(Jysk Park) Tipsbladet: I sidste sæson blev de pokalmestre, og det vil de gerne gentage i denne.
Pokalturneringen er de seneste sæsoner blevet et klart hovedfokus i Silkeborg IF.
Efter at klubben har konsolideret sig i Superligaen, har man fået overskud til at tænke på andet end blot at undgå nedrykning.
Det har resulteret i, at man i Søhøjlandet har lagt stor vægt på at komme så langt som muligt i pokalturneringen. I de seneste to sæsoner er det blevet til en pokalsemifinale og et mesterskab. Men i denne sæson ville det være et helt nyt scenarie for Silkeborg IF, hvis de spiller sig hele vejen til finalen i maj måned.
– Vi har to drømme for denne sæson. Den ene er, at vi rigtig gerne vil i top seks. Verden går ikke under, hvis det ikke lykkes, men vi skal gøre vores absolut bedste her i foråret. Så må vi se, om det kan blive til mere end en sjetteplads. Lige nu er det tæt, og vi er ikke langt fra at ligge nummer syv, men vi er heller ikke langt fra en tredjeplads.
– Jeg håber, at det nu er vores tur til at vinde over AaB. Vi har været det bedste hold i de seneste tre kampe mod dem. Det ville være en magtdemonstration, hvis vi for tredje sæson i træk kommer i semifinalerne. Jeg har joket lidt med, at Silkeborg IF aldrig har vundet pokalen på Brøndby Stadion, og det kunne godt være en drøm for 2025, sagde Silkeborg IF’s administrerende direktør, Kent Madsen, til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter generalforsamlingen i klubben i onsdags
Netop i aften skal silkeborgenserne forsøge at spille sig forbi AaB, hvis de vil videre til pokalsemifinalerne.
Det første opgør endte 2-2 efter en dramatisk afslutning med tre mål på et kvarter. Der er derfor spænding for alle pengene inden returopgøret, som sparkes i gang klokken 19.00. Kampen kan, som altid, følges på Tipsbladets liveblog.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TIPSBLADETS DOM