Vild statistik: AGF-stjerne i eksklusivt selskab

Patrick Mortensen er ved at slutte sig til en snæver kreds af Superliga-topscorere, efter han senest scorede hattrick i AGF's forårspremiere mod Sønderjyske.



Patrick Mortensen og AGF forlængede for nylig samarbejdet, så angriberen og den århusianske Superliga-klub nu har papir på hinanden indtil 30. juni 2026.

Det fulgte efter måneders spekulationer om fremtiden, og få dage efter forlængelsen fejrede angriberen den nye kontrakt med et hattrick mod Sønderjyske, som han ikke overraskende var ekstremt stolt over (læs mere her).

Patrick Mortensen bevægede sig med hattricket op på førstepladsen på Superliga-topscorerlisten, og AGF-cheftræner Uwe Rösler kaldte efter kampen Mortensen for Superligaens bedste boksangriber.

Den tyske træner har ikke lagt skjul på, at han sætter meget stor pris på sin anfører og målmager, og det er også noget af et selskab, ‘Paddy’ er ved at slutte sig til.

Kun to scoringer mangler Patrick Mortensen, før han som den niende angriber slutter sig til ‘Klub 100’ i Superligaen over spillere, der har scoret et trecifret antal mål i rækken.

Mortensens præstation bliver ikke mindre imponerende af, at 88 af de 98 Superliga-mål er scoret for AGF, som angriberen skiftede til i begyndelsen af 2019, et halvt år før hans 30 års fødselsdag.

Selv tager angriberen muligheden for at blive topscorer og den eksklusive Klub 100 med ophøjet ro.

- Det er noget, jeg absolut intet fokus har på. Det rykker fint, og det kommer, hvis det kommer. Og det tror jeg da, at det gør på et tidspunkt, siger Patrick Mortensen.

Angriberen spillet søndagens kamp mod Sønderjyske sammen med Youssouph Badji i stedet for de seneste par års angrebsmakker Tobias Bech.

Foto: Alamy

AGF har også Mathias Sauer, der kan spille fremme, mens Mikkel Duelund og Tobias Bach om nødvendigt også kan spille en art hængende og bevægelig forward bag en rendyrket angriber.

Patrick Mortensen scorede sine ti første Superliga-mål for Lyngby tilbage fra 2010 til 2012 og har scoret flittigt i 1. Division for Lyngby og i bedste række i Norge i en række succesrige sæsoner for Sarpsborg.

Listens mest scorende spiller Morten 'Duncan' Rasmussen spillede størstedelen af karrieren i Superligaen og kom også på tavlen i korte ophold i Tyskland, Skotland, Tyrkiet, Polen og Cypern. Han er i dag assistenttræner for FC Midtjylland.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chelsea med historiens største PL-underskud

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Tottenham præsenterer ny træner

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Tullberg revser medier og roser Neestrup

En historisk katastrofe for Danmark

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Kæmpe stjerne besøger København



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stor profil glad for Brøndby

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’