– Vi kan forvente præstationer fra ham i foråret

Mohammed Diomande bliver god i kvalifikationsspillet for FC Nordsjælland. Det er Flemming Pedersen overbevist om.



Emiliano Marcondes, Mohammed Kudus og Kamaldeen Sulemana. 

Det er tre spillere, som har haft det berømte 10-tal i FC Nordsjælland. Og de har lige nu gang i deres karrierer i udlandet. 

I Farum sidder 10-tallet nu på ryggen af Mohammed Diomande. Er han så lige så god som forgængerne? Det har Tipsbladet spurgt Flemming Pedersen om. 

– Diomande har et stort potientale. Det er der ingen tvivl om. Han var for et år siden rangeret på en liste over 50 spillere, man skulle holde øje med. Det var UEFA, der lavede listen, og han var på den sammen med eksempelvis Kamaldeen, lyder det fra FC Nordsjælland-træneren, inden han fortsætter: 

– Så han er helt sikkert kendt rundt omkring i Europa, og der er sandsynligvis mange klubber, som følger ham. 

Desværre har 20-årige Mohammed Diomande ramt nogle forhindringer, som har gjort det svært for midtbanespilleren at vise sit bedste spil frem på fodboldbanen. 

Det afspejler sig ligeledes i FC Nordsjælland-stjernens statistikker for sæsonen. I Superligaen er det blevet til 15 kampe, et mål, ingen oplæg og seks gule kort. 

Men nu mener Flemming Pedersen, at vi kan begynde at forvente noget af den talentfulde fodboldspiller igen. 

– Diomande har ikke haft nogle kontinuerlige forløb, og det har været et problem. Han har haft hjernerystelse og været ramt af en brækket ankel. Og det han var over det, så kom der lidt malaria samt covid-19, som gav et længere sygdomsforløb. 

– Men nu nærmer han sig toppen igen. Vi kan forvente præstationer fra ham i de sidste kampe i foråret. Jeg håber, han vil gøre sig bemærket. Jeg har selv forventninger til ham, fordi der er ingen tvivl om, at han er en dygtig spiller. 

Afsluttende fortæller Flemming Pedersen, at Mohammed Diomande mangler en anelse, før han er oppe på samme niveau som de tidligere tiere i FC Nordsjælland. 

– Han har ikke de samme spidskompetencer som eksempelvis Kamaldeen og Kudus. De var på et meget højt niveau rent fysisk, mens de havde noget dynamik. Omvendt har Diomande så et bedre overblik på banen. 

FC Nordsjællands nuværende nummer 10 kan vise sig frem i Superligaen på ny søndag eftermiddag, når Flemming Pedersens mandskab gæster OB på Fyn. 





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

– Voldsom transfersommer i Superligaen!