Den australske klub Brisbane Roar har meldt AGF til FIFA. Det skriver det australske medie The World Game, og AGF bekræfter over for tipsbladet.dk, at der er en sag kørende i det internationale fodboldforbund.
Hovedpersonen i striden er Zach Duncan, som AGF hentede til Danmark for et år siden fra netop Brisbane Roar.
Den australske klub mener, at klubben er berettiget til et beløb svarende til halvanden million danske kroner i træningskompensation for Zach Duncan, men det er AGF lodret uenig i.
Brisbane Roar havde været garanteret træningskompensation, hvis klubben havde Zach Duncan tilknyttet på en professionel kontrakt, men det var ikke tilfældet. Klubben havde ifølge The World Game til hensigt at indgå en sådan aftale med den nu 20-årige midtbanespiller, men fik det aldrig gjort, og det er AGF’s argument i sagen.
Læs også:Tidligere Superliga-back udvist igen: Slår svensk rekord
I Brisbane Roar føler man imidlertid, at man har en god sag.
– Vores advokater har arbejdet på sagen i en længere periode. Vi afventer dommen fra FIFA, siger David Pourre, der er administrerende direktør i klubben, til det australske medie.
Fik 1.000 kroner om måneden
At Zach Duncan på ingen måde var tilknyttet Brisbane Roar på en professionel kontrakt afspejler hans løn i perioden.
AGF-spillerens far, Trevor, fortæller, at Zach Duncan havde en ungdomskontrakt i Brisbane Roar til lige over 1.000 danske kroner om måneden. Derfor arbejdede Zach Duncan også en del ved siden af fodbolden. AGF-spillerens far, der er elektriker, beretter også, at han tog en masse overarbejde i den periode, så han kunne give sønnike 6.000 kroner om måneden at overleve for.
Læs også:Tyrkisk klub takker nej til gratis Dame N’Doye
Derfor lægger han heller ikke skjul på, at han er på AGF’s side i sagen.
– Disse ungdomskontrakter er hård kost for de unge mennesker. Jeg er bekendt med Brisbanes indberetning til FIFA, og min eneste tanke er; “hvordan kan de spørge?”. Havde det ikke været for familiens opbakning og økonomiske støtte, var han aldrig blevet fodboldspiller. Hvis ligaklubberne vil have træningskompensation, bør de sørge for, at alt er gratis, og de bør hjælpe med et sted at bo, siger AGF-spillerens far og fastslår:
– Zach forlod helt simpelt Brisbane Roar, da hans ungdomskontrakt udløb.
AGF bekræfter som tidligere nævnt over for tipsbladet.dk, at sagen lige nu ligger hos FIFA, men den århusianske Superliga-klub har ikke yderligere kommentarer på nuværende tidspunkt.
Zach Duncan spillede 15 Superliga-kampe for AGF i sin første sæson i Danmark. Han døjer i øjeblikket med en alvorlig skade og kommer næppe i aktion mere i 2020.
Læs også:Andreas Granqvist raser mod modstander efter Helsingborg-nederlag
Læs også:Leder: I en kriseramt Superliga kommer salg før køb
Læs også:Jores Okore forlænger kontrakten med AaB
LIVE
TransferLIVE: Vil hente Bodø/Glimt-dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Gang i den i anden havleg i Firenze
STORT INTERVIEW
Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen
NYHEDER
Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
OPTAKT
Viborg FF – AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Kan få lyndebut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden
MEDIE
FC København vil hente tidligere stjerne
NYHEDER
TV 2-eksperter: De vinder Superligaen
NYHEDER
Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag
EKSPERT
Køb ham, FCK!
MEDIE
Dansker i rekordtransfer
INTERVIEW
Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange
MEDIE
Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner
EKSKLUSIVT
FC København tæt på Abubaker Walusimbi
AVIS
Michael Carrick med klart signal til Chido Obi
NYHEDER
‘Ukollegialt FCM – I er for rige til det!’
Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger
NYHEDER
Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B
NYHEDER
FC Nordsjælland smadrer Valur
TOPNYHED
Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt
MEDIE
Tre storklubber jagter Bruno Fernandes
TRANSFER
Dansk stopper skifter til Atalanta
TOPNYHED
Farzam: De er dark horse til mesterskabet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig om Thapelo Maseko
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Vaklende FC Midtjylland spiller sig videre
TIPSBLADETS DOM
