FC Midtjyllands Gustav Isaksen ser i skrivende stund ud til at blive topscorer i Superligaen i denne sæson. Det sker med 18 scoringer, hvor nærmeste forfølger på listen er AGF's Patrick Mortensen med 16 kasser.
Forinden havde der været nævnt meget om, at Isaksen havde scoret en del i kvalifikationsspillet, men den vogn vil AGF'eren ikke hoppe med på. Det fortæller han i et interview med Discovery+.
– Vi må bare give cadeau til Gustav. Han har gjort det fantastisk, og han er alle sine mål værdig. Jeg ved, at der er blevet skrevet en masse ting omkring ham, siger han og fortsætter:
– Men det er jo ikke fordi, at man ikke kan spille fodbold i den nedre del, så stor cadeau til ham, lyder det fra Patrick Mortensen.
Men det kunne være sjovt for ham, hvis han hev fire mål op, medgiver han, så han kunne tage prisen selv på sidstedagen af Superligaens slutspil.
Tidligerer har Gustav Isaksen selv reageret i en Ritzau-artikel på en udtalelse fra FCK-cheftræner Jacob Neestrup, som handlede om, at Claesson på det tidspunkt var mere værdig til topscorertitlen, fordi han ikke scorede mål på straffespark.
– Jeg lavede ni mål, inden Superligaen blev delt over. Jeg har fortjent at vinde topscorerprisen lige så meget som alle andre, ellers måtte de kalde titlen noget andet. Det er ikke rigtig mit problem. Om du scorer målene på straffespark eller mod de nederste seks, skal vores hold bruge målene lige så meget, som FCK skal bruge målene, lød det dengang var Isaksen.
Mål i den kommende playoff-kamp om Conference League tæller ikke med i topscorer-ræset.
Isaksen fik da også spillet sin rolle, da pladsen endeligt blev afgjort for deres vedkommende mod OB. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
OPTAKT