Viborg FF modtog mandag en opsigelse fra cheftræner Lars Friis. Fra sommer skal han stå i spidsen for AaB, der dermed har fundet afløseren for Marti Cifuentes.
Som tingene står lige nu, er der udsigt til et noget specielt halvt år, hvor alle vil have i baghovedet, at Viborgs træner skal til AaB, så snart sæsonen er slut. De fleste kan blive enige om, at det aldrig er et helt ideelt scenarie.
Det har da også givet Viborg FF’s sportschef Jesper Fredberg noget at tænke over.
– Jeg er selvfølgelig ærgerlig over at miste en medarbejder, men når det er sagt, så forholder vi os også til tingene, og nu skal vi ud og dygtiggøre os endnu mere. Vi er slet ikke færdige med at tage skridt i den rigtige retning og blive endnu bedre, siger Jesper Fredberg til Tipsbladet.
Er du overrasket?
– Der er ingen tvivl om, at da vi indgik samarbejdet med Lars, havde vi en tro og et ønske om, at det skulle være et langvarigt samarbejde. Vi valgte Lars frem for andre kandidater i den tro, at det var det rigtige. Sådan noget her kommer sjældent belejligt, og jeg synes ikke, timingen er god.
Det er aldrig optimalt med en cheftræner, der er på vej væk. Er I villige til at gå i forhandlinger med AaB om at sende Lars til Aalborg med det samme?
– Det er svært at sige, for vi har slet ikke haft en dialog med AaB omkring de her ting. Jeg forholder mig til, at Lars Friis er på kontrakt her frem til 31. juli, og det, der er vigtigt for os, er, at vi har en cheftræner, der er topmotiveret over at være i Viborg FF.
Føler du, at Lars Friis er det?
– Det er jo et godt spørgsmål. Det her er meget nyt for os, så nu handler det for mig om at tage en tur op i helikopteren og lægge en plan, som gør, at Viborg FF kommer godt ud af det her. Vi skal beskytte hele vores klub for enhver pris.
Men er det en reel bekymring?
– Det er jo noget, jeg skal have en snak med Lars om. Det er ikke sikkert, det er et fravalg af os, det kan også være et tilvalg af andre. Selvfølgelig sætter det nogle tanker i gang, og det er noget, vi skal forholde os til – det kommer vi også til. Det eneste, jeg kan slå fast, er, at ingen kommer til at træne det her Viborg FF-hold, hvis ikke vedkommende er 100 procent motiveret for det.
Er du lidt skuffet over Lars Friis’ valg?
– Han har truffet et privat valg, og det er alle i sin gode ret til. Det, jeg er skuffet over, er timingen. De andre ting er en del af gamet.
Vil det ikke være ideelt at så hurtigt som muligt få indsat en cheftræner, som også er i Viborg FF på længere sigt?
– Det er én af de overvejelser, jeg har, og det skal jeg have fundet ud af. Det er klart, at det er ét af de aspekter, der fylder noget lige nu.
Nu skal du på jagt efter en ny cheftræner. Hvordan bliver den proces?
– Vi er et rigtig godt sted som klub, og den måde, jeg skal gøre det på, er ikke så svær. Én af grundene til, at både Jacob Neestrup og Lars Friis har præsteret i Viborg, er, at der er så godt et setup omkring vores cheftræner. Det gør mig fortrøstningsfuld, og nu skal vi finde en ny, som passer ind i vores miljø.
Foretrækker du en dansk træner igen?
– Det er ikke et ufravigeligt krav fra vores side, at det skal være en dansker, slutter Viborgs sportschef.
Tipsbladet har været i kontakt med Lars Friis, som ikke ønsker at udtale sig om situationen. Han forklarer, at han har fuldt fokus på det næste halve år i Viborg FF.
Her får du fem bud på, hvem der kan blive ny cheftræner i Viborg FF.
MEDIE
Brøndby afvist
EKSKLUSIVT
Hjem til FC København? Her er millionprisen
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
Vildt! Dansk rekordår i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
FCM-helt fremhæver Duncan
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
Indkalder Salah til afgørende samtale
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
