Viborg-profil: Sjovere at være os i dag

Jacob Friis mener, at Viborg i 3-1-sejren over Randers viste, at holdet har et stort potentiale.



2023 kan blive et helt særligt år for Viborg FF.

Klubben har eksisteret i 127 år, men det er aldrig lykkedes at vinde en medalje i klubbens historie.

Det kan der blive lavet om på i år, da Viborg efter en 3-1-sejr søndag over de direkte konkurrenter Randers nu har seks point ned til fjerdepladsen med fem runder tilbage, og det er cheftræner Jacob Friis meget tilfreds med.

– Det var et kæmpe skridt i den rigtige retning mod en direkte modstander i medaljekampen, så det er rigtig rart, at vi endte med at vinde kampen.

– Som strukturen er, så var det en sekspointkamp, og det er der mange af kampene, der er, siger Jacob Friis.

Viborg har hele sæsonen talt om at tage én kamp ad gangen, og det vil holdet fortsætte med, selv om det begynder at spidse til, forsikrer Jacob Friis.

– Jeg ved godt, at det er en kliché, men lige nu er det virkelig vigtigt at tage én kamp ad gangen, og det er den måde, vi arbejder på i Viborg, siger cheftræneren.

Viborgs anfører Jeppe Grønning forsikrer ligeledes, at holdet ikke tager noget for givet trods en favorabel position på et sent stadie af sæsonen.

– Det handler om at få så mange point som muligt, og så må vi se, hvor det efterlader os. Vi tager ikke noget for givet.

– Vi kigger som udgangspunkt hverken op eller ned, for vi kigger kun på os selv. Der er slet ikke noget, der er afgjort endnu.

– Men det er selvfølgelig godt at vinde for tiden, særligt fordi Randers er en direkte konkurrent. Og det er noget sjovere at være os i dag end Randers, det er der ikke nogen tvivl om, siger Grønning.

Viborg har seks point ned til AGF og Randers på fjerde- og femtepladsen. Derudover har klubben kun ét point op til FC Nordsjælland og tre point op til FC København på Superligaens to øverste placeringer.

FCN og AGF mødes søndag aften.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

På vej til storklub?