VIBORG (Tipsbladet): Hvordan måler man en fodboldspillers værdi?
For en angriber er mål et oplagt parameter at måle succes på, og dem lavede Anosike Ementa syv af i 2024 i Superligaen og pokalen.
Angriberen giver også Viborg en masse andet med lynafleder og i luftspillet i begge felter, men efteråret var ikke, som Ementa eller VFF’s trænere og ledelse havde håbet.
To scoringer i ligaen, en enkelt i 6-0-sejren over Brabrand og mange pladser på bænken i konkurrencen med Renato Júnior var slet ikke målsætningen.
Og det skal der rettes op på nu.
– Det er altid godt at starte på et nyt år og starte på en frisk, efter man har haft ferie til at koble af og lave nogle andre ting, samtidig med at jeg holdt mig i gang fysisk, så jeg var klar nu her. Det er dejligt at være i gang igen, og heldigvis fik jeg sluttet ok af i efterårssæsonen. Jeg synes, det er rart at få ryddet pladen, starte op og forhåbentlig kunne gøre det her til mit forår, siger Anosike Ementa til Tipsbladet.
Angriberen er slet ikke enig i, han skulle have været indskifter i 12 ud af 17 ligakampe i efteråret, men det skal han først og fremmest selv ændre.
– Jeg har lært meget af det. Jeg kom fra AaB, hvor jeg heller ikke spillede så meget, men det var fra en lidt anden situation. Så den her gang har jeg lært meget. Jeg mener, at jeg trænede til at skulle spille, men det lærte mig noget om, at man ikke altid får, som man fortjener. Og at man ikke bare skal lægge sig ned, men at der er nogle andre ting, jeg så kan rykke på, siger Anosike Ementa, der vil have kæmpet sig ind i opstillingen så snart som muligt.

– Forhåbentlig er jeg lidt mere inde på banen og vil gøre alt, jeg kan, for at der bliver kigget min vej. Der er nogle ting, der skal til, for at det kan blive mit år. Det kommer nok ikke ude fra bænken. Så jeg håber, at jeg kan gøre mine ting og selvfølgelig levere det arbejde, der skal til, for at jeg fortjener at spille, og at der bliver kigget min vej. Så er jeg sikker på, at det bliver godt.
Aftalen i Viborg løber til sommeren 2026, og man behøver ikke den store transfermarkeds-eksamen for at regne ud, at Viborgs bedste chance for at tjene gode penge på angriberen er til sommer, hvis ikke parterne forlænger samarbejdet.
Og Ementa har også været tydelig omkring lysten til en dag at prøve en klub i udlandet, og det bliver meget lettere, hvis foråret bliver godt på banen.
– Det er langt federe at slutte godt af, for man vil jo altid gerne slutte godt af at komme videre på en fed måde, i stedet for at man kommer videre, fordi det ikke har fungeret, siger Anosike Ementa.
De næste dage byder på flere fysiske tests, flere kilometer i benene, en træningskamp på lørdag mod eksklubben AaB, og et forventningspres, der ikke bliver mindre her i 2025 med Viborg fem point fra Top 6 og en udtalt ambition om så snart som muligt at komme med i toppen igen.
– Jeg ved godt, det er svært, men det er selvfølgelig noget, vi sigter efter. Det starter med rigtig hårdt arbejde nu her i den her preseason, og så har vi Brøndby, som bliver en kamp, der kan være meget afgørende. Det bliver svært, men vi har troen på det, siger Anosike Ementa
Anosike Ementa spillede som ungdomsspiller i FC Helsingør, hvor han kom på førsteholdet og i 2021 skiftede til AaB.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Av, FCK! Her er de værst af alle
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Klar besked til danske debutanter
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie