Brøndbys midtbanespiller Anis Ben Slimane var klar på at tage en slåskamp med FC Basels spillere, efter at schweizerne provokerede Brøndbys fans i torsdagens Conference League-kamp.
Dansk-tuneseren blev selv opildnet af den gode stemning, som Brøndbys fans skabte på lægterne, og han ville tage fansene i forsvar. Det siger han efter Brøndbys 1-0-sejr.
Den intense stemning smittede af på spillerne på banen, der flere gange var i infight med hinanden.
– Når fansene er så vilde, som de var i aften, så har man lige ud sagt bare lyst til at slås. Når vi kan se, at deres spillere begynder at være lidt smarte over for fansene, så vil man gerne lige støtte fansene, siger Slimane.
Han var selv indblandet i et sammenstød med en Basel-spiller, der var ude med riven efter de mange Brøndby-fans. Sammenstødet kostede Slimane en mindre rift.
– Han pegede ud mod fansene og sagde et eller andet, men jeg tror ikke, han havde lyst til, at nogle af dem skulle komme ind på banen.
– Men stemningen giver jo lidt boost, og det gør, at man nogle gange får lyst til at gå lidt over grænsen. Der var fuld smadder på, og jeg var i hvert fald klar til at slås, hvis de ville, siger Slimane.
Det intense opgør endte med en 1-0-sejr til Brøndby, men Brøndby-træner Niels Frederiksen ville gerne have vundet endnu større.
– Jeg ville gerne have haft mere end 1-0. 2-0 kunne have gjort en helvedes stor forskel før det omvendte opgør.
– 1-0 det er ikke nogen stor sejr, men det er trods alt bedre end at spille 0-0. Det gør også, at de er tvunget til at komme frem på banen, og hvis de ikke scorer i starten af kampen, så tikker klokken imod dem, siger Niels Frederiksen.
Brøndby og FC Basel skal mødes i Schweiz torsdag i næste uge, og den samlede vinder skal spille mod enten bulgarske CSKA Sofia eller irske St. Patricks om en plads i Conference League-gruppespillet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Han er VM’s bedste spiller