VFFs vilde transfer-ambitioner: Ikke set før

Få men fantastiske. Viborg FF sigter højt, når der skal hentes spillere denne sommer.



VIBORG (Tipsbladet): Viborg FF's Superliga-trup møder torsdag med få undtagelser ind til første træningsdag i 2024/25-sæsonen.

De grønblusede vil have en forbedring fra sidste sæsons ottendeplads, hvor man indtil de sidste minutter var i spil til syvendepladsen og Europa-playoffen, der blev Randers FC's, men hvor spillet også svingede vildt i kvalitet med meget flotte kampe efterfulgt af vitaminfattige til decideret elendige halvlege.

Der kommer sandsynligvis ikke det samme antal udskiftninger i truppen som for et år siden, hvor man efter salg og succes skiftede meget ud.

Men det, der kommer til at ske i forhold til at hente nye spillere, kan blive spektakulært, fortæller Viborg FF's sportschef Mads Agesen i et interview med Tipsbladet.

– Vi leder efter forstærkninger og gør alt, vi kan for at komme tættere på nogle af de muligheder, vi kigger på, siger Mads Agesen til Tipsbladet.

256484

Foto: Alamy

– Vi er godt tilfredse med truppen og kommer nok til at sige farvel til flere, end vi får ind, også med tanke på, at vi får fire lejede spillere tilbage.

– De forstærkninger, vi så ser på, skal være virkelig gode. Det er vores ambition at finde forstærkning på et niveau, vi ikke har set før, siger Mads Agesen.

Viborg FF spillede den forgangne sæson med det yngste hold i Superligaen, og i VFF er håbet, at holdet med en sæson til med mange af de samme profiler i startopstillingen spiller mere stabilt og kæmper med om Top 6.

Viborg har i Anosike Ementa, Serginho, Isak Jensen og Ibrahim Said nogle interessante, relativt unge spillere, der givetvis kunne sælges for en del millioner denne sommer, men som VFF sandsynligvis vil holde på for at få flere point i den kommende sæson og sælge dyrere om 12 måneder.

Mens Viborg har mange førsteholdsspillere født mellem 2000 og 2005, hvilket forklarer den lave gennemsnitsalder, er der få ældre spillere i truppen og idealopstillingen, hvilket kan åbne for en erfaren spiller eller to, der kan støtte de mange yngre spillere.

Viborg FF ser på forhånd ud til at skulle dyste med Randers FC, Silkeborg IF og måske AaB, hvis oprykkerne får fodfæste, og den sidste plads i Top 6, hvor FC København, FC Midtjylland og Brøndby IF virker selvskrevne, mens det vil være overraskende, hvis ikke også FC Nordsjælland, trods mange udskiftninger, og AGF havner i bedste halvdel efter 22 runder.

Viborg begynder Superliga-sæsonen 21. juli med en hjemmekamp mod Brøndby IF.

Viborg FF og Tipsbladet har samme ejer –







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Høgh hyldes af UEFA

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Færdig i FC Midtjylland?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Den første i næsten 40 år

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Yoram Zague sigtet i Danmark

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

OB straffer angriber

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?