Patrick Mortensen og AGF forlængede for nylig samarbejdet, så angriberen og den århusianske Superliga-klub nu har papir på hinanden indtil 30. juni 2026.
Det fulgte efter måneders spekulationer om fremtiden, og få dage efter forlængelsen fejrede angriberen den nye kontrakt med et hattrick mod Sønderjyske, som han ikke overraskende var ekstremt stolt over (læs mere her).
Patrick Mortensen bevægede sig med hattricket op på førstepladsen på Superliga-topscorerlisten, og AGF-cheftræner Uwe Rösler kaldte efter kampen Mortensen for Superligaens bedste boksangriber.
Den tyske træner har ikke lagt skjul på, at han sætter meget stor pris på sin anfører og målmager, og det er også noget af et selskab, ‘Paddy’ er ved at slutte sig til.
Kun to scoringer mangler Patrick Mortensen, før han som den niende angriber slutter sig til ‘Klub 100’ i Superligaen over spillere, der har scoret et trecifret antal mål i rækken.
Mortensens præstation bliver ikke mindre imponerende af, at 88 af de 98 Superliga-mål er scoret for AGF, som angriberen skiftede til i begyndelsen af 2019, et halvt år før hans 30 års fødselsdag.
Selv tager angriberen muligheden for at blive topscorer og den eksklusive Klub 100 med ophøjet ro.
- Det er noget, jeg absolut intet fokus har på. Det rykker fint, og det kommer, hvis det kommer. Og det tror jeg da, at det gør på et tidspunkt, siger Patrick Mortensen.
Angriberen spillet søndagens kamp mod Sønderjyske sammen med Youssouph Badji i stedet for de seneste par års angrebsmakker Tobias Bech.

AGF har også Mathias Sauer, der kan spille fremme, mens Mikkel Duelund og Tobias Bach om nødvendigt også kan spille en art hængende og bevægelig forward bag en rendyrket angriber.
Patrick Mortensen scorede sine ti første Superliga-mål for Lyngby tilbage fra 2010 til 2012 og har scoret flittigt i 1. Division for Lyngby og i bedste række i Norge i en række succesrige sæsoner for Sarpsborg.
Listens mest scorende spiller Morten 'Duncan' Rasmussen spillede størstedelen af karrieren i Superligaen og kom også på tavlen i korte ophold i Tyskland, Skotland, Tyrkiet, Polen og Cypern. Han er i dag assistenttræner for FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
Messi sætter ord på vildt drama
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
Voldsom kritik
TRANSFER