– Vi blev dømt ude af mange sidste år

FC Nordsjællands Oliver Villadsen er dybt skuffet efter 1-5-nedturen mod Brøndby IF men hæfter sig ved fremgangen for klubben trods mandagens store skuffelse.



På få minutter blev det danske mesterskab til FC København beseglet, da kampen i Viborg efter 11 minutters tillægstid blev fløjtet af, sådan cirka samtidig med at Brøndby IF var kommet foran 1-0 på hjemmebane ved Ohi Omoijuanfo.

Det blev begyndelsen på en gennemført forfærdelig kamp for FC Nordsjælland, der tabte 1-5 efter et hattrick af Mathias Kvistgaarden og så et skrub-hjem-mål af purunge Oscar Schwartau.

Mens Brøndby-spillerne og ikke mindst målscorerne lod sig hylde, takkede slukørede FCN-spillere og fans hinanden for en sæson, der ender med sølv til FCN uanset resultatet i sidste kamp mod Viborg, der kæmper for bronze.

FC Nordsjællands Oliver Villadsen i den for FC Nordsjælland dybt skuffende forestilling, der altså sendte guldet til et FC København på vej hjem fra Viborg i spillerbussen.

– Vi er lige nu et hold, der er rigtig, rigtig, rigtig skuffede. Vi troede alle sammen på det, også før kampen, og vi også på det under. Men desværre nøjes vi med sølv. Det er ærgerligt lige nu, siger Oliver Villadsen, der ikke rigtig havde nogen forklaring på den dårlige start.

– Jeg ved ikke helt, hvordan det sker. Det er fodbold, og det går hurtigt. Det er små marginaler, så vi pludselig er bagud med 2-0. Jeg synes ikke, at det er noget, der har lignet os i løbet af denne sæson, siger Oliver Villadsen.

190366

Det ender altså med en andenplads efter et forår, hvor FC Nordsjælland lige nu har hentet 12 point mindre på FC København i de 14 kampe, ligesom FC København også slog FC Nordsjælland ud i pokalsemifinalen over to kampe.

FCK må altså siges at have været markant bedre end FC Nordsjælland her i foråret, men overordnet vil Oliver Villadsen ikke høre tale om hverken et mistet guld, den eventuelle effekt af trænerskiftet i vinterpausen fra Flemming Pedersen til Johannes Hoff Thorup.

– Vi er en flok vindere. Der er ikke nogen, der går ind til en kamp og bare giver op.

– I i pressen vil nok mene, at vi har smidt et guld væk, men for os er det også at komme ud med det budskab, at vi blev dømt ude af mange sidste år, men nu ender vi med at spille europæiske kampe, siger Oliver Villadsen.

– Det er sjovt at have oplevet begge dele. Sidste sæson var det sidste halve år ren overlevelse, og det var vanvittigt. I år har det været et positivt pres, og det er vildt nok, at fodbold kan ændre sig så meget på et år. Det er nok også det smukke ved det,

FC Nordsjælland står til at træde ind i tredje runde af Conference League-kvalifikationen, der begynder i slutningen af juli måned.

Den afsluttende runde i medaljeslutspillet spilles søndag klokken 17, hvor Viborg FF er gæster i Farum, mens FC København har Randers hjemme og AGF får besøg af Brøndby.

Læs også vores vurdering af FC Københavns mesterskaber og udsigter lige her.



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Belønnes af FC København

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

I spil til stort job

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lerager taler ud om FCK-brud

Fortryder Chido Obi-beslutning

Vildt! Slår Champions League-rekord

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

– Det her gør ondt for at være ærlig

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Spørger på Jonas Wind

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona