Vild statistik: AGF-stjerne i eksklusivt selskab

Patrick Mortensen er ved at slutte sig til en snæver kreds af Superliga-topscorere, efter han senest scorede hattrick i AGF's forårspremiere mod Sønderjyske.



Patrick Mortensen og AGF forlængede for nylig samarbejdet, så angriberen og den århusianske Superliga-klub nu har papir på hinanden indtil 30. juni 2026.

Det fulgte efter måneders spekulationer om fremtiden, og få dage efter forlængelsen fejrede angriberen den nye kontrakt med et hattrick mod Sønderjyske, som han ikke overraskende var ekstremt stolt over (læs mere her).

Patrick Mortensen bevægede sig med hattricket op på førstepladsen på Superliga-topscorerlisten, og AGF-cheftræner Uwe Rösler kaldte efter kampen Mortensen for Superligaens bedste boksangriber.

Den tyske træner har ikke lagt skjul på, at han sætter meget stor pris på sin anfører og målmager, og det er også noget af et selskab, ‘Paddy’ er ved at slutte sig til.

Kun to scoringer mangler Patrick Mortensen, før han som den niende angriber slutter sig til ‘Klub 100’ i Superligaen over spillere, der har scoret et trecifret antal mål i rækken.

Mortensens præstation bliver ikke mindre imponerende af, at 88 af de 98 Superliga-mål er scoret for AGF, som angriberen skiftede til i begyndelsen af 2019, et halvt år før hans 30 års fødselsdag.

Selv tager angriberen muligheden for at blive topscorer og den eksklusive Klub 100 med ophøjet ro.

- Det er noget, jeg absolut intet fokus har på. Det rykker fint, og det kommer, hvis det kommer. Og det tror jeg da, at det gør på et tidspunkt, siger Patrick Mortensen.

Angriberen spillet søndagens kamp mod Sønderjyske sammen med Youssouph Badji i stedet for de seneste par års angrebsmakker Tobias Bech.

Foto: Alamy

AGF har også Mathias Sauer, der kan spille fremme, mens Mikkel Duelund og Tobias Bach om nødvendigt også kan spille en art hængende og bevægelig forward bag en rendyrket angriber.

Patrick Mortensen scorede sine ti første Superliga-mål for Lyngby tilbage fra 2010 til 2012 og har scoret flittigt i 1. Division for Lyngby og i bedste række i Norge i en række succesrige sæsoner for Sarpsborg.

Listens mest scorende spiller Morten 'Duncan' Rasmussen spillede størstedelen af karrieren i Superligaen og kom også på tavlen i korte ophold i Tyskland, Skotland, Tyrkiet, Polen og Cypern. Han er i dag assistenttræner for FC Midtjylland.



Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Går langt ned i løn

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Bach Bak i svime over Uhre

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mohamed Daramy vender tilbage

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Dansk bomber med vildt mål i England

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Gigantisk nedslagtning

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Arsenal ansætter dansk toptræner