Brøndby IF og AC Horsens indledte søndag Superliga-forårssæsonen med en målrig og underholdende kamp på Brøndby Stadion, men i den efterfølgende nedtakt på Viaplay var fokus næsten udelukkende rettet mod hjemmeholdet.
Blot omtrent halvandet minut af nedtakten, der varede godt og vel en halv time, handlede om AC Horsens, og overfor Ekstra Bladet erkender Viaplay-sportschef Benjamin Munk Lund, at dækningen godt kunne have været en smule mindre ensidig.
– Jeg takker for interessen for vores program både fra Ekstra Bladet og fra folk på de sociale medier. Vi laver de historier, som vi mener, har den største interesse. Vi laver ikke pligthistorier, men tillader os at vinkle vores indhold. Det tænker jeg, at du kender til, det gør I jo også, kan jeg konstatere, hvis jeg søger lidt på, hvor meget I skriver om Brøndby i forhold til Horsens. Dermed ikke sagt, at vi ikke kunne eller i dette tilfælde burde have fundet mere plads til Horsens. Det kunne vi godt, men vi rammer den ikke rent hver gang. Forhåbentlig rammer vi den mere rent næste gang, siger Benjamin Munk Lund til Ekstra Bladet.
Benjamin Munk Lund understreger, at Viaplay 'kunne og burde' have fundet mere plads til AC Horsens i søndagens udsendelse, men sportschefen peger også, at der har været mange store Brøndby-historier i den seneste tid, herunder et internt slagsmål, et trænerskifte og en stor fanprotest.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Spændende melding