På få minutter blev det danske mesterskab til FC København beseglet, da kampen i Viborg efter 11 minutters tillægstid blev fløjtet af, sådan cirka samtidig med at Brøndby IF var kommet foran 1-0 på hjemmebane ved Ohi Omoijuanfo.
Det blev begyndelsen på en gennemført forfærdelig kamp for FC Nordsjælland, der tabte 1-5 efter et hattrick af Mathias Kvistgaarden og så et skrub-hjem-mål af purunge Oscar Schwartau.
Mens Brøndby-spillerne og ikke mindst målscorerne lod sig hylde, takkede slukørede FCN-spillere og fans hinanden for en sæson, der ender med sølv til FCN uanset resultatet i sidste kamp mod Viborg, der kæmper for bronze.
FC Nordsjællands Oliver Villadsen i den for FC Nordsjælland dybt skuffende forestilling, der altså sendte guldet til et FC København på vej hjem fra Viborg i spillerbussen.
– Vi er lige nu et hold, der er rigtig, rigtig, rigtig skuffede. Vi troede alle sammen på det, også før kampen, og vi også på det under. Men desværre nøjes vi med sølv. Det er ærgerligt lige nu, siger Oliver Villadsen, der ikke rigtig havde nogen forklaring på den dårlige start.
– Jeg ved ikke helt, hvordan det sker. Det er fodbold, og det går hurtigt. Det er små marginaler, så vi pludselig er bagud med 2-0. Jeg synes ikke, at det er noget, der har lignet os i løbet af denne sæson, siger Oliver Villadsen.

Det ender altså med en andenplads efter et forår, hvor FC Nordsjælland lige nu har hentet 12 point mindre på FC København i de 14 kampe, ligesom FC København også slog FC Nordsjælland ud i pokalsemifinalen over to kampe.
FCK må altså siges at have været markant bedre end FC Nordsjælland her i foråret, men overordnet vil Oliver Villadsen ikke høre tale om hverken et mistet guld, den eventuelle effekt af trænerskiftet i vinterpausen fra Flemming Pedersen til Johannes Hoff Thorup.
– Vi er en flok vindere. Der er ikke nogen, der går ind til en kamp og bare giver op.
– I i pressen vil nok mene, at vi har smidt et guld væk, men for os er det også at komme ud med det budskab, at vi blev dømt ude af mange sidste år, men nu ender vi med at spille europæiske kampe, siger Oliver Villadsen.
– Det er sjovt at have oplevet begge dele. Sidste sæson var det sidste halve år ren overlevelse, og det var vanvittigt. I år har det været et positivt pres, og det er vildt nok, at fodbold kan ændre sig så meget på et år. Det er nok også det smukke ved det,
FC Nordsjælland står til at træde ind i tredje runde af Conference League-kvalifikationen, der begynder i slutningen af juli måned.
Den afsluttende runde i medaljeslutspillet spilles søndag klokken 17, hvor Viborg FF er gæster i Farum, mens FC København har Randers hjemme og AGF får besøg af Brøndby.
Læs også vores vurdering af FC Københavns mesterskaber og udsigter lige her.
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer på vej?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
AVIS
Storklub har taget kontakt
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
MEDIE