FC Midtjyllands Gustav Isaksen ser i skrivende stund ud til at blive topscorer i Superligaen i denne sæson. Det sker med 18 scoringer, hvor nærmeste forfølger på listen er AGF's Patrick Mortensen med 16 kasser.
Forinden havde der været nævnt meget om, at Isaksen havde scoret en del i kvalifikationsspillet, men den vogn vil AGF'eren ikke hoppe med på. Det fortæller han i et interview med Discovery+.
– Vi må bare give cadeau til Gustav. Han har gjort det fantastisk, og han er alle sine mål værdig. Jeg ved, at der er blevet skrevet en masse ting omkring ham, siger han og fortsætter:
– Men det er jo ikke fordi, at man ikke kan spille fodbold i den nedre del, så stor cadeau til ham, lyder det fra Patrick Mortensen.
Men det kunne være sjovt for ham, hvis han hev fire mål op, medgiver han, så han kunne tage prisen selv på sidstedagen af Superligaens slutspil.
Tidligerer har Gustav Isaksen selv reageret i en Ritzau-artikel på en udtalelse fra FCK-cheftræner Jacob Neestrup, som handlede om, at Claesson på det tidspunkt var mere værdig til topscorertitlen, fordi han ikke scorede mål på straffespark.
– Jeg lavede ni mål, inden Superligaen blev delt over. Jeg har fortjent at vinde topscorerprisen lige så meget som alle andre, ellers måtte de kalde titlen noget andet. Det er ikke rigtig mit problem. Om du scorer målene på straffespark eller mod de nederste seks, skal vores hold bruge målene lige så meget, som FCK skal bruge målene, lød det dengang var Isaksen.
Mål i den kommende playoff-kamp om Conference League tæller ikke med i topscorer-ræset.
Isaksen fik da også spillet sin rolle, da pladsen endeligt blev afgjort for deres vedkommende mod OB. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED