Vingaard vil gerne med ligalandsholdet

Selv om det handler om Europa League og Cluj på torsdag, holder Martin Vingaard også øje med udtagelsen af en anden trup, nemlig det ligalandshold, som Morten Olsen præsenterer i morgen tirsdag.



I morgen klokken 14 har landstræner Morten Olsen lagt januar-planer for 20 SAS Liga-spillere, der skal en tur med ligalandsholdet til Thailand, og det er der mange, der gerne vil.

Ikke fordi man kan bytte den sure januartræning hjemme i klubben ud med landsholdsløb under solen, men meget mere fordi ligalandsholdet i de senere år har vist sig at kunne bane vejen ind til A-landsholdet ved en god præstation på januarturen. Og det er selvfølgelig meget attraktivt, specielt i det kommende år hvor en solid træningsindsats og et par gode kampe i Thailand kan være et skridt på vejen mod VM i Sydafrika.

I FC København kunne flere navne komme i betragtning til ligalandsholdet. Landstræneren ved nok, hvad Jesper Grønkjær står for, men eller er der målmand Jesper Christiansen, der er den unge forsvarer Mathias Zanka Jørgensen, der er midtbaneduoen Hjalte Nørregaard og William Kvist og så er der også højrekanten Martin Vingaard.

Han står noteret for seks kampe på A-landsholdet, men har ikke været i betragtning i de seneste måneder. Men det kan en tur med ligalandsholdet måske lave om på?

– Sådan ser jeg ikke på det. For mig handler det om at gøre sig fortjent til at komme på landsholdet gennem præstationerne på klubholdet, så der er mit fokus, og det er også masser af fokusere på de næste par uger, hvor vi har tre vigtige kampe.

– Så jeg spekulerer ikke over ligalandsholdet på den måde, men jeg bliver selvfølgelig glad, hvis jeg kommer med, siger Martin Vingaard, der ikke var med sidste år, da han skiftede fra Esbjerg til FCK og dermed røg udenfor betragtning, da Morten Olsen så bort fra FCK-folkene af hensyn til deres UEFA Cup-kampe mod Manchester City.

Men i januar 2008 kom han med på et afbud og spillede en enkelt kamp mod Bahrain, som Danmark godt nok tabte 1-0, men hvor Vingaard leverede en god præstation – i øvrigt i selskab med nuværende holdkammerater som William Kvist, Ulrik Laursen, Mathias Zanka Jørgensen og Thomas Kristensen.





Har du fuldstændig tabt småkagerne?




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Parken kåret til Superligaens bedste bane



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso