Viborg-træner erkender: Kæmper med nogle faser

Viborg slider med det offensive, men det skal nok vende, tror træner Jacob Friis og målscorer Anosike Ementa.



Det er kun Hvidovre, der har scoret færre mål end Viborg efter 13 spillerunder i Superligaen.

Viborg-træner Jakob Friis' mandskab har kun scoret 12 mål, hvilket er medvirkende til, at holdet blot er fire point fra nedrykningsstregen i landets bedste fodboldrække.

Viborg ligger efter søndagens 1-1-resultat i Vejle nummer ni med 13 point.

– Vi ved godt, hvor vi ligger, og vi har respekt for, hvor vi ligger. Stillingen er ikke noget, vi stresser over. Men det er klart, at vi mangler at prikke den ind, siger Jacob Friis.

– Det er sådan det er, når vi som os kæmper lidt med nogle faser og nogle ting, så skal man arbejde ekstra hårdt for det. Hvorimod når man er inde i et godt flow, så skal der nogle gange ikke så meget til. Sådan er fodbold, siger Friis.

Søndag blev det kun til et enkelt point i Nørreskoven mod oprykkerne fra Vejle, hvor Viborg ellers skabte chancer nok til at score mere end den ene gang, som holdet formåede.

Manden, der fik prikket 1-1-scoringen i mål, var Anosike Ementa. Selv om den høje angriber kom på tavlen, var han skuffet over, at det ikke blev til mere.

– Vi er glade for præstationen, men det er en kamp, som vi skulle have vundet, så vi er skuffede over kun at tage herfra med et point. Men vi kan tage med, at vi skabte en masse. Vi mangler bare det sidste foran mål, forklarer Viborg-målscoreren.

Det er dog svært for alvor at træne at få hul på bylden på træningsbanen, og derfor er der ingen gylden opskrift på, hvordan Viborg for alvor får forløst offensiven.

– Vi gør det, som alle andre hold gør, vi afslutter en masse og forsøger at skabe nogle relationer. Vi kommer til meget, så jeg er sikker på, at det nok skal komme, for jeg synes, at vi gør det godt, siger Ementa.

Viborg-træner Jacob Friis trøster sig med, at holdet søndag havde ti afslutninger indenfor målrammen.

– Der bliver arbejdet rigtig hårdt på at få prikket hul på bylden og med lidt mere held i de afgørende situationer, så scorer vi også flere mod Vejle. Men vi har trods alt afslutningerne indenfor rammen.

– Spillerne fik stor ros efter kampen, for jeg kan næsten ikke klandre dem for deres anden halvleg i dag, siger Jacob Friis.

Det uafgjorte resultat betyder, at Viborg har fire point ned til netop Vejle under nedrykningsstregen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’