(Jysk Park) Tipsbladet: I sidste sæson blev de pokalmestre, og det vil de gerne gentage i denne.
Pokalturneringen er de seneste sæsoner blevet et klart hovedfokus i Silkeborg IF.
Efter at klubben har konsolideret sig i Superligaen, har man fået overskud til at tænke på andet end blot at undgå nedrykning.
Det har resulteret i, at man i Søhøjlandet har lagt stor vægt på at komme så langt som muligt i pokalturneringen. I de seneste to sæsoner er det blevet til en pokalsemifinale og et mesterskab. Men i denne sæson ville det være et helt nyt scenarie for Silkeborg IF, hvis de spiller sig hele vejen til finalen i maj måned.
– Vi har to drømme for denne sæson. Den ene er, at vi rigtig gerne vil i top seks. Verden går ikke under, hvis det ikke lykkes, men vi skal gøre vores absolut bedste her i foråret. Så må vi se, om det kan blive til mere end en sjetteplads. Lige nu er det tæt, og vi er ikke langt fra at ligge nummer syv, men vi er heller ikke langt fra en tredjeplads.
– Jeg håber, at det nu er vores tur til at vinde over AaB. Vi har været det bedste hold i de seneste tre kampe mod dem. Det ville være en magtdemonstration, hvis vi for tredje sæson i træk kommer i semifinalerne. Jeg har joket lidt med, at Silkeborg IF aldrig har vundet pokalen på Brøndby Stadion, og det kunne godt være en drøm for 2025, sagde Silkeborg IF’s administrerende direktør, Kent Madsen, til Tipsbladet og resten af den fremmødte presse efter generalforsamlingen i klubben i onsdags
Netop i aften skal silkeborgenserne forsøge at spille sig forbi AaB, hvis de vil videre til pokalsemifinalerne.
Det første opgør endte 2-2 efter en dramatisk afslutning med tre mål på et kvarter. Der er derfor spænding for alle pengene inden returopgøret, som sparkes i gang klokken 19.00. Kampen kan, som altid, følges på Tipsbladets liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
OPTAKT