Vild med BIF-stoppers forældre: Han gav den gas

Jacob Rasmussen lagde godt mærke til, at OB-midtbanespilleren Sven Köhler talte om danskerens forældre i et interview til Tipsbladet.



– Han gav den gas, griner Jacob Rasmussen. 

Snakken med den nye Brøndby-stjerne går på det interview, som Tipsbladet bragte med OB-spilleren Sven Köhler tidligere på sommeren. Her sagde Köhler, der har en fælles fortid med Rasmussen fra ungdomsårerne i Schalke 04, at han er vild med Rasmussens forældre. 

De to boede nemlig sammen på et internat i Schalke, og her kom Rasmussens forældre jævnligt på besøg. Nu er begge spillere tilbage i Danmark, og Jacob Rasmussen siger til Tipsbladet, at Köhler har fået et tilbud om at spise aftensmad hos hr. og fru. Rasmussen i Odense.

– Vi havde et rigtig fint forhold ham og jeg.

– Det er meget sjovt, at han ender i Odense, hvor jeg kommer fra. Jeg tror, at han har et stående tilbud om, at han kan komme ud og spise hos mine forældre. Nu må vi se, om han tager imod det. 

– Jeg ved ikke, om han har besøgt dem endnu. Jeg ved, at min far har været ude og se noget træning, hvor de har stået og snakket lidt efter, men jeg tror, det er blevet ved det. Han er nok en travl mand. Han er lige flyttet til udlandet, han får en masse besøg, har en masse træning og skal have lavet bankkontier, forsikringer og så videre. Jeg tror også, at når han så endelig har fri, at det måske er meget fint at ligge derhjemme og slappe af. Så må han tage det tilbud op en anden dag, siger Rasmussen.

Det er tydeligt at mærke, at Jacob Rasmussen synes, at det er hyggeligt at tale om sin gamle holdkammerat fra tiden i Tyskland. De to tidligere Schalke-talenter fik da også hilst på hinanden, da Brøndby tog imod OB allerede i anden spillerunde. 

– Vi har haft kontakt. Efter kampen mod OB stod vi og fik en snak på en 20-30 minutter. Det er det fede ved fodbold. Det er en lille verden, at man kan se nogle for næsten ti år siden, og så popper de op i ens liv igen. Så det var sjovt at se ham og hilse på der.

Her kunne Sven Köhler smile mest, for OB endte med at vinde kampen 2-1 på et mål i de sidste sekunder af Bashkim Kadrii. Jacob Rasmussen tilbragte hele kampen på bænken, da han lige skulle blive helt fit, før han blev smidt i kamp. 





TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Vil ikke juble i Parken

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio