BIF-spiller blev provokeret: Var klar til at slås

De mange Brøndby-fans skabte en vild stemning, der gav Anis Slimane lyst til at slås med en Basel-spiller.



Brøndbys midtbanespiller Anis Ben Slimane var klar på at tage en slåskamp med FC Basels spillere, efter at schweizerne provokerede Brøndbys fans i torsdagens Conference League-kamp.

Dansk-tuneseren blev selv opildnet af den gode stemning, som Brøndbys fans skabte på lægterne, og han ville tage fansene i forsvar. Det siger han efter Brøndbys 1-0-sejr.

Den intense stemning smittede af på spillerne på banen, der flere gange var i infight med hinanden.

– Når fansene er så vilde, som de var i aften, så har man lige ud sagt bare lyst til at slås. Når vi kan se, at deres spillere begynder at være lidt smarte over for fansene, så vil man gerne lige støtte fansene, siger Slimane.

Han var selv indblandet i et sammenstød med en Basel-spiller, der var ude med riven efter de mange Brøndby-fans. Sammenstødet kostede Slimane en mindre rift.

– Han pegede ud mod fansene og sagde et eller andet, men jeg tror ikke, han havde lyst til, at nogle af dem skulle komme ind på banen.

– Men stemningen giver jo lidt boost, og det gør, at man nogle gange får lyst til at gå lidt over grænsen. Der var fuld smadder på, og jeg var i hvert fald klar til at slås, hvis de ville, siger Slimane.

Det intense opgør endte med en 1-0-sejr til Brøndby, men Brøndby-træner Niels Frederiksen ville gerne have vundet endnu større.

– Jeg ville gerne have haft mere end 1-0. 2-0 kunne have gjort en helvedes stor forskel før det omvendte opgør.

– 1-0 det er ikke nogen stor sejr, men det er trods alt bedre end at spille 0-0. Det gør også, at de er tvunget til at komme frem på banen, og hvis de ikke scorer i starten af kampen, så tikker klokken imod dem, siger Niels Frederiksen.

Brøndby og FC Basel skal mødes i Schweiz torsdag i næste uge, og den samlede vinder skal spille mod enten bulgarske CSKA Sofia eller irske St. Patricks om en plads i Conference League-gruppespillet.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Bekræfter kæmpebud

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende skifte lurer

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Næste sæson skal vi i Europa

Trist: Marios Oikonomou er død

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF