– Vi var langt, langt, langt væk

AGF er igen i spil til top 6, hvilket i sig selv er vildt, mener cheftræneren, for holdet var begravet tidligere på sæsonen.



Fredag aften spiller AGF en skæbnekamp. Holdet møder Silkeborg IF i det, der kan blive knald eller fald for dets chancer for at komme i top 6. Men bare det, at chancen stadig er der, er vildt, siger cheftræner David Nielsen til Århus Stiftstidende.

I begyndelsen af sæsonen så det ud til, at AGF skulle kæmpe for overhovedet at overleve i Superligaen, ikke kæmpe for en plads i top 6. Efter syv runder havde holdet endnu ikke vundet, og først efter otte runder kravlede det over nedrykningsstregen.

Nu er der “kun” fire point op til Silkeborg IF på sjettepladsen. Netop SIF gæster Ceres Park fredag aften, og AGF vil derfor have mellem ét og syv point op efterfølgende. Med andre ord kommer udfaldet til at definere resten af AGF’s sæson.

– Jo, det kan man sige, for vi har jo bragt os selv i en situation, hvor vi er tilbage i det der top-seks-spil. Det er i sig selv vildt, for vi var langt, langt, langt væk og begravet på et tidspunkt, siger David Nielsen til Århus Stiftstidende.

– Det betyder så også, at kampene bliver større og større for hver runde, der bliver spillet. Vi ved, hvordan det er, når man har et efterslæb, og skal håbe på mirakler. Det er et pres, vi har spillet med og lykkedes under i de seneste kampe. Så ja, det er klart, at der for os er kæmpe forskel på at være syv eller et point efter Silkeborg efter den her kamp.

Når rundens kampen er afviklet, vil der blot være fem spillerunder tilbage af Superliga-grundspillet, før top og bund skal skilles fra hinanden.

Læs vores optakt til AGF-Silkeborg IF her.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Crystal Palace vinder Conference League

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Messi-statue fjernes

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her lander Superliga-kampprogrammet

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Oliver Sonne vender tilbage