VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF's Superliga-trup møder torsdag med få undtagelser ind til første træningsdag i 2024/25-sæsonen.
De grønblusede vil have en forbedring fra sidste sæsons ottendeplads, hvor man indtil de sidste minutter var i spil til syvendepladsen og Europa-playoffen, der blev Randers FC's, men hvor spillet også svingede vildt i kvalitet med meget flotte kampe efterfulgt af vitaminfattige til decideret elendige halvlege.
Der kommer sandsynligvis ikke det samme antal udskiftninger i truppen som for et år siden, hvor man efter salg og succes skiftede meget ud.
Men det, der kommer til at ske i forhold til at hente nye spillere, kan blive spektakulært, fortæller Viborg FF's sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.
– Vi leder efter forstærkninger og gør alt, vi kan for at komme tættere på nogle af de muligheder, vi kigger på, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

– Vi er godt tilfredse med truppen og kommer nok til at sige farvel til flere, end vi får ind, også med tanke på, at vi får fire lejede spillere tilbage.
– De forstærkninger, vi så ser på, skal være virkelig gode. Det er vores ambition at finde forstærkning på et niveau, vi ikke har set før, siger Mads Agesen.
Viborg FF spillede den forgangne sæson med det yngste hold i Superligaen, og i VFF er håbet, at holdet med en sæson til med mange af de samme profiler i startopstillingen spiller mere stabilt og kæmper med om Top 6.
Viborg har i Anosike Ementa, Serginho, Isak Jensen og Ibrahim Said nogle interessante, relativt unge spillere, der givetvis kunne sælges for en del millioner denne sommer, men som VFF sandsynligvis vil holde på for at få flere point i den kommende sæson og sælge dyrere om 12 måneder.
Mens Viborg har mange førsteholdsspillere født mellem 2000 og 2005, hvilket forklarer den lave gennemsnitsalder, er der få ældre spillere i truppen og idealopstillingen, hvilket kan åbne for en erfaren spiller eller to, der kan støtte de mange yngre spillere.
Viborg FF ser på forhånd ud til at skulle dyste med Randers FC, Silkeborg IF og måske AaB, hvis oprykkerne får fodfæste, og den sidste plads i Top 6, hvor FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF virker selvskrevne, mens det vil være overraskende, hvis ikke også FC Nordsjælland, trods mange udskiftninger, og AGF havner i bedste halvdel efter 22 runder.
Viborg begynder Superliga-sæsonen 21. juli med en hjemmekamp mod Brøndby IF.
Viborg FF og Tipsbladet har samme ejer –
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…