Viborg sælger profil til FC Midtjylland: Han ville selv væk

Søren Reese indgav et transferønske til Viborg FF, efter klubben ikke lykkedes med at rykke op i Superligaen, og eftersom FC Midtjylland betalte en acceptabel pris, valgte Viborg at sælge forsvarsspilleren.



Det ligner en decideret transferstrategi i FC Midtjylland. Køb spillere med et vist potentiale, udlej dem til andre klubber, brug dem, hvis de bliver gode nok, eller sælg dem videre.

Den fremgangsmåde kendes blandt andet fra Chelsea og flere italienske klubber, og seneste skud på FCM-stammen er Søren Reese. Han skifter fra Viborg FF til FC Midtjylland og udlejes for næste sæson til AC Horsens.

I Viborg mister de en profil, men dels fik de en fin pris for ham, dels bad Reese selv om at blive solgt.

– Da Søren forlængede sin kontrakt her efter nedrykningen sidste sommer, så var det med en fælles ambition om at vende hurtigt tilbage til Superligaen. Som en del af kontraktforlængelsen aftalte vi samtidig, at et klubskifte kunne komme på tale, hvis ikke vi lykkedes med oprykning denne sommer, siger direktør Morten Jensen til klubbens hjemmeside.

– På baggrund af den manglende oprykning har Søren afgivet et transferønske, og sammenholdt med, at FCM betaler markedsprisen, så er skiftet en realitet. Vi havde gerne beholdt ham, men det er Sørens ønske at skifte til FCM.

Selv om Viborg altså mister en central skikkelse og missede oprykningen i første forsøg, er det fortsat klubbens ambition er rykke op i næste sæson, slår sportschef Jesper Larsen fast.

Søren Reese var Viborg-spiller fra januar 2015, da han kom til klubben fra Jammerbugt FC. 





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-profiler topper international liste

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

FC Midtjylland henter ny back

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

– Voldsom transfersommer i Superligaen!