VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF's Superliga-trup møder torsdag med få undtagelser ind til første træningsdag i 2024/25-sæsonen.
De grønblusede vil have en forbedring fra sidste sæsons ottendeplads, hvor man indtil de sidste minutter var i spil til syvendepladsen og Europa-playoffen, der blev Randers FC's, men hvor spillet også svingede vildt i kvalitet med meget flotte kampe efterfulgt af vitaminfattige til decideret elendige halvlege.
Der kommer sandsynligvis ikke det samme antal udskiftninger i truppen som for et år siden, hvor man efter salg og succes skiftede meget ud.
Men det, der kommer til at ske i forhold til at hente nye spillere, kan blive spektakulært, fortæller Viborg FF's sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.
– Vi leder efter forstærkninger og gør alt, vi kan for at komme tættere på nogle af de muligheder, vi kigger på, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

– Vi er godt tilfredse med truppen og kommer nok til at sige farvel til flere, end vi får ind, også med tanke på, at vi får fire lejede spillere tilbage.
– De forstærkninger, vi så ser på, skal være virkelig gode. Det er vores ambition at finde forstærkning på et niveau, vi ikke har set før, siger Mads Agesen.
Viborg FF spillede den forgangne sæson med det yngste hold i Superligaen, og i VFF er håbet, at holdet med en sæson til med mange af de samme profiler i startopstillingen spiller mere stabilt og kæmper med om Top 6.
Viborg har i Anosike Ementa, Serginho, Isak Jensen og Ibrahim Said nogle interessante, relativt unge spillere, der givetvis kunne sælges for en del millioner denne sommer, men som VFF sandsynligvis vil holde på for at få flere point i den kommende sæson og sælge dyrere om 12 måneder.
Mens Viborg har mange førsteholdsspillere født mellem 2000 og 2005, hvilket forklarer den lave gennemsnitsalder, er der få ældre spillere i truppen og idealopstillingen, hvilket kan åbne for en erfaren spiller eller to, der kan støtte de mange yngre spillere.
Viborg FF ser på forhånd ud til at skulle dyste med Randers FC, Silkeborg IF og måske AaB, hvis oprykkerne får fodfæste, og den sidste plads i Top 6, hvor FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF virker selvskrevne, mens det vil være overraskende, hvis ikke også FC Nordsjælland, trods mange udskiftninger, og AGF havner i bedste halvdel efter 22 runder.
Viborg begynder Superliga-sæsonen 21. juli med en hjemmekamp mod Brøndby IF.
Viborg FF og Tipsbladet har samme ejer –
Brian Riemer tvunget til ændring
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
– Billedet kan blive forringet
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
INTERVIEW
Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
AGF lider sjældent nederlag
Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt
Manchester City rundbarberer Liverpool
Real Madrid spiller uafgjort
Forrygende Franculino på pletten igen
TIPSBLADETS DOM
– Intet mindre end en kæmpe genistreg
INTERVIEW
– Det er jeg mest bekymret for
TOPNYHED