Vild med BIF-stoppers forældre: Han gav den gas

Jacob Rasmussen lagde godt mærke til, at OB-midtbanespilleren Sven Köhler talte om danskerens forældre i et interview til Tipsbladet.



– Han gav den gas, griner Jacob Rasmussen. 

Snakken med den nye Brøndby-stjerne går på det interview, som Tipsbladet bragte med OB-spilleren Sven Köhler tidligere på sommeren. Her sagde Köhler, der har en fælles fortid med Rasmussen fra ungdomsårerne i Schalke 04, at han er vild med Rasmussens forældre. 

De to boede nemlig sammen på et internat i Schalke, og her kom Rasmussens forældre jævnligt på besøg. Nu er begge spillere tilbage i Danmark, og Jacob Rasmussen siger til Tipsbladet, at Köhler har fået et tilbud om at spise aftensmad hos hr. og fru. Rasmussen i Odense.

– Vi havde et rigtig fint forhold ham og jeg.

– Det er meget sjovt, at han ender i Odense, hvor jeg kommer fra. Jeg tror, at han har et stående tilbud om, at han kan komme ud og spise hos mine forældre. Nu må vi se, om han tager imod det. 

– Jeg ved ikke, om han har besøgt dem endnu. Jeg ved, at min far har været ude og se noget træning, hvor de har stået og snakket lidt efter, men jeg tror, det er blevet ved det. Han er nok en travl mand. Han er lige flyttet til udlandet, han får en masse besøg, har en masse træning og skal have lavet bankkontier, forsikringer og så videre. Jeg tror også, at når han så endelig har fri, at det måske er meget fint at ligge derhjemme og slappe af. Så må han tage det tilbud op en anden dag, siger Rasmussen.

Det er tydeligt at mærke, at Jacob Rasmussen synes, at det er hyggeligt at tale om sin gamle holdkammerat fra tiden i Tyskland. De to tidligere Schalke-talenter fik da også hilst på hinanden, da Brøndby tog imod OB allerede i anden spillerunde. 

– Vi har haft kontakt. Efter kampen mod OB stod vi og fik en snak på en 20-30 minutter. Det er det fede ved fodbold. Det er en lille verden, at man kan se nogle for næsten ti år siden, og så popper de op i ens liv igen. Så det var sjovt at se ham og hilse på der.

Her kunne Sven Köhler smile mest, for OB endte med at vinde kampen 2-1 på et mål i de sidste sekunder af Bashkim Kadrii. Jacob Rasmussen tilbragte hele kampen på bænken, da han lige skulle blive helt fit, før han blev smidt i kamp. 







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

West Ham – Arsenal

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Liverpool – Chelsea

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..