Vild med Superliga-profil: Få ham købt!

Peter Sørensen og Per Frimann er meget begejstrede for Mohammed Fuseini.



Med ikke mindre end seks mål i de seneste tre kampe er Mohammed Fuseini, der blev hentet til Randers på en lejeaftale i vinter, for alvor begyndt at blomstre.

Søndag kom han også på tavlen i 2-1-sejren over Vejle, og Peter Sørensen er imponeret over, hvor god en handel kronjyderne har lavet. Det siger han i Onside.

– Det er lige før, jeg vil sige, den har været udslagsgivende. Det mener jeg faktisk, for jeg synes ikke, Randers har været særligt gode indtil for nyligt. Men Fuseini er kommet og har givet noget rigtig godt til Randers – fremfor alt med sin fart, sine dybdeløb. 

– Det var vanskeligt i dag mod Vejle, fordi de typisk står så lavt, og så havde de i øvrigt et øje på ham hele tiden. Raul Albentosa går hårdt op i ryggen på ham. Så han havde en vanskelig dag, men alligevel er det faktisk ham, der er udslagsgivende.

Per Frimann er enig med Sørensen og mener, at Randers har lavet et scoop ved at leje Fuseini i Sturm Graz.

– Ja, det synes jeg. Det er godt set. Jeg har kommenteret en enkelt kamp med Randers, hvor de møder FC Midtjylland, og hvor han har masser af chancer og dårlige afslutninger, men nogle gange må man også bare sige, at hvis man kommer til de her afslutninger og løber sig fri på en i øvrigt helt umulig bane, er der krummer i ham.

– Nu viser han det virkelig, så jeg synes, de skal få ham købt, hvis det overhovedet er muligt, og så skal vi se ham noget mere i Superligaen. 

Sturm Graz har papir på Mohammed Fuseini indtil sommeren 2026, men Randers har en købsoption i aftalen med ghaneseren.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sprudler i MLS



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Han er færdig i Brøndby

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i