FC Midtjyllands Gustav Isaksen ser i skrivende stund ud til at blive topscorer i Superligaen i denne sæson. Det sker med 18 scoringer, hvor nærmeste forfølger på listen er AGF's Patrick Mortensen med 16 kasser.
Forinden havde der været nævnt meget om, at Isaksen havde scoret en del i kvalifikationsspillet, men den vogn vil AGF'eren ikke hoppe med på. Det fortæller han i et interview med Discovery+.
– Vi må bare give cadeau til Gustav. Han har gjort det fantastisk, og han er alle sine mål værdig. Jeg ved, at der er blevet skrevet en masse ting omkring ham, siger han og fortsætter:
– Men det er jo ikke fordi, at man ikke kan spille fodbold i den nedre del, så stor cadeau til ham, lyder det fra Patrick Mortensen.
Men det kunne være sjovt for ham, hvis han hev fire mål op, medgiver han, så han kunne tage prisen selv på sidstedagen af Superligaens slutspil.
Tidligerer har Gustav Isaksen selv reageret i en Ritzau-artikel på en udtalelse fra FCK-cheftræner Jacob Neestrup, som handlede om, at Claesson på det tidspunkt var mere værdig til topscorertitlen, fordi han ikke scorede mål på straffespark.
– Jeg lavede ni mål, inden Superligaen blev delt over. Jeg har fortjent at vinde topscorerprisen lige så meget som alle andre, ellers måtte de kalde titlen noget andet. Det er ikke rigtig mit problem. Om du scorer målene på straffespark eller mod de nederste seks, skal vores hold bruge målene lige så meget, som FCK skal bruge målene, lød det dengang var Isaksen.
Mål i den kommende playoff-kamp om Conference League tæller ikke med i topscorer-ræset.
Isaksen fik da også spillet sin rolle, da pladsen endeligt blev afgjort for deres vedkommende mod OB. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: FCM siger farvel til to profiler
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Så er det officielt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
OPTAKT
FC København – Randers FC
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Froholdt med vild hæder i Portugal
Fortsætter vild målform
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama