Vingaard: Lige før vi kunne træne selv

FC København har indledt træningen før næste sæson uden ny cheftræner. Det tager spillertruppen dog afslappet, da den første træningsuge er ren rutine.



FC København er i dag begyndt træningen frem mod den kommende sæson, hvor klubbens målsætning som altid er at blive danske mestre.

Det var også målet i den forgangne sæson, men det lykkedes som bekendt ikke, og derfor har det været en anderledes ferie for FCK-truppen.

– Det var en anderledes måde at gå på ferie på, nu hvor vi ikke løftede pokalen. Det var godt at komme lidt væk efter en stor skuffelse som det var. Nu har vi bearbejdet det, og nu er vi klar til en ny sæson, hvor vi skal jagte i stedet for at forsvare, siger midtbanemanden Martin Vingaard.

FC København åbnede træningen uden en ny cheftræner. Carsten V. Jensen er formelt ny cheftræner, men fulgte træningen i lange bukser og skjorte, mens assistenttræner Johan Lange og fysisk træner Anders Storskov stod for de få øvelser, der var. Martin Vingaard og resten af FCK-truppen tager imidlertid trænersituationen afslappet.

– Det er en anderledes situation, men omvendt ved vi også, at her i den første uge kunne spillerne næsten bare være trænere. Det er det samme, vi laver hvert år, så det sørger Anders Storskov og Johan Lange før. At der ikke lige er nogen andre her, er ikke meget anderledes end vi er vant til. Det er lige før, vi kunne klare det selv, siger Martin Vingaard med et smil.

Sammen med holdkammeraterne har han bemærket rygterne om blandt andre Ariel Jacobs, der har været nævnt som ny FCK-træner.

– Vi følger kun med i, hvad der bliver skrevet og ellers ikke noget. Det er ikke noget, vi har noget med at gøre, så det tager andre sig af, mens vi koncentrerer os om at spille fodbold, siger Vingaard.

Uanset hvem der bliver ny FCK-træner er målet klart: Det danske mesterskab skal tilbage til Parken.

– Selvfølgelig er det det. Som sagt skal vi jagte og ikke forsvare, og det er en situation, som jeg ikke har prøvet før som FCK’er. Men det er bare at forfølge og blive mestre, det er der ingen tvivl om. Og så har vi selvfølgelig også en Champions League-kvalifikation, som vi meget gerne vil igennem, lyder det fra Martin Vingaard.





Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Rystet over kæmpe nedsmeltning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Afsløring: Stor interesse for Sønderjyske-profil

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

FC København-handling går verden rundt 

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

AGF – FC København

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Danske klubber vil have ham

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6