Viborg gør FCM-krisen dybere

For første gang siden 2015 lykkedes det Viborg at slå rivalerne fra FC Midtjylland i Superligaen.



FC Midtjylland har de seneste mange år haft et overtag mod rivalerne fra Viborg, men styrkeforholdet blev søndag vendt på hovedet.

På en scoring af nordmanden Ivan Näsberg vandt Viborg på hjemmebane 1-0 og tog dermed første sejr over FCM i Superligaen siden 2015.

Det er samtidig blot anden gang i de seneste 23 forsøg, at Viborg har vundet et ligamøde mellem holdene.

Gæsterne var ellers millimeter fra at få et point i tillægstiden, hvor Oliver Sørensen ramte indersiden af stolpen med et hovedstød.

FC Midtjylland har nu tabt fire kampe i træk. To af nederlagene er kommet i Superligaen, hvor førerholdet senere søndag kan blive overhalet af enten AGF eller FC København.

Begge hold er før kampen et point bag midtjyderne, der har hentet 27 point indtil videre. Viborg er på ottendepladsen med 20 point og nærmer sig den eftertragtede top-6.

Viborg og FC Midtjylland var stort set lige meget på bolden i første halvleg, men Viborgs offensive folk var klart farligst.

Når de kørte de hurtige omstillinger, udmøntede det sig ofte i store chancer.

Isak Jensen testede tidligt Elias Olafsson med et listigt spark mod det fjerneste hjørne, men islændingen klarede forsøget.

Herefter kom både Charly Nouck og Thomas Jørgensen i gode scoringspositioner, men der skulle en dødbold til for at bryde dødvandet.

Näsberg udnyttede en hjørnesparkskombination til at skabe sig plads nok til at sende bolden i nettet med en inderside efter 39 minutter.

Publikum måtte vente en håndfuld minutter med at se fodbold i begyndelsen af anden halvleg, hvor røg fra pyroteknik lå som et tungt tæppe over banen.

Da røgen lettede, var der chancer i begge ender. Viborg lurede på omstillinger og fik flere gode muligheder for at lukke kampen.

Igen stod Isak Jensen bag et par afbrændere, mens indskiftede Ibrahim Said også forsømte at fordoble føringen knap 20 minutter før tid, hvor han trods tid og plads sendte en sløj afslutning mod Olafsson.

FCM pressede på og fik den gyldne chance for en udligning i tillægstiden, men marginalerne var ikke med gæsterne, som fortsat er uden sejr siden 27. oktober.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Casper Nielsen skal til lægetjek


Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

FCK-stjerne i klubskifte?

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afslører – i dialog med danske klubber

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Tæt på ny klub


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

– Det virker bare lidt mærkeligt



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

‘En dyr fejl’

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Det kan ende helt galt

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Afvist af United

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv



Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Brøndby-duo skal væk

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Giver grønt lys til stor transfer

FC København-handel er gået i hårdknude


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


FCK-retur droppet

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Vil af med Sory Kaba

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle



De viser Brøndby og FCM i Europa

Hård AGF-afsked

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Skandale! I har givet op, DBU

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu kan de hentes gratis

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’



Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Manchester City ude efter dramatisk nederlag