På få minutter blev det danske mesterskab til FC København beseglet, da kampen i Viborg efter 11 minutters tillægstid blev fløjtet af, sådan cirka samtidig med at Brøndby IF var kommet foran 1-0 på hjemmebane ved Ohi Omoijuanfo.
Det blev begyndelsen på en gennemført forfærdelig kamp for FC Nordsjælland, der tabte 1-5 efter et hattrick af Mathias Kvistgaarden og så et skrub-hjem-mål af purunge Oscar Schwartau.
Mens Brøndby-spillerne og ikke mindst målscorerne lod sig hylde, takkede slukørede FCN-spillere og fans hinanden for en sæson, der ender med sølv til FCN uanset resultatet i sidste kamp mod Viborg, der kæmper for bronze.
FC Nordsjællands Oliver Villadsen i den for FC Nordsjælland dybt skuffende forestilling, der altså sendte guldet til et FC København på vej hjem fra Viborg i spillerbussen.
– Vi er lige nu et hold, der er rigtig, rigtig, rigtig skuffede. Vi troede alle sammen på det, også før kampen, og vi også på det under. Men desværre nøjes vi med sølv. Det er ærgerligt lige nu, siger Oliver Villadsen, der ikke rigtig havde nogen forklaring på den dårlige start.
– Jeg ved ikke helt, hvordan det sker. Det er fodbold, og det går hurtigt. Det er små marginaler, så vi pludselig er bagud med 2-0. Jeg synes ikke, at det er noget, der har lignet os i løbet af denne sæson, siger Oliver Villadsen.

Det ender altså med en andenplads efter et forår, hvor FC Nordsjælland lige nu har hentet 12 point mindre på FC København i de 14 kampe, ligesom FC København også slog FC Nordsjælland ud i pokalsemifinalen over to kampe.
FCK må altså siges at have været markant bedre end FC Nordsjælland her i foråret, men overordnet vil Oliver Villadsen ikke høre tale om hverken et mistet guld, den eventuelle effekt af trænerskiftet i vinterpausen fra Flemming Pedersen til Johannes Hoff Thorup.
– Vi er en flok vindere. Der er ikke nogen, der går ind til en kamp og bare giver op.
– I i pressen vil nok mene, at vi har smidt et guld væk, men for os er det også at komme ud med det budskab, at vi blev dømt ude af mange sidste år, men nu ender vi med at spille europæiske kampe, siger Oliver Villadsen.
– Det er sjovt at have oplevet begge dele. Sidste sæson var det sidste halve år ren overlevelse, og det var vanvittigt. I år har det været et positivt pres, og det er vildt nok, at fodbold kan ændre sig så meget på et år. Det er nok også det smukke ved det,
FC Nordsjælland står til at træde ind i tredje runde af Conference League-kvalifikationen, der begynder i slutningen af juli måned.
Den afsluttende runde i medaljeslutspillet spilles søndag klokken 17, hvor Viborg FF er gæster i Farum, mens FC København har Randers hjemme og AGF får besøg af Brøndby.
Læs også vores vurdering af FC Københavns mesterskaber og udsigter lige her.
LIVE
LIVE: FC København henter stortalent
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Dansk træner storroses
Reagerer på Brøndby-bombe
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER