Med ikke mindre end seks mål i de seneste tre kampe er Mohammed Fuseini, der blev hentet til Randers på en lejeaftale i vinter, for alvor begyndt at blomstre.
Søndag kom han også på tavlen i 2-1-sejren over Vejle, og Peter Sørensen er imponeret over, hvor god en handel kronjyderne har lavet. Det siger han i Onside.
– Det er lige før, jeg vil sige, den har været udslagsgivende. Det mener jeg faktisk, for jeg synes ikke, Randers har været særligt gode indtil for nyligt. Men Fuseini er kommet og har givet noget rigtig godt til Randers – fremfor alt med sin fart, sine dybdeløb.
– Det var vanskeligt i dag mod Vejle, fordi de typisk står så lavt, og så havde de i øvrigt et øje på ham hele tiden. Raul Albentosa går hårdt op i ryggen på ham. Så han havde en vanskelig dag, men alligevel er det faktisk ham, der er udslagsgivende.
Per Frimann er enig med Sørensen og mener, at Randers har lavet et scoop ved at leje Fuseini i Sturm Graz.
– Ja, det synes jeg. Det er godt set. Jeg har kommenteret en enkelt kamp med Randers, hvor de møder FC Midtjylland, og hvor han har masser af chancer og dårlige afslutninger, men nogle gange må man også bare sige, at hvis man kommer til de her afslutninger og løber sig fri på en i øvrigt helt umulig bane, er der krummer i ham.
– Nu viser han det virkelig, så jeg synes, de skal få ham købt, hvis det overhovedet er muligt, og så skal vi se ham noget mere i Superligaen.
Sturm Graz har papir på Mohammed Fuseini indtil sommeren 2026, men Randers har en købsoption i aftalen med ghaneseren.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW