– Vi var langt, langt, langt væk

AGF er igen i spil til top 6, hvilket i sig selv er vildt, mener cheftræneren, for holdet var begravet tidligere på sæsonen.



Fredag aften spiller AGF en skæbnekamp. Holdet møder Silkeborg IF i det, der kan blive knald eller fald for dets chancer for at komme i top 6. Men bare det, at chancen stadig er der, er vildt, siger cheftræner David Nielsen til Århus Stiftstidende.

I begyndelsen af sæsonen så det ud til, at AGF skulle kæmpe for overhovedet at overleve i Superligaen, ikke kæmpe for en plads i top 6. Efter syv runder havde holdet endnu ikke vundet, og først efter otte runder kravlede det over nedrykningsstregen.

Nu er der “kun” fire point op til Silkeborg IF på sjettepladsen. Netop SIF gæster Ceres Park fredag aften, og AGF vil derfor have mellem ét og syv point op efterfølgende. Med andre ord kommer udfaldet til at definere resten af AGF’s sæson.

– Jo, det kan man sige, for vi har jo bragt os selv i en situation, hvor vi er tilbage i det der top-seks-spil. Det er i sig selv vildt, for vi var langt, langt, langt væk og begravet på et tidspunkt, siger David Nielsen til Århus Stiftstidende.

– Det betyder så også, at kampene bliver større og større for hver runde, der bliver spillet. Vi ved, hvordan det er, når man har et efterslæb, og skal håbe på mirakler. Det er et pres, vi har spillet med og lykkedes under i de seneste kampe. Så ja, det er klart, at der for os er kæmpe forskel på at være syv eller et point efter Silkeborg efter den her kamp.

Når rundens kampen er afviklet, vil der blot være fem spillerunder tilbage af Superliga-grundspillet, før top og bund skal skilles fra hinanden.

Læs vores optakt til AGF-Silkeborg IF her.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brighton – Manchester United

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk toptræner lander stort job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage