– Vi er et legit tophold i Superligaen

Felix Beijmo har ikke travlt med noget som helst andet end at spille fodbold for AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Søndag aften spiller Felix Beijmo sin syvende kamp mod FC København, siden han skiftede til AGF i de første uger i januar 2023.

Svenskeren kom tilbage fra karantæne i AGF's 2-1-sejr i Lyngby i seneste spillerunde (I husker nok, at det var for dette ufrivillige sammenstød med Brøndby-træner Jesper Sørensen), og nu skal århusianerne potentielt dyste om førstepladsen i rækken, hvis ellers FC Midtjylland smider point til Viborg.

Så der er masser af spille for, og for Felix Beijmo overskygger det på alle måder eksempelvis et kontraktudløb om lidt over halvandet år.

– Jeg trives vældig godt her. Jeg spiller mit bedste fodbold i karrieren her. Og jeg synes, holdet, trænerstaben og mine medspillere får det bedste ud af mig.

– Jeg forsøger at hjælpe holdet alt, jeg overhovedet kan, og jeg mener, vi har taget positive skridt, siden jeg kom til for snart to år siden. Vi er blevet bedre og bedre. Vi kan godt tillade os at sige, at er et 'legit' tophold i Superligaen. Og det er virkelig positivt og fedt at have været med til, siger Felix Beijmo til Tipsbladet.

AGF har tabt to tætte kampe til FC København og FC Midtjylland, de eneste nederlag i sæsonen. Og det vil Beijmo hjertens gerne have brudt søndag.

– De her kampe med FC København, Brøndby og Midtjylland er de sjoveste. Vi vil gerne gøre os bemærket mod de bedste hold, og det er også gode kampe for vores supportere, som de seneste kampe mod FC København har været.

Og med en hektisk slutspurt i 2024 med vigtige ligakampe og to pokal-kvartfinaler med Brøndby IF har Felix Beijmo ikke hovedet andre steder end i AGF uanset den relativt korte tid, han har tilbage på sin aftale i Århus.

– I den her branche er det svært at tale om fremtiden, og jeg trives vældig godt her. Jeg har ingen tanker om andet. Vi har gang i en god sæson lige nu med tre ligakampe tilbage før vinterpausen. Jeg trives her, og jeg har ikke nogen form for planer om, at der skal ske noget andet, siger Felix Beijmo.

Felix Beijmo startede som ung i Brommapojkarna og Djurgården i Stockholm og kom efter et ophold i Werder Bremen til Malmö FF, hvor AGF lejede og siden købte forsvarsspilleren i 2023.

AGF sneg sig med nød og næppe videre i pokalen torsdag aften, hvor der skulle forlænget spilletid til for at vinde 3-2 ude over Skive, der førte 2-1 indtil dybt inde i dommerens tillægsminutter.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Fremhæver Bodø/Glimt

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Jagter FC Barcelona-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard