende

Christian Sørensen synes, at Viborg kan være deres indsats bekendt, men at der stadig er et stykke vej op til sølvvinderne fra Midtjyllands niveau.



– Jeg synes, vi bringer en masse til den her kamp, men det er aldrig sjovt at tabe. Slet ikke 2-0 på hjemmebane til dem ovre fra heden af. Det er en rigtig dårlig fornemmelse, jeg står med.

Sådan siger en bitter Christian Sørensen til TV3 Sport, kort efter at kampen mellem Viborg FF og FC Midtjylland blev fløjtet af.

Sørensen er ikke af den overbevisning, at Viborg blev kørt ud af banen, selv om størstedelen af chancerne tilfald midtjyderne. Ifølge venstrebacken er det, hvad der kan ske, når de man møder et af de bedste hold i Danmark. 

– Jeg synes, vi bringer noget energi i kampen og at vi kan være vores indsats bekendt, men den individuelle kvalitet er udslagsgivende i dag. Vi forsvarer på vores måde, hvor vi presser dem højt. Stiller vi os ned, så bliver vi kørt ud af brættet, siger Sørensen. 

Viborg formåede at holde nullet indtil det 71. minut, hvor Evander på flot vis skød bolden ind over stregen lidt uden for feltet. Målmand Lucas Lund så dog ikke for heldig ud i situationen, men meget skal også klappe, hvis Viborg skal have point på en dag som i dag. 

– Vi skal spille op til vores allerbedste, hvis vi skal have point mod et godt hold som Midtjylland, siger Sørensen. 

Anders Dreyer scorede kampens andet mål kort efter det første, og lukkede reelt kampen et lille kvarter før slutfløjt.

Viborg har dermed fire point efter tre kampe – alle mod hold fra seneste sæsons top seks. I næste kamp møder klubben den anden oprykker fra Silkeborg. 





Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage




LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Snart kan det give rødt kort

Har aldrig set lignende

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Braithwaite del af stor transferplan

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Atletico Madrid – Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’