Vil flyve til København for at se FCK-kampe

Kroppen har sat en stopper for Davit Khocholavas spillerkarriere, men georgieren forventer alligevel at være på plads til rigtig mange af FC Københavns kampe i fremtiden.



PARKEN (Tipsbladet): Efter et langvarigt skadesforløb har Davit Khocholava været nødt til at stoppe karrieren, og forud for søndagens 3-2-sejr over AGF blev den georgiske forsvarsspiller så hyldet i Parken. 

Og det var en meget emotionel dag for Davit Khocholava, der så hele kampen på stemningstribunen Sektion 12. Efter slutfløjtet, da den tidligere FC København-profil mødte pressen, blev Khocholava spurgt til sit nære forhold til klubbens fans. 

– Jeg er selv fan. Jeg joker ikke, når jeg kalder mig selv et Sektion 12-medlem. Jeg elsker fansene, jeg elsker klubben og jeg elsker det her stadion, lød det fra Khocholava, der også fik muligheden for at crowdsurfe. 

– Jeg blev virkelig overrasket over det, for at være ærlig. Det var sjovt, men jeg sagde også til dem: ‘I skal ikke løfte så mange kilo, I får ondt i ryggen i morgen’. For som spiller var jeg tung, og nu er jeg endnu tungere. Men det var virkelig sjovt!

Georgieren blev herefter spurgt, hvorfor FC København er endt med at betyde så meget for ham. 

– Det er der så mange forskellige grunde til. Når en klub gerne vil købe dig i to eller to-et-halvt år, hvor man har de her konstante forhandlinger, så begynder den klub faktisk at betyde noget for dig. I fodbold er det normalt sådan, at hvis man ikke kommer af sted i det ene transfervindue, så er der ingen, der tænker på dig bagefter. Men når du kan mærke, at FCK i flere år så gerne ville købe dig, så begynder du at følge klubben og lære mere om byen og om Sektion 12.

– Og et år efter de første forhandlinger havde jeg det bare sådan, at jeg ønskede at komme hertil. Og når der så kom en mulighed for at komme væk fra Shakhtar, var jeg mere end glad, og i min første samtale med min hustru efter min første kamp sagde jeg: ‘Uanset hvilke muligheder, der kommer, så bliver vi bare her, indtil det er slut’. Enden kom bare lidt tidligt, lød det fra en tydeligt emotionel, men smilende Davit Khocholava. 

Håber på FCK-fremtid
Den nu tidligere forsvarsspiller blev også spurgt til, hvordan han har det med, at karrieren nu er forbi. 

– Det har jeg det dårligt med, fordi jeg ved, at jeg kunne gøre mere for klubben, hvis mit helbred var en smule bedre. Men samtidig føler jeg mig en smule lettet, for det seneste halvandet år har været smerte, indsprøjtninger, piller og en kamp for at komme tilbage, selvom man faktisk ikke kunne gå ordentligt. For at være helt ærlig ved jeg faktisk ikke, hvordan jeg har det, lød det fra Khocholava. 

Afslutningsvist blev Davit Khocholava spurgt til, hvordan fremtidsplanerne ser ud for ham og hans familie. 

– Vi tager væk snart, men jeg er ret sikker på, at jeg bare kommer til at flyve ind til kampene, hvis jeg ikke kommer til at bo her. Især til derby-kampene, lød svaret fra Khocholava, der også håber, at han kan blive en del af FC København i fremtiden. 

– Jeg håber virkelig, at jeg i løbet af den nærmeste fremtid kan blive en del af FCK. Jeg vil gøre mit bedste for at komme tilbage for at færdiggøre det arbejde, jeg ikke kunne færdiggøre som spiller, i en anden rolle.

Davit Khocholava nåede at spille 62 kampe i FC København-trøjen efter skiftet fra Shakhtar Donetsk i 2021. 





Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’


Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Frank mødt af massive buh-råb

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Vejle-træner: Det møder FCK trods alt ikke her

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

AGF – Sønderjyske

Randers FC – FC Midtjylland

Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Arbejder på køb af William Osula

Voldsomme rygter i udlandet

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Fantastisk for Danmark: Han er klar igen

Vejle Boldklub – FC København

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Schjelderup har delt ulovlig video: Jeg får en dom

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Dansk dommer får ros stor ros

To direktører færdige i Superliga-klub

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

FC Fredericia – Viborg FF

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Stor Brøndby-stjerne skadet

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

– Fuldstændig svigtet

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Landstræner hylder OB-komet

Søvndyssende søndag i Stuttgart

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!