Vil Daramy blive i FCK? Her er hans svar

Mohamed Daramy skal efter planen tilbage til AFC Ajax efter denne sæson.



Mohamed Daramy spiller i øjeblikket på lånt tid i FC København, der har lejet ham for resten af sæsonen i AFC Ajax, og det ligner ikke umiddelbart, at han er at finde i klubben efter sommerpausen.

For Mohamed Daramy går stadig med en drøm om at slå igennem i den hollandske topklub, hvor han havde så vanskelig en første sæson. Derfor ligner det ikke, at FCK kan forlænge lejeaftalen. 

– Lige nu skal jeg jo bare tilbage. Det er klart, at nu fokuserer jeg bare på at være her, og så må man se, hvad der sker. Jeg skal bare tilbage og klø på.

– Det eneste, jeg ved, er, at jeg skal tilbage, og det er klart, at det glæder mig da også, at jeg kan komme tilbage og vise, at man godt kan slå til. Det er i hvert fald planen, siger Daramy til Tipsbladet og den fremmødte presse ved fredagens træning.

Kan du se dig selv tage et år mere i FC København, hvis det er det, du og Ajax føler er den bedste beslutning? 

– Jeg ved det ikke. Det er ikke fordi, at jeg har sådan en plan som det lige nu. Jeg fokuserer ikke så meget på det. Jeg tager en ting af gangen, og så må man se, hvad der sker. Det går jo hurtigt i fodbold. Jeg har jo sagt før, at jeg ikke kom tilbage, og så kom jeg tilbage på leje. 

Er drømmen stadig at få det her store gennembrud i Ajax? 

– Ja, bestemt. Det er også en af grundene til, at jeg tog derover. Der er hård konkurrence her. Det er fedt, og det er sådan, det skal være, fortæller Mohamed Daramy. 

Han åbner yderligere op for, at han holder dialogen med den hollandske storklub, mens han er i Danmark. Parterne taler ikke sammen hver dag, og sidst de talte sammen var i januar.

Mohamed Daramy blev hentet til Ajax for mange penge tilbage i sommeren 2021, men hans første år i hollandsk fodbold var ikke noget at råbe hurra for. Han holder dog fast i, at det var det rigtige tidspunkt, at han skiftede til klubben

Tog længere tid end forventet
Der var store forventninger til Mohamed Daramy i efteråret, men der var langt mellem de absolutte toppræstationer. En toppræstation leverede Mohamed Daramy til gengæld i forårspremieren mod Silkeborg, hvor han kom på måltavlen i 3-0-sejren.

Her viste han det, som man husker ham for, fra dengang han brød igennem i FCK og skiftede til Ajax. Et lynhurtigt antrit,  en enorm spillelyst og en knastør afslutning. 

Mohamed Daramy mener også selv, at han nu er tæt på det niveau, som han viste fra netop dengang, men at han stadig har et niveau han putte på. Han erkender også, at det tog længere tid for ham at komme i gang i efteråret, end han havde regnet med.

– Jeg føler, at jeg er ved at være der, hvis jeg ikke allerede er der. Men det er klart, at det er altid ting, man kan bygge på.

– Jeg var ikke helt i form, da jeg kom. Jeg kunne godt spille fodbold, men det er klart, at formen var der ikke helt, og det tog længere tid end forventet. Og så var vi også i en dårlig periode, og vi spillede heller ikke så godt.

– Det var lidt svært, men efter tingene blev ændret, så kom jeg også lidt længere med formen, og der skulle jeg bruge mere tid. Ja, det er, hvad det er. Sådan er fodbold nogle gange, forklarer Mohamed Daramy. 

Han er sikker på, at han bygger yderligere på, når FC København søndag møder AaB hjemme i Parken. Her ligger det i luften, at Daramy kommer til at udgøre FC Københavns venstreside med backen Christian Sørensen bag sig. 





Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby taber til MLS-hold

Henter Kamil Wilczek

AaB-angriber på vej til Serie A

– Han leder efter et sted at eksplodere

FC København-spiller til lægetjek i dag 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Transferudmelding fra Vallys

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Gravesen med vild Neestrup-melding

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Storklub har taget kontakt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Choktransfer på vej? 

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Dansk toptræner stifter agentfirma

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen