– ‘Benjo’ (Benjamin Tahirovic, red.) har fortalt mig nogle ting, som man har svært ved at tro på. Det har noget at gøre med hans træners rødder og ophav. Når din træner ønsker dig, men ikke dit landshold, held og lykke, er alt meget tydeligere.
Sådan har den bosniske landstræner, Sergej Barbarez, sagt på et pressemøde mandag, og der er vist ingen tvivl om, hvad han insinuerer.
Barbarez virker til at være af den opfattelse, at Steve Cooper har smidt Benjamin Tahirovic af holdet i Brøndby for at optimere Wales chancer for at vinde over Bosnien i VM-playoff.
Spekulationer, som man ryster på hovedet ad i Brøndby.
– Det er en ret vidtgående spekulation. Steve har offentligt fortalt, hvilke overvejelser der ligger bag beslutningen – og ingen af dem har det mindste med hverken det ene eller andet landshold at gøre. Det siger sig selv.
– Det er heller ikke udelukkende en cheftræner, der står fadder til en beslutning som den, der er tale om her. Det er en klubbeslutning, der er truffet i fællesskab mellem et trænerteam og den sportslige ledelse. Og så mange Wales-fans er der trods alt ikke i Brøndby, skriver Brøndbys kommunikationsdirektør Søren Hanghøj i en besked.
Den bosniske landstræner fortalte også, at Tahirovic af Cooper skulle have fået at vide, at alt vender tilbage til normalen efter landsholdsterminen.
Benjamin Tahirovic og Sean Klaiber har været smidt af holdet de seneste to Brøndby-kampe, og der er tale om to vidt forskellige situationer for de to.
Det fortalte Steve Cooper i forbindelse med Brøndbys træning torsdag.
– Det er en helt klar situation, og det er en ærgerlig situation. De er ikke sammen med holdet lige nu. Jeg kommer ikke til at gå i detaljer, og det er to helt forskellige situationer.
– Det vigtigste for mig er klubbens værdier og traditioner. Det handler om sammenhold, og at man skal sætte holdet først. Når man ser handlinger, der ikke lever op til det, så er man nødt til at gøre noget ved det.
– Det er en ærgerlig situation, som jeg sagde, men det var den rette beslutning, og nu arbejder vi videre, sagde Steve Cooper.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER