De har tidligere lejet blandt andre målmand Patrik Gunnarsson i engelske Brentford, og nu går Viborg FF igen på rov i Premier League-klubben.
Superliga-oprykkerne har købt den 20-årige tjekke Jan Zamburek fra Brentford, der længe har været at regne som et stort tjekkisk talent. Han har således kampe for alle de tjekkisk ungdomslandshold, men har ikke helt fået det til at spille for London-klubben.
Zamburek spiller på den centrale midtbane, som i forvejen er en af Viborg FF’s helt store styrker med gode folk som Justin Lonwijk, Jeppe Grønning, Clint Leemans og Jakob Bonde. Også Mads Aaquist og talentet Sofus Berger kan spille pladsen. Og her skal han altså finde sit niveau og hjælpe Viborg med at etablere sig i Superligaen.
Jan Zamburek har fået en kontrakt frem til sommeren 2025.
Midtbanespilleren kommer som sagt fra Brentford, der er FC Midtjyllands søsterklub. Og FC Midtjylland er Viborg FF’s ærkerivaler.
Zamburek har 23 kampe i The Championship på cv’et, og han har seks kampe i League One. Han kom til Brentford fra Slavia Prag i sommeren 2018.
– Jeg er meget spændt og glad for at være her. Jeg har fået et rigtig godt indtryk af klubben og personerne her, og i min tid i Brentford har jeg lært lidt til dansk fodbold og kultur, så jeg glæder mig rigtig meget til at komme i gang.
– Jeg skal bidrage med min teknik og hårde arbejde. Jeg vil gerne have bolden og sætte mine medspillere op, men er også meget aktiv i presspillet uden bold, så jeg tror, at jeg passer godt ind i stilen her, og det ser jeg frem til at vise, lyder det fra midtbanespilleren i en pressemeddelelse fra Viborg FF.
Sportschef Jesper Fredberg siger:
– Vi er meget tilfredse med at være nået til enighed med både Jan og Brentford om, at han skal fortsætte karrieren hos os. Vi får en dynamisk 8’er, som er en anden type end vores andre midtbanespillere, men som vi ser passe rigtig godt ind i spillestilen. Han er dygtig til at sætte fart i spillet, han spiller fremadrettet, er meget spilintelligent og så er han dygtig til at sætte sine med spillere op.
– Det er en spiller, vi har fulgt længe, og selvom han er ung, så har han allerede fået en del erfaring, og vi glæder os meget til at se ham i den grønne trøje.
Viborg FF ligger nummer otte i Superligaen.

TransferLIVE: Kæmpetransfer nærmer sig

Afsløring: BIF køber Gregoritsch – her er prisen

Afsløring: Horsens slår transferrekorden i 1. div.

Verdensstjerne: Derfor er FCK favoritter

Vanvittigt rygte i engelske medier

Historisk: ‘Det er helt uhørt’

Christian Sørensen: Det skifte fortryder jeg mest

Stjerne i hårdt angreb: Vil væk

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

I svime over Victor Froholdt

Sender klar besked til Højlund

Forlænger Nartey? ‘Vil give noget tilbage’

Forhandlinger gået i stå – kræver svimlende løn

Tiden er ved at løbe ud for Roony Bardghji

Revser AaB: ‘Det sejler’

Kryptisk svar om Brøndby-transfer

Frank Arnesen havde ret – dejlig spiller, AGF!

Brøndby jagter landsholdsspiller

‘Denne angriber skal Brøndby hente’

Genialitet af dimensioner! Hans livs bedste aften

Mikael Anderson revser Superliga-dom: ‘Latterligt’

Fed spiller, FCK – genial afløser for Froholdt

Afsløring: Go Ahead Eagles vil købe AGF-stjerne

‘Guld værd for Brøndby’

Har forhørt sig hos Bo Henriksen og co.

Afsløring: SL-bombe på plads – Enggård i Vejle

Choktransfer?

Rundens hold i Superligaen – 5. runde

Fantastisk nyt om Roony Bardghji

Thomas Franks nyudnævnte kaptajn laver ny kontrakt

Drama – raser før Brøndby-kamp

Henter tidligere FC København-spiller

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Bombe – Vejle henter Mads Enggård

FCK-stjerne ude – misser brag

– Smukke mennesker i Danmark – den er død!

Gigantbud – men Superliga-stjerne er mere værd

“Patetisk” – hårdt medfart til Mads Hermansen

Stærk støtte til Vingegaard

OB indgår historisk aftale

Afsløring: FCN-scoop – køber islandsk kæmpetalent

Vildt! Kræver 485 millioner af FIFA

Målrigt møde mellem HB Køge og B.93

Froholdt hyldet: Det er ikke vigtigt

Zorniger kommenterer uacceptabel lussing

Drømmekamp af Victor Froholdt

AGF prygler OB

Skandale – dommer ramt af fyværkeri

Afsløring: Næstved henter tidligere SL-angriber

Bryder sammen efter stor ydmygelse

Konen undrer sig

Klar besked om Højlund

Tidligere SL-stjerner brillerer

Afsløring: Nyt Vejle-scoop – henter Valdemar Lund

Bekræfter pludselig interesse: ‘En god mulighed’