FC København er ved at lave en af de mest opsigtsvækkende transfers i Superligaen i årevis, hvis man skal tro Fabrizio Romano.
Sune Smith-Nielsen og co. er således tæt på at hente det tidligere monstertalent Youssoufa Moukoko fra Dortmund, der i de tidlige teenageår var verdens velsagtens mest hypede stortalent, og som 20-årig står noteret for 99 kampe for den tyske storklubs førstehold samt to landskampe for Tyskland.
For Nicolai Lisberg, der er journalist og blandt andet beskæftiger sig med Bundesligaen som redaktør på Bulibold, er dommen over den transfer klar.
– Jeg synes da, at det er et scoop. Det var ikke noget, jeg havde set for et år siden: At Moukoko skulle ende i Superligaen, siger Nicolai Lisberg til Tipsbladet og tilføjer:
– Vi skal huske på, at da han er 16 år, får han tilsendt en trøje fra Messi, fordi Barcelona ville have, at han en dag skulle vælge dem. Det var jo den karriere-sti, der var lagt for ham. At en klub som FCK kan være i stand til at tiltrække så stort et navn og så stort et tidligere talent, det er et scoop. Om det så bliver en succes er noget andet. Det afhænger af mange ting.
Og hvad er det så for en angriber, FCK får?
– Han har noget fart og sådan, men han er ikke kæmpestor eller særlig høj. Han er heller ikke fantastisk driblemæssigt. Han har et virkelig tørt spark og sparker resolut. Jeg tvivler på, at han kan tage det store skridt ud i toppen af europæisk fodbold, men derfor kan han stadig blive en kæmpe succes for FCK.

‘Det ubetinget største talent i mange år’
Som nævnt var Youssoufa Moukoko vanvittigt hypet som teenager. Sådan er det, når man scorer 90 mål i 56 kampe på U17-plan og 47 mål i 25 kampe på U19-plan.
Og hypen, ja, den var vild, fortæller Nicolai Lisberg.
– Forleden fik jeg sagt, at Fiete Arp (der netop er skiftet til OB, red.) var et af de helt store talenter i Tyskland, men Yossoufa Moukoko var jo ubetinget det største talent i tysk fodbold i mange år på grund af de her ungdomstal.
– Altså… Han spillede U17-fodbold som 12-årig, han spillede U19-fodbold som 14-årig, han satte nye rekorder, og han blev Dortmunds yngste spiller nogensinde en dag efter sin 16 års fødselssddag. Siden han var 12 år, ventede man på, at han skulle på førsteholdet.
– Jeg kan huske, at jeg selv så nogle offentlige træninger, da han først skulle træne med, og der var så kæmpe en hype, siger Lisberg.
Men hypen er han ikke levet op til. I hvert fald ikke endnu. 18 mål i 99 kampe for Dormtund som 20-årig er mere end acceptabelt, og det vidner om et stort talent, men man havde regnet med mere.
– Historien med Moukoko har også været tumultarisk. Der har historier om hans alder, hans far, hans vej til Tyskland og så videre. Der har været alle mulige historier om alt muligt uden for fodboldbanen.
– Der var et punkt, hvor det så ud som om, at han var the real deal og var ved at etablere sig for Dortmund i efteråret 2022, hvor han også kom til VM og fik nogle minutter. På det tidspunkt så det ud til, at han kunne slå igennem.
– Men jeg ved ikke, om han fik for travlt. Det lød til, at han ville have en større kontrakt eller væk, og han blev lagt på is af Dortmund-fansene, indtil han forlængede. Så han har lavet sine mål og gjort det hæderligt for sin alder, men forventninger var bare, at det kunne blive den helt store, internationale verdensklasseangriber, siger Lisberg.

Cadeau til Superligaen
Selvom han ikke er blevet til en verdensklasseangriber, er det alligevel en imponerende transfer af FC København, men det fortæller også, at Superligaen er blevet en attraktiv liga for talenter.
– Der skulle nok have været klubber i Bundesligaen, der ville have Moukoko. Han er fra Hamborg, og der er to Bundesliga-klubber der. I det leje kunne han sagtens finde en klub, men der er måske også et lille smule snert af, at han er ved at udvikle sig til et problembarn, og at han ikke er en, man skal røre for meget ved. Og at hans omgivelser måske ikke er de bedste for ham.
– Men jeg synes, at det er en cadeau til Superligaen, at mna kan hente 20-årige Youssoufa Moukoko. Det var ikke som med Freddy Adu, der prøvetrænede i Randers, hvor man vidste, at han var færdig. Moukoko er stadig kun 20 år, så det er flot, at Superligaen kan hente så stort et navn til, lyder det.
Youssoufa Moukoko, 20 år, kommer angiveligt til FC København på en permanent transfer. Han har kontrakt med Dortmund et år endnu, så “løverne” skal efter alt at dømme betale en transfersum.
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
Fælder dom over Victor Froholdt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende